Politici bojujú s vysokými cenami elektriny. Podnikom môže pomôcť novela zákona o emisiách
- Poslanci Sme rodina chcú predložiť novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami
- Upravili by percentuálnu výšku použiteľného výnosu z dražieb emisných kvót
- Poslanci Sme rodina chcú predložiť novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami
- Upravili by percentuálnu výšku použiteľného výnosu z dražieb emisných kvót
Problém s vysokými cenami elektriny plánujú na vlastnú päsť riešiť aj poslanci Národnej rady SR. Poslanec za stranu Sme rodina Jaroslav Karahuta predložil na najbližšie rokovanie parlamentu novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami.
Predložený návrh zákona upravuje percentuálnu výšku použiteľného výnosu z dražieb emisných kvót, ktoré sú príjmom Environmentálneho fondu a slúžia na financovanie environmentálnej politiky. Poslanec navrhuje, aby sa výška kompenzácií pre slovenské podniky z predaja emisných povoleniek navýšila z pôvodných 30 % na 70 %.
Poslanec verí, že jeho návrh pomôže slovenskému priemyslu. „Dôvodom predloženia návrhu zákona je zvyšujúca sa cena elektrickej energie a potreba zabezpečenia kompenzácie slovenskému priemyslu v súvislosti s neprimeranými nákladmi, ktoré sú spôsobené obchodovaním s emisnými kvótami,“ zdôvodnil Karahuta.
Pomoc s elektrifikáciou priemyslu
Podľa neho nízka úroveň finančných kompenzácií nákladov uhlíka ohrozuje proces elektrifikácie priemyslu. „Súčasná vysoká cena elektrickej energie je významnou prekážkou tohto procesu a cenu elektriny zvyšuje aktuálna vysoká cena emisných povoleniek. Pokiaľ bude pretrvávať nízka miera kompenzačných platieb, priemyselná výroba sa na Slovensku nebude ďalej efektívna a ani elektrifikovaná,“ konštatoval Karahuta.
Novela zákona by mala pomôcť aj spoločnosti Slovalco, ktorá utlmuje pre drahé energie svoju výrobu hliníka pri Žiari nad Hronom. „Ak by bol uvedený návrh parlamentom schválený, kompenzácie pre slovenské energeticky náročné podniky by sa dostali na porovnateľnú úroveň s ostatnými európskymi krajinami, pričom štátny rozpočet by to nestálo nič,“ reagovala Iniciatíva Pomôžme Slovalcu a zachráňme výrobu hliníka, ktorú založili predstavitelia mesta Žiar nad Hornom.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) neplánuje na európskej pôde otvárať myšlienku dočasného pozastavenia obchodovania s emisnými kvótami. Dočasné pozastavenie Európskeho systému obchodovania s emisnými kvótami (EU ETS) totiž nepovažuje za správne riešenie situácie v oblasti cien energií.
„Takýto krok by bol možný, iba ak by sa na ňom zhodli všetky členské krajiny EÚ. Systém obchodovania s emisnými kvótami patrí k najefektívnejším nástrojom na znižovanie emisií skleníkových plynov. Jeho prípadné pozastavenie by z krátkodobého ani dlhodobého hľadiska neprinieslo želaný efekt v podobe zníženia cien energií, keďže cena emisných kvót sa na výslednej cene energií podieľa len čiastočne,“ uviedlo pre agentúru SITA tlačové oddelenie rezortu životného prostredia.
Rozdielny názor má Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením ministra Richarda Sulíka. Ten vidí ako jednu z možností pre zníženie cien elektriny v aktuálnej situácii dočasné zrušenie obchodovania s emisnými povolenkami. „Ministerstvo hospodárstva však nemá kompetenciu konať, nakoľko rezortne otázka emisných povoleniek spadá do pôsobnosti ministerstva životného prostredia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík.
Hľadá sa správne riešenie
MŽP sa podľa vlastných slov zúčastňuje diskusií o zavedení automatického stabilizačného mechanizmu proti výkyvom v cenách emisných kvót. To by malo byť to správne riešenie, ktoré by mohlo získať celoeurópsku podporu.
Najlepším a trvalým riešením je podľa ministerstva znižovanie spotreby fosílnych palív, čo dosiahneme zvyšovaním energetickej efektivity rodinných domov a verejných budov, podporou obnoviteľných zdrojov energie či dekarbonizáciou priemyslu a podporou úspor energií pri výrobe, ktoré nám pomôžu zvládnuť klimatickú krízu.
„Programy smerujúce k realizácii týchto opatrení budú na Slovensku v miliardových sumách financované aj práve z príjmov z obchodovania s emisnými kvótami, čo by bolo v prípade pozastavenia systému EU ETS zásadne ohrozené,“ upozorňuje slovenské ministerstvo životného prostredia, podľa ktorého pozastavenie systému EU ETS by taktiež viedlo k zníženiu financovania opatrení na zlepšenie životného prostredia z Environmentálneho fondu.
„MŽP však podporuje opatrenia na zvládnutie súčasných vysokých cien energií, a aj preto navrhlo novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá by zabezpečila vyššie investície do environmentálnych opatrení,“ uzavrelo ministerstvo.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA