Rusi na Ukrajine použili hypersonické strely Kinžal. Už trikrát, chváli sa Šojgu

  • Ruský minister obrany Sergej Šojgu, že Rusi použili hypersonickú strelu Kinžal trikrát
  • K jej použitiu malo dôjsť na Ukrajine
Mig 31
Mig-31 SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Ruský minister obrany Sergej Šojgu, že Rusi použili hypersonickú strelu Kinžal trikrát
  • K jej použitiu malo dôjsť na Ukrajine

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v nedeľu vyhlásil, že počas tzv. špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine použili ruské ozbrojené sily hypersonickú strelu Kinžal trikrát.

V rozhovore pre televízny kanál Rossija 1 Šojgu povedal, že strely Kinžal boli počas špeciálnej vojenskej operácie použité trikrát a „trikrát ukázali svoje brilantné vlastnosti“. Také charakteristiky podľa neho „nemá žiadna podobná raketa na svete“. Dodal, že je takmer nemožné, aby bola strela Kinžal zostrelená počas letu.

Podľa agentúry Reuters Šojgu dodal, že hypersonickú strela Kinžal s rýchlosťou viac ako 10 machov ruská armáda používa „na zasiahnutie obzvlášť dôležitých cieľov“.

Reuters uviedol, že Rusko použilo Kinžal na Ukrajine prvýkrát približne mesiac po tom, ako 24. februára vyslalo na územie svojho suseda tisíce svojich vojakov. Zásah vtedy dostal veľký sklad zbraní v Ivano-Frankivskej oblasti na západe Ukrajiny.

Hypersonické strely majú mať i lietadlá v Kalingrade 

Ruské ministerstvo obrany najnovšie (18. augusta) oznámilo, že v rámci dodatočných strategických odstrašovacích opatrení boli do Kaliningradskej oblasti premiestnené tri lietadlá MiG-31 s kinžalmi. Takto vybavené lietadlá budú na letisku v Čkalovsku v nepretržitej bojovej pohotovosti.

Agentúra Reuters pripomenula, že Kaliningradská oblasť leží na pobreží Baltského mora a nachádza sa medzi členskými štátmi NATO a Európskej únie – Poľskom a Litvou.

Russia_Missile667488797002
zdroj: TASR/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Rakety Kinžal sú súčasťou súboru nových hypersonických zbraní, ktoré ruský prezident Vladimir Putin predstavil v roku 2018 vo svojom prejave o vojenských inováciách, pričom zdôraznil, že kinžaly môžu zasiahnuť takmer akýkoľvek bod na svete a vyhnúť sa protiraketovému štítu vybudovanému Spojenými štátmi.

Koncom júla, v Deň ruského námorníctva, Putin oznámil, že námorníctvo v najbližších mesiacoch dostane hypersonické rakety Cirkon (Zirkón). Tieto rakety sú schopné dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku a prekonať aj protivzdušnú obranu.

Rusko tvrdí, že v Odese zničilo sklad s raketami pre systémy HIMARS

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu vyhlásilo, že v prístavnom meste Odesa na juhu Ukrajiny zničilo muničný sklad. Mali v ňom byť rakety pre  systém HIMARS americkej výroby a ďalšie protilietadlové zbrane západnej výroby. Informovala o tom britská spravodajská televízia Sky News.

Zničené boli podľa Moskvy aj dve húfnice M777 v bojových pozíciách v Chersonskej oblasti a sklad pohonných hmôt s viac ako 100 tonami nafty v Záporožskej oblasti. Televízii Sky News sa nepodarilo tvrdenia ruského ministerstva overiť z nezávislých zdrojov.

Himars
zdroj: Flickr/U.S. Department of Defense, Sgt. Bill Boecker

Medzitým ukrajinskí predstavitelia informovali, že v noci na nedeľu ruská armáda pokračovala v ostreľovaní oblastí na východe a juhu Ukrajiny.

Ukrajinský generálny štáb v nedeľu v pravidelnej zvodke na Facebooku uviedol, že za posledných 24 hodín ruské jednotky podnikli niekoľko pokusov o útok v Donbase.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo  videoposolstve zo soboty večera vyzval spoluobčanov na ostražitosť pred stredajšími oslavami výročia nezávislosti Ukrajiny.

„Všetci si musíme uvedomiť, že tento týždeň by sa Rusko mohlo pokúsiť urobiť niečo obzvlášť škaredé, niečo obzvlášť kruté,“ povedal Zelenskyj. Na Deň nezávislosti zhodou okolností pripadá aj šesť mesiacov od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá