Zelená pre S-300 za vrtuľník pre Geissovcov: Na Sulíkovom mieste by som sa „hanbil ako pes“, tvrdí Naď

  • Sulík tvrdí, že Naď klame. Darovanie S-300 podľa jeho slov neblokoval
  • Naď ponúka dôkaz a hovorí, že by sa na Sulíkovom mieste „hanbil ako pes“
Na snímke je minister obrany Jaroslav Naď a minister hospodárstva Richard Sulík
TASR/Jaroslav Novák,Pavel Neubauer
  • Sulík tvrdí, že Naď klame. Darovanie S-300 podľa jeho slov neblokoval
  • Naď ponúka dôkaz a hovorí, že by sa na Sulíkovom mieste „hanbil ako pes“

Škriepka medzi ministrom hospodárstva a ministrom obrany pokračuje.

Jaroslav Naď v diskusii s novinárom uviedol, že Richard Sulík blokoval darovanie systému S-300. Bál sa totiž možného zapojenia Slovenska do vojny či podráždenia Ruska.

Následne podľa Naďa podmienil dar poskytnutím vojenského vrtuľníka pre nemeckú milionársku rodinu Geissenovcov, ktorá bola na návšteve Slovenska.

Sulík tvrdí, že Naď klame, písali sme. Minister obrany si za svojím vyjadrením stojí a prikladá aj dôkaz.

Nešlo o jednoduchú úlohu

Minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti píše, že rokovanie o možnom darovaní systému S-300 na Ukrajinu bolo mimoriadne náročné a komplexné.

Náhradu v podobe systému Patriot riešilo Slovensko s USA. Tam ju musel potvrdiť aj prezident Spojených štátov Joe Biden. Okrem toho riešil rezort obrany aj preplatenie hodnoty systému S-300 v prospech Slovenska z Európskej únie.

Na Slovensku bola tiež odborná návšteva z Ukrajiny, ktorá sa prišla pozrieť na detailný stav a presnú špecifikáciu systému.

Ohromnou logistickou operáciou bolo podľa slov šéfa rezortu obrany aj odovzdanie systému Ukrajine.

„Prebiehali teda súbežne národné aj medzinárodné rokovania a množstvo ďalších procesov, a to, pripomínam, v utajenom režime,“ uvádza Naď.

S-300
zdroj: LinkedIn/Maksym Trykur

Dodáva, že o všetkom boli informovaní traja najvyšší ústavní činitelia aj viacerí ministri: „Jednoducho veľká vec, ktorá aj nejakú dobu trvala a vyžadovala si veľkú koordináciu a veľa konzultácií.“

Na koaličnej rade zostal zaskočený

„Keď bolo všetko konečne dohodnuté, išiel som s tým (viac-menej pro forma) na koaličnú radu, kde som očakával finálne politické odobrenie, aby som to mohol predložiť na vládu.“

Jaroslav Naď vraví, že bol prekvapený, keď sa s jednotným súhlasom na koaličnej rade nestretol. Richard Sulík krok podľa jeho slov zablokoval.

„Počúvali sme o zaťahovaní Slovenska do konfliktu, o tom, že Rusi nám to zrátajú s plynom, a tak ďalej a ešte horšie, ako z veľkej knihy ruskej propagandy.“

Naď dodáva, že to na koaličnej rade na prvýkrát neprešlo: „A to iba kvôli jeho (Sulíkovmu) osobnému postoju.“

„Ak by niekto povedal, že sme ho mali obísť, no tak to sa nedalo, keďže ministerstvo hospodárstva vydáva vývozné licencie na vojenský materiál.“

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Minister hospodárstva však tvrdí, že to tak nebolo. Vojenská pomoc Ukrajine prešla na zasadnutí vlády jednohlasne, a preto nie je pravda, že by odovzdanie protivzdušného systému S-300 blokoval, uviedli v stredu vo vyhlásení liberáli.

V ich reakcii sa píše, že vývoznú licenciu na S-300 Sulík nechal vystaviť obratom, keďže to má na starosti ministerstvo hospodárstva.

https://www.facebook.com/RichardSulik/posts/625776192245196

Všetci boli za, Sulík proti, tvrdí Naď

Keďže bola potrebná ďalšia diskusia, premiér k tejto téme zvolal ďalšiu koaličnú radu. V rôznych personálnych zloženiach prebehla v menších formátoch zainteresovaných ľudí ešte niekoľkokrát, uvádza Naď.

Cez rôzne „Sulíkove výhovorky“, píše minister obrany, sa dostali k tomu, že ministerstvo hospodárstva vývoznú licenciu vydať nemôže, pretože to neumožňuje právna situácia.

„Konzultoval som situáciu aj s Ivanom Korčokom a ten vo veci pomáhal, rovnako ako aj Martin Klus. Všetci ostatní koaliční lídri a ľudia, ktorí do toho mali čo povedať, boli ZA. Všetci.“

Naď dodáva, že k téme bola vedená diskusia aj vnútri SaS. V dobrej viere prišla pomôcť ministerka Kolíková a nakoniec sa našla cesta a licencia už problémom nebola, tvrdí.

„Následne som teda dostal konečne „zelenú” a materiál som predložil na vládu, kde bol konsenzuálne schválený a systém S-300 mohol odísť na Ukrajinu chrániť ľudí.“

Sulík nadšený nebol

„Richard Sulík na vláde nezabudol dodať, že on z toho teda nadšený nie je,“ spomína Naď. Sám však tvrdí, že dôležitejšie bolo to, čo sa stalo počas „hľadania cesty“.

„Richard Sulík mi súkromne oznámil, že on to teda blokovať nebude, keď to všetci tak veľmi chceme, ale v máji prídu Geissenovci na Slovensko a chcel by pre nich vojenský Black Hawk.“

Naď tvrdí, že mu Sulík ponúkol, aby sa dohodli a vzájomne si tak vyšli v ústrety.

https://www.instagram.com/p/CcH6_zjqwMi/

Prišlo mi to neskutočné, až šialené, že pri tak strategickej veci, akou je pomoc zachraňovať životy na Ukrajine, sa bavíme o „zobchodovaní” tejto veci za vrtuľník pre Geissenovcov,“ píše dnes minister obrany na sociálnej sieti.

Naď však napokon so Sulíkovou ponukou súhlasil. Povedal mu však, že to chce oficiálne na papieri od zodpovednej štátnej organizácie, ktorá to bude zastrešovať a ktorej pri tom budú asistovať Ozbrojené sily SR svojim prostriedkom, čo zákon umožňuje.

„Neskôr som zistil, že to bude štátna organizácia Slovakia.Travel,“ píše Naď. List s požiadavkou od štátnej organizácie oficiálne prišiel a Naď ho vo štvrtok uverejnil na svojej sociálnej sieti.

Ide o požiadavku zo strany Slovakia.Travel
zdroj: FAacebook/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO

Naď v tejto súvislosti nehovorí pravdu, povedal Sulík. „O tom, že Jaroslav Naď klame, svedčí aj fakt, že Geissovci, ktorí na Slovensku natáčali seriál, neleteli vojenským vrtuľníkom, ale súkromným,“ povedal Sulík.

Dodal, že agentúra, ktorá organizovala pobyt rodiny, preverovala možnosť zapožičania vrtuľníka a z ministerstva obrany dostali kladnú odpoveď, avšak napokon od tohto zámeru upustili.

„Od človeka, ktorý má pod sebou Vojenské spravodajstvo, považujem takéto kroky za nebezpečné a mimoriadne zákerné. Rozumiem, že pre neho je to politický boj, ale všetko musí mať svoje hranice,“ vyhlásil Sulík.

Naď podotýka, že nešlo o žiadne zisťovanie možností, ale o presnú požiadavku.

Dohodli sa, že je to nezmysel

Naď tvrdí, že si pár dní pred samotnou akciou zavolal s Andrejom Doležalom, pod ktorého Slovakia.Travel patrí, ako aj s riaditeľom Václavom Mikom.

„Dohodli sme sa, že je to absolútny nezmysel, aby sa to realizovalo vojenským vrtuľníkom a celú vec sme spoločne zrušili, pretože toto by bol naozaj prúser a nikto z nás na tom participovať nechcel.“

„Mimochodom, prišiel za mnou potom aj náčelník GŠ OSSR, že je veľmi vďačný, že sme to zrušili a on nemusel vojakov ťahať do takej absurdity.“

Naď pokračuje, že Sulík žiadal vrtuľník aj od ministra vnútra. Od neho mal požadovať pre Geissenovcov aj štátnu ochranku. „Aj on odmietol vyhovieť obom požiadavkám.“

Sulík sediac v NR SR
zdroj: SITA/Martin Medňanský

„To akože všetci klameme, pán Sulík? Alebo sme všetci od kosti zákerní a nebezpeční ľudia? Veru je to tak, že až keď Richard Sulík zistil, že vrtuľníky sme odmietli dať (obrana aj vnútro), vybavil na akciu súkromný vrtuľník. Od J&T. Toto je celá pravda.“

„Pokiaľ sme sa nedohodli, že dám vrtuľník na Geissenovcov, dovtedy nebola cesta na licenciu. Keď bol vrtuľník dohodnutý, cesta sa našla.“

Naď sa pýta, či je táto situácia absurdná. Vzápätí si kladne odpovedá.

„A je mi ľúto, že som ho vtedy priamo s tým neposlal kadeľahšie. Išlo mi však o vec. Mea culpa (lat. moja chyba, pozn. red.) . Nikdy som toto nechcel dať verejne von, pretože mi bolo trápne najmä za Sulíka, vtedajšieho člena našej koalície.“

„Toto je všetko, presne takto sa to udialo a je na to veľa svedkov a tiež písomný doklad, ktorý som priložil. To, že sa to Richardovi Sulíkovi nepáči, tomu rozumiem. Aj ja by som sa na jeho mieste hanbil ako pes.“

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: SIU, Facebook/Jaroslav Naď, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá