Musk je frustrovaný. Pri vývoji mozgových čipov ho predbieha menšia spoločnosť, s jej šéfom sa chce dohodnúť
- Musk dal zamestnancom pocítiť, že je frustrovaný
- Jeho spoločnosť Neuralink napreduje pomaly a predbieha ju iná
- Musk dal zamestnancom pocítiť, že je frustrovaný
- Jeho spoločnosť Neuralink napreduje pomaly a predbieha ju iná
Elon Musk sa údajne oslovil spoločnosť Synchron, ktorá vyvíja mozgové čipy. Údajne je totiž frustrovaný, nepáči sa mu pomalý pokrok svojej vlastnej biotechnologickej spoločnosti Neuralink.
Podľa portálu Business Insider to uviedli štyria ľudia, ktorí majú k celej záležitosti blízko.
Žiadna dohoda nie je istá
Obe spoločnosti, Neuralink aj Synchron, vyvíjajú technológiu mozgového rozhrania, ktorá prepája mozgovú aktivitu s počítačovými systémami.
Zdá sa však, že Neuralink narazil a Synchron preto Muska doslova predbieha. Stal sa dokonca prvou spoločnosťou, ktorá uskutočnila testy svojej technológie už aj na ľuďoch.
Miliardár podľa medializovaných informácií oslovil zakladateľa a výkonného riaditeľa spoločnosti Synchron Thomasa Oxleyho, aby s ním prediskutoval potenciálnu dohodu.
V súčasnosti nie je jasné, či by bola jej výsledkom spolupráca alebo prepojenie firiem.
Synchron sídli v newyorskej štvrti Brooklyn a v súčasnosti má byť už v procese získavania regulačného povolenia pre svoje zariadenie.
Zdroje tvrdia, že sa Olexy zatiaľ nerozhodol, či investíciu od Muska príjme a v súčasnosti nie je ešte žiadna dohoda istá.
Zástupcovia spoločností Neutralink zatiaľ na žiadosti o komentár nereagovali. Hovorca Synchronu sa vyjadriť odmietol. Zdroje, ktoré o záležitosti hovoria, požiadali o zachovanie anonymity.
Rozdiel v napredovaní
Musk dal údajne zamestnancom Neuralinku najavo, že je frustrovaný z pomalého napredovania, tvrdia štyria súčasní a bývalí zamestnanci.
Dnes nie je jasné ani to, v akom štádiu sa nachádza žiadosť jeho firmy o začatie testov na ľuďoch. Na americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv už však bola podaná.
Musk na verejnej prezentácii v roku 2019 uviedol, že jeho spoločnosť, ktorú spustil v roku 2016, chce získať regulačné schválenie do konca roka 2020. Koncom roka 2021 na konferencii Wall Street Journal povedal, že dúfa, že začne s pokusmi na ľuďoch tento rok.
Spoločnosť Synchron bola založená tiež v roku 2016. Vyvinuli mozgový implantát, ktorý si na rozdiel od produktu spoločnosti Neuralink nevyžaduje rezanie do lebky.
Namiesto toho implantát vkladajú do krvnej cievy v spodnej časti krku. V minimálne invazívnom postupe, ktorý trvá približne dve hodiny, ho zavádzajú do cievy v mozgu.
Cieľom implantátu je pomôcť ochrnutým pacientom ovládať digitálne zariadenia pomocou mysle.
Úspešné testy na ľuďoch
Spoločnosť Synchron minulý mesiac prekonala významný míľnik, informuje CNBC. Svoje zariadenie prvýkrát implantovali pacientovi v Spojených štátoch.
Vlani získali povolenie od FDA na skúšky na ľuďoch a v Austrálii dokončili svoje štúdie na štyroch pacientoch.
Spoločnosť Pitchbook, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu uvádza, že má Synchron približne 60 zamestnancov a od investorov získali doteraz približne 65 miliónov dolárov.
Muskova spoločnosť je omnoho väčšia. Neuralink zamestnáva 300 ľudí a Pitchbook uvádza, že doteraz do nich bolo zainvestovaných 363 miliónov dolárov.
Musk v pondelok na Twitteri uviedol, že jeho spoločnosť 31. októbra poskytne „aktuálne informácie o pokroku a predstaví ho“.
Neuralink zakladali ôsmi ľudia. Z nich v spoločnosti zostali už len dvaja. Musk a inžinier implantátov Dongjin „DJ” Seo, ktorý zastáva vedúcu úlohu.
Vlani odstúpil z funkcie prezidenta spoločnosti Max Hodak. Dnes je investorom práve spoločnosti Synchron.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Business Insider, CNBC, Twitter/Elon Musk