Dobrá správa: Opičie kiahne sú na ústupe. Najviac ich je v jednej európskej krajine
- Počet prípadov opičích kiahní vo svete sa počas minulého týždňa znížil o 21 percent
- Pokles bol zaznamenaný po mesiac trvajúcom náraste počtu prípadov
- Počet prípadov opičích kiahní vo svete sa počas minulého týždňa znížil o 21 percent
- Pokles bol zaznamenaný po mesiac trvajúcom náraste počtu prípadov
Najnovšie údaje podľa WHO naznačujú, že epidémia opičích kiahní v európskom regióne, ktorý zahŕňa 53 krajín, už možno začala slabnúť. K prudkému nárastu počtu infikovaných však naďalej dochádza v Severnej a Južnej Amerike.
V priebehu uplynulého týždňa bolo v globálnom meradle hlásených 5 907 nakazených, pričom výskyt choroby prvýkrát zaznamenali aj v Iráne a Indonézii. Približne 60 percent novonakazených hlásili za posledný mesiac zo Severnej a Južnej Ameriky, 38 percent z Európy.
Od konca apríla potvrdili v 98 krajinách sveta už viac než 45 000 prípadov opičích kiahní a 12 súvisiacich úmrtí. V júli WHO v tejto súvislosti vyhlásila stav globálnej zdravotnej núdze.
U ľudí bolo toto ochorenie prvýkrát zistené v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike. Následnej sa jeho šírenie medzi ľuďmi obmedzilo najmä na niektoré štáty západnej a strednej Afriky, kde je endemické.
V máji sa však prípady opičích kiahní, ktoré sprevádza horúčka, bolesti svalov a veľké kožné lézie podobné vredom, začali rýchlo šíriť po celom svete, a to najmä medzi mužmi, ktorí majú pohlavný styk s inými mužmi. Štatistike výskytu opičích kiahní v Európe dominujú Španieli a Briti.
Holandsko má jeden z najvyšších počtov potvrdených prípadov opičích kiahní v celej Európe. Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu sa Holandsko v tomto smere ocitlo na piatom mieste na kontinente. Informuje o tom vo štvrtok spravodajca TASR.
Zďaleka najviac diagnostikovaných prípadov opičích kiahní má však podľa stredajších údajov EDCD Španielsko – 6283. Nasledujú Spojené kráľovstvo (3340), Nemecko (3329), Francúzsko (2889) a Holandsko (1090). Slovensko s 12 prípadmi infekcie je na 28 mieste v celoeurópskom meradle. Najmenej prípadov infekcií (jeden až dva) priznávajú Rusko a Turecko a tiež Grécko, Čierna Hora, Gruzínsko a Moldavsko.
Holandský inštitút verejného zdravia (RIVM) vo štvrtok, podľa internetového denníka NL Times, zvýšil počet prípadov tohto ochorenia v krajine na 1136, čo predstavuje štvorpercentný nárast v priebehu týždňa. Zvýšený počet infekcií hlási aj Belgicko, ktoré sa ocitlo na ôsmom mieste európskeho rebríčka. Začiatkom tohto týždňa bolo v krajine hlásených celkovo 671 potvrdených prípadov opičích kiahní.
Pozitívny test na Covid, opičie kiahne a HIV
Muž z Talianska bol po návrate z dovolenky v Španielsku pozitívne testovaný na koronavírus, opičie kiahne a HIV. Ide o prvý známy prípad súbežnej nákazy týmito troma ochoreniami. Informáciu zverejnili výskumníci z Catanskej univerzity (Universita di Catania) na Sicílii v odbornom časopise The Journal of Infection. Vo štvrtok o tom informoval britský denník The Independent.
https://twitter.com/thehill/status/1562774062811607040
Talian pociťoval únavu, mal horúčku a bolelo ho hrdlo niekoľko dní po návrate zo Španielska, kde mal nechránený sex. Na Covid-19 bol pozitívne testovaný 2. júla. V nasledujúcich dňoch sa mu na tele objavili vyrážky a 5. júla vyhľadal lekársku pomoc v nemocnici v Palerme. Tam mu vyšiel pozitívny test na opičie kiahne.
Pri ďalších vyšetreniach lekári zistili aj nákazu vírusom HIV-1. Výskumníci sa domnievajú, že infekcia týmto vírusom bola relatívne nedávna. Talian uviedol, že negatívny test na HIV mal naposledy vlani v septembri. Po zotavení sa z príznakov covidu a opičích kiahní muža z nemocnice prepustili do domácej izolácie.
„Tento prípad ukazuje, ako sa môžu príznaky opičích kiahní a koronavírusu prekrývať a potvrdzuje, že v prípade koinfekcie sú anamnéza a sexuálne návyky kľúčové na stanovenie správnej diagnózy,“ napísali výskumníci z Catanskej univerzity.
Dodali, že muž bol na opičie kiahne pozitívny aj 20 dní po prvom teste. Naznačuje to, že v takomto špecifickom prípade môže infekčnosť pretrvávať aj po ustúpení príznakov ochorenia.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroj: TASR