Pristál najmladší človek, ktorý kedy obletel svet. Opisuje, čomu všetkému musel čeliť
- 17-ročný pilot sa stal najmladším človekom, ktorý samostatne obletel svet
- Pokoril Guinnessov rekord aj rekord vlastnej sestry
- 17-ročný pilot sa stal najmladším človekom, ktorý samostatne obletel svet
- Pokoril Guinnessov rekord aj rekord vlastnej sestry
Len sedemnásťročný chlapec má za sebou poriadne dobrodružstvo, počas ktorého pokoril Guinnessov rekord. 17-ročný belgicko-britský pilot sa stal najmladším človekom, ktorý samostatne obletel svet na malom lietadle. S informáciou prišiel The Guardian.
Mack Rutherford preletel 52 krajín, päť kontinentov a dvakrát preletel rovník. Z Bulharska vzlietal 23. marca, keď mal len šestnásť rokov. Narodeniny oslávil na cestách.
Pomáhala mu sestra
Krv dobrodruha zrejme Mackovi koluje v rodine. Prekonal totiž jeden z rekordov svojej sestry Zary, ktorá sa v januári tohto roku stala najmladším človekom a najmladšou ženou, ktorá kedy obletela v ultraľahkom lietadle Zem. Zara má 19 rokov.
S bratom bola v kontakte po celú dobu. Tvrdí, že sa mu snažila pomáhať a radiť, pričom čerpala z vlastných skúseností.
V stredu pristál Mack podľa plánov na pristávacej dráhe západne od hlavného mesta Bulharska. V Sofii svoju cestu aj začal a sídli tam jeho hlavný sponzor. Na letisku ho vítal obrovský dav ľudí.
Mack sníval o tom, že sa raz stane pilotom od detstva. Keď mal 15 rokov stal sa najmladším kvalifikovaným pilotom na svete.
Mack aj Zara leteli na Sharkovi. Ide o jedno z najrýchlejších ultraľahkých lietadiel na svete. Dosahuje rýchlosť 300 kilometrov za hodinu.
Lietadlo však trochu upravili. Tam, kde bývalo druhé kreslo, dali prídavnú palivovú nádrž. Rutherfordovi ho zapožičal jeho hlavný sponzor, spoločnosť ICDSoft.
Cesta plná zážitkov
Dnes sa môže Mack pýšiť tým, že prekonal Guinnessov rekord. Je najmladším človekom, ktorý kedy sólovo obletel svet. Predtým ho držal Brit Travis Ludlow, ktorý mal v tom čase 18 rokov a 150 dní. Ako sme už spomínali, Mack oslavoval 17 narodeniny počas preletu.
Ani zďaleka nešlo o jednoduchú skúsenosť. Čelil piesočným búrkam v Sudáne či extrémnym horúčavám v Dubaji. V Indii mu uzavreli letisko, zastihli ho monzúnové dažde a viacero technických problémov.
Zdržiaval sa pri získavaní rôznych povolení a plánované trasy musel aj meniť, ak sa k nim nakoniec nedostal.
V najhoršom zážitku má však jasno. Počas 11-hodinového letu cez Beringovo more v severnej časti Tichého oceánu z Japonska na Aljašku prespal na neobývanom ostrove.
Po desiatich hodinách letu dorazil na ostrov. Stmievalo sa, preto pristál. „Bola dosť nízka oblačnosť, pršalo, celkom sa stmievalo, na dráhe neboli žiadne svetlá.“
„Na ostrove nikto nie je, ak by sa niečo pokazilo, bol by som sám. Bolo preto dosť dôležité, aby sa nič nepokazilo.“
Podarilo sa mu to bez problémov. Prespať musel v malej búde po boku pristávacej dráhy.
Aj s odkazom
Mack letel cez africký kontinent a oblasť Perzského zálivu do Indie, Číny, Južnej Kórey a Japonska. Preletel severný Tichý oceán až na Aljašku a zamieril po západnom pobreží USA do Mexika. Potom opäť na sever pozdĺž východného pobrežia Spojených štátov do Kanady a cez Atlantický oceán do Európy.
Celú jeho cestu si vieš pozrieť na jeho webstránke, kde do detailov opisuje aj celý priebeh cesty.
„Touto cestou sa snažím tiež ukázať, že mladí ľudia môžu tiež niečo zmeniť. Nemusíte mať 18 rokov, aby ste dokázali niečo výnimočné. Stačí ísť za svojimi snami a tie sa nakoniec splnia.“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: The Guardian, Mack Solo