Spôsobili dopravné peklo. Scholz si však 9-eurové lístky na vlak pochvaľuje
- Podľa nemeckého kancelára boli lacné permanentky na vlak jedným z najlepších nápadov, aké kedy mali
- Navyše, ukázali na problémy na železniciach
- Podľa nemeckého kancelára boli lacné permanentky na vlak jedným z najlepších nápadov, aké kedy mali
- Navyše, ukázali na problémy na železniciach
Nemecký kancelár Olaf Scholz (SPD) v nedeľu pochválil výsledky jednorazového experimentu „lístok za 9 eur“, ktorým sa jeho vláda rozhodla pri rýchlo rastúcich cenách obyvateľom sprístupniť regionálnu a mestskú hromadnú dopravu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
Super nápad
Trojmesačný obchod bol „jeden z najlepších nápadov, aké sme mali“, povedal Scholz počas dňa otvorených dverí spolkovej vlády v Berlíne. Lacný lístok podľa kancelára dokázal, čo sa dá zvládnuť, ale ukázal aj na existujúce ťažkosti v železničnej doprave.
Scholz poznamenal, že pre rôzne tarify v rámci celej krajiny je doterajší nákup lístkov príliš komplikovaný. V tomto smere by podľa neho väčší zmysel dávalo zjednodušenie taríf.
Mesačný lístok za 9 eur začal platiť 1. júna a umožňuje neobmedzené cestovanie prostriedkami regionálnej a miestnej verejnej dopravy, ako sú RB, U-Bahn, S-Bahn, autobusy a električky. Jeho platnosť sa končí 31. augusta, ale kancelár Scholz sa k možnému pokračovaniu tohto projektu nevyjadril.
Dopravné peklo
Ešte v júni sme ťa informovali, že Nemci vzali lacné lístky útokom a rozcestovali sa kade ľahšie. Preplnené nádražia, meškajúce vlaky a nedostatok miesta vo vlakoch. V Nemecku sa počas víkendových sviatkov rozhodli mnohí využiť nedávno schválenú ponuku cestovných lístkov.
Meškania vlakov, poruchy vagónov a paranoja ovládla niektoré hlavné ťahy nemeckých železničných spojov. Vlaky boli také preplnené, že cestujúci si miesto museli vybojovať. Ani to im však v mnohých prípadoch nepomohlo, vlaky naberali meškania a zastavovali pre problémy s veľkým počtom pasažierov.
Železnice nápor nezvládli
Už v predchádzajúcom článku sme informovali o najnovšej snahe nemeckej vlády postaviť hromadnú dopravu opäť na nohy. Lacné mesačníky Euro-9 sú oficiálne dostupné už od začiatku mesiaca.
Mesačníky za 9 eur, ktoré môžu obyvatelia v regiónoch využívať ako na MHD, tak aj vo vlakoch neobmedzene, majú pomôcť predovšetkým ľuďom, ktorých zasiahla inflácia.
https://twitter.com/taxevaderism/status/1532728239327744001?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1532728239327744001%7Ctwgr%5E41937d32c8d43014016930ec117d72905d2cbbe4%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.startitup.sk%2Fvitajte-v-dopravnom-pekle-s-9-eurovymi-listkami-sa-nemci-prepocitali-zeleznice-kolabuju%2F
Napriek peknej myšlienke sa však aj v tomto prípade vynárali pochybnosti. Kritika takéhoto rozhodnutia na seba nenechala dlho čakať.
Krátko po schválení sa mnohí vyjadrili, že situáciu s nemeckou vlakovou dopravou to ešte zhorší. Problém s nedostatkom miest sa mal schválením lacných lístkov potenciál zhoršiť.
Záťažovým testom si prešli železnice počas prvého júnového víkendu. A síce dopravcovia posilnili vlakové spojenia, na niektorých miestach to nepomohlo.
Ukázalo sa, že nápor cestujúcich bol naozaj taký veľký, že spôsobil meškania vlakov, masové preplnenie železníc a do vlakov sa nevedeli dostať nielen cestujúci, ale ani samotní sprievodcovia.
Ako uvádza v reportáži portál Der Tagesspiegel, cestujúci neopisovali situáciu pozitívne. Najväčší nápor bol začiatkom víkendu, no ani nasledujúce dni situácia nebola priaznivá.
Tí, ktorí si chceli užiť víkend pri Baltskom mori s príjemnou jazdou na bicykli, mali smolu. Vo vlakoch nebolo dostatok miesta ani pre cestujúcich, bicykle teda neprichádzali do úvahy.
Meškania na železniciach však neboli jediným problémom. Hlásené boli aj poruchy vlakov zavinené preplnením vagónov. Portál Berliner Morgenpost v reportáži opisuje situáciu na ceste z Kratzeburgu, kde vlak nečakane zastavil pre poruchu dverí. Nebolo možné ich zavrieť a vlakvedúci sa cez veľké množstvo pasažierov nevedel prebojovať ani k rozvodnej skrinke.
Cestujúci boli nútení z vlakov vystúpiť a čakať na príchod privolanej polície. Mnohí však v strachu či paranoji, že vlak odíde bez nich, odmietali vystúpiť. Možnosť sedieť počas týchto víkendových ciest totižto predstavoval luxus. Nastal tak chaos a meškanie sa z niekoľkých minút premenilo na hodiny.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: TASR, DerTagesspiegel