Vedci ukázali na 3 zabijakov, ktorí spôsobujú až polovicu úmrtí na rakovinu

  • Rizikové faktory v roku 2019 viedli k úmrtiu 4,45 milióna ľudí na rakovinu
  • Za desať rokov stúpla úmrtnosť o 20 percent
rakovina
Unsplash/National Cancer Institute, Angiola Harry
  • Rizikové faktory v roku 2019 viedli k úmrtiu 4,45 milióna ľudí na rakovinu
  • Za desať rokov stúpla úmrtnosť o 20 percent

Jedným z najväčších zabijakov ľudstva je rakovina. Na niektoré jej typy zatiaľ ani tie najväčšie medicínske kapacity v 21. storočí nenašli liek. Žiaľ, asi každý z nás má s ňou či už priamo osobnú, alebo nepriamu skúsenosť, keď nejakou formou tejto zákernej choroby trpel či už niekto z rodiny alebo z okruhu našich priateľov.

Práve preto, že zatiaľ aj tí najlepší vedci a lekári sveta rakovinu nevedia liečiť so 100-stopercentnou účinnosťou, je jej prevencia mimoriadne dôležitá.

Práve v tejto súvislosti vyšla vo štvrtok v prestížnom časopise The Lancet nová štúdia The global burden of cancer attributable to risk factors, 2010 – 19: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2019, ktorá, ako píše britský The Guardian, je zatiaľ najväčšou vydanou štúdiou svojho druhu a prináša zaujímavé skutočnosti.

CNN v tejto súvislosti dopĺňa, že vydanie tejto štúdie podporila aj nadácia jedného z najbohatších ľudí sveta Billa Gatesa Bill & Melinda Gates Foundation.

https://www.youtube.com/watch?v=GkrkMYMqYzQ&ab_channel=NZVIPNews

Rizikové faktory nebezpečnejšie u mužov ako u žien

The Independent podotýka, že jedinečnosť predkladanej štúdie spočíva v tom, že ako prvá obsahuje odhad, ako zoznam 34 rizikových faktorov prispieva k úmrtiam na rakovinu a zlému zdravotnému stavu na globálnej, regionálnej a celoštátnej úrovni, vo všetkých vekových skupinách, pre obe pohlavia a taktiež v priebehu času.

„Pokiaľ je nám známe, táto štúdia predstavuje doteraz najväčšie úsilie na určenie globálnej záťaže rakoviny, ktorú možno pripísať rizikovým faktorom, a prispieva k rastúcemu množstvu dôkazov zameraných na odhadnutie záťaže súvisiacej s rizikom pre špecifické druhy rakoviny na národnej, medzinárodnej a globálnej úrovni,“ cituje CNN riaditeľa Inštitútu pre metriku a hodnotenie zdravia na University of Washington Dr, Chrisa Murrayho.

Hlavným záverom je, že v roku 2019 obezita, alkohol a fajčenie a ďalšie rizikové faktory boli zodpovedné až za 4,45 milióna úmrtí na rakovinu. Toto číslo v roku 2019 predstavovalo 44,4 percenta všetkých úmrtí na rakovinu.

Wionews ďalej uvádza, že tieto rizikové faktory sú podstatne nebezpečnejšie u mužov, pretože až 2,88 milióna mužov zomrelo na rakovinu v dôsledku vyššie uvedených rizikových faktorov, čo je 50,6 % zo všetkých mužov. Na druhej strane, v prípade nežnejšieho pohlavia to je 36,3 %, keďže zomrelo 1,58 milióna žien.

Za desať rokov stúpla úmrtnosť o 20 percent

The Guardian cituje zo štúdie a píše, že hlavným globálnym rizikovým faktorom úmrtí na rakovinu u oboch pohlaví bolo fajčenie, po ktorom nasledovalo požívanie alkoholu a vysoký BMI, ktorý súvisí s nadváhou.

Najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu, ktorú možno pripísať riziku u žien aj mužov na celom svete, bola rakovina priedušnice, priedušiek a pľúc. Tieto predstavujú 36,9 % všetkých úmrtí na rakovinu, ktoré je možné pripísať rizikovým faktorom.

CNN dopĺňa, že celosvetovo stúpol počet úmrtí na rakovinu spôsobených rizikovými faktormi medzi rokmi 2010 a 2019 o 20,4 percenta.

Piatimi regiónmi s najčastejším výskytom úmrtí na rakovinu pripísaných rizikovým faktorom boli Stredná Európa, východná Ázia, Severná Amerika, juh Latinskej Ameriky a západná Európa. 

„Primárna prevencia rakoviny prostredníctvom eliminácie alebo zmiernenia modifikovateľných rizikových faktorov je našou najväčšou nádejou na zníženie budúceho bremena rakoviny. Znížením tohto bremena sa zlepší zdravie a blaho a zmiernia sa kombinované účinky na ľudí a tlak na fiškálne zdroje v rámci onkologických služieb a širšieho sektora zdravotníctva,“ povedali pre The Independent profesorka Diana Sarfatiová a Jason Gurney z novozélandskej University of Otago, ktorí sa na vypracovaní štúdie nepodieľali.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Lancet, The Guardian, CNN, Wionews, The Independent

Najnovšie videá

Trendové videá