Austráliu sužuje „piko epidémia“, varujú autority. Zhabali rekordných 1,8 tony metamfetamínu
- Policajné zložky v Austrálii zhabali rekordné množstvo metamfetamínu
- V súčasnosti nejde o prvú takúto akciu
- V Austrálii už drogu užilo 6 percent ľudí
- Policajné zložky v Austrálii zhabali rekordné množstvo metamfetamínu
- V súčasnosti nejde o prvú takúto akciu
- V Austrálii už drogu užilo 6 percent ľudí
Polícia v Austrálii našla rekordné množstvo drog. Ako uviedli tamojšie zložky, išlo o 1,8 tony metamfetamínu ukrytého medzi mramorovými doskami. Tie do austrálskeho mesta Sydney dopravili z Blízkeho východu. Polícia sa týmto úlovkom pochválila ako najväčším zhabaním drog v histórii krajiny.
Odhaduje sa, že na čiernom trhu sa hodnota takéhoto množstva metamfetamínu pohybuje na úrovni 1,6 miliardy austrálskych dolárov (približne 1,17 miliardy eur). Podozriví z pašovania sú v tomto prípade traja muži vo veku 24, 26 a 34 rokov. Polícia osoby zadržala a v prípade usvedčenia im hrozí doživotné väzenie. Informuje o tom agentúra SITA.
Úrady tvrdia, že muži sú súčasťou širšieho syndikátu s medzinárodnými väzbami. Polícia v tamojšom štáte Nový Južný Wales uviedla, že skupina bola „sofistikovaná“. Dôstojníci však nemohli uveriť ich „odvahe“ pri pokuse o dovoz takého veľkého množstva drog.
„Tieto čísla sú ohromujúce. Je to najväčšie zhabanie v histórii Austrálie,“ podotkol šéf detektívov John Watson.
Ľadová epidémia
BBC uvádza, že Austráliu v súčasnosti sužuje takzvaná „ice epidemic“, čo by sa dalo preložiť ako „piko epidémia“. Ide o výraz, ktorý používajú tamojšie autority. Slovo „ice“ predstavuje slang označujúci metamfetamín či pervitín v podobnom význame ako na Slovensku výraz „piko“ alebo „perník“.
Austrálske orgány tvrdia, že droga podporuje násilné zločiny, závislosť a problémy duševného zdravia, najmä v regionálnych komunitách. Krajina má najvyššie hlásené užívanie metamfetamínu na obyvateľa na svete, pričom túto drogu užilo asi 6 percent Austrálčanov, teda 1,2 milióna ľudí.
Navyše, polícia už tento mesiac v rovnakom prístave zhabala vyše 150 kilogramov danej drogy. Toto množstvo sa spolu s 30 kilogramami kokaínu našlo v kontajneri, ktorý sa nachádzal v starom Bentley. Vozidlo z roku 1960 malo za svojimi svetlometmi ukryté látky v hodnote viac ako 150 miliónov austrálskych dolárov.
Polícia v súvislosti s týmto nálezom zatkla dvoch mužov vo veku 20 a 23 rokov. Obvinili ich z viacerých trestných činov súvisiacich s drogami. Zatknutý bol aj ďalší muž vo veku 25 rokov, ktorému pri prehliadke vozidla našli metylamfetamín, teda látku známu pod pojmom extáza, v hodnote 1,1 milióna austrálskych dolárov.
Hlavným zameraním je Blízky východ
Vyššie spomínaný úradujúci vrchný detektív John Watson uviedol, že syndikát, ktorý údajne stojí za týmito zásielkami, má medzinárodné kontakty. Tie autority momentálne vyšetrujú za pomoci austrálskej federálnej polície. Informuje o tom austrálsky portál ABC News.
„Oblasť Blízkeho východu je pravdepodobne naším hlavným zameraním, ale určite by som neobmedzoval vyšetrovanie len na tento región,“ povedal Watson na tlačovej konferencii v Sydney.
Zadržané množstvo metamfetamínu smerovalo do továrne na predmestí najväčšieho austrálskeho mesta – Sydney. Fabrika sa venuje rýchlej demontáži paliet a prevozu liekov.
„Čo sa týka množstva a veľkosti, syndikát preukazuje obrovské schopnosti. Myslím si, že vďaka týmto zatknutiam a zadržaniam na tom bude lepšie každý z nás. Prospieva to našim komunitám,“ podčiarkol šéf detektívov.
Predstavitelia Austrálskych pohraničných síl (ABF) konali na základe získaného upozornenia na kontajnery mieriace do krajiny. Detektív Watson podotkol, že výsledky tejto operácie budú niekoľko týždňov cítiť dodávatelia drog či už na vysokej, strednej alebo nižšej úrovni.
Droga môže zdevastovať celé oblasti
Watson ďalej na tlačovej konferencii uviedol, že metamfetamín, ktorý označil za „zákernú drogu“, ktorá „ničí ľudské životy“ má potenciál rozbíjať spoločnosť. Zadržaný objem by podľa neho mohlo mať na svedomí celé regionálne oblasti.
„Takéto množstvo má potenciál úplne zdevastovať vidiecke alebo regionálne oblasti,“ povedal.
Zdroje: BBC, SITA, ABC News