Ako zo sci-fi: V Dubaji vyrastie futuristická megastavba, môže riešiť problémy veľkých miest
- V Dubaji vyrastie obrovský futuristický prstenec
- V jeho útrobách sa majú nachádzať parky, či kancelárie
- Projekt by mal byť udržateľný a ekologický
- V Dubaji vyrastie obrovský futuristický prstenec
- V jeho útrobách sa majú nachádzať parky, či kancelárie
- Projekt by mal byť udržateľný a ekologický
Kam pokračovať, keď už si dosiahol vrchol? Túto otázku si položili architekti zo ZNera Space v Dubaji a ich odpoveďou bolo očividne „dookola“. Ikona najmodernejšieho mesta sveta sa ide totiž rozrásť o pár kilometrov.
Futuristický gigant
Burdž Chalífa je dominantou mesta Dubaj a zároveň najvyššou budovou sveta, ktorá má na výšku takmer 1 kilometer. V najbližších rokoch má však dostať poriadne výrazný „update“ vo forme obrovského futuristického kruhu.
Táto obrovská stavba má dostať prezývku „Downtown Circle“, informuje ArchDaily. Ide o ambiciózny projekt, ktorý má podľa svoj jeho tvorcov „priniesť odpoveď na moderné potreby mestskej architektúry“.
Kruh, ktorý vyzerá ako by bol vystrihnutý z akéhosi sci-fi filmu, sa má nachádzať vo výške 550 metrov, čiže približne v druhej tretine najvyššej budovy sveta. Jeho priemer má byť až 3 kilometre, čo z tohto prstenca jednoznačne spraví novú dominantu mesta. Podopierať ho má 5 masívnych pilierov.
Architekti však sľubujú, že kruh sa nebude v meste nachádzať len tak „na parádu“. Dubaj sa totiž v posledných rokoch vyrovnáva so stále hustejšou zástavbou, ktorá sťažuje pohyb obyvateľov a komplikuje celkovú infraštruktúru. Na takýto problém sú prikrátke už aj obrovské výškové budovy, typické pre toto arabské mesto.
Downtown Circle je obrovským projektom, ktorý v svojich útrobách ponúkne priestor pre najrôznejšie účely, ako napríklad kancelárie, obytné miesta, obchody, či miesta združujúce kultúru, opisuje ArchDaily.
Pľúca mesta
Ako však vysvetľuje portál LiveMint, projekt sa plánuje pýšiť aj ekologickou funkčnosťou. Jeho priestory majú byť plné parkov a zelene, ktoré sľubujú zvýšiť kvalitu tamojšieho vzduchu. Parky majú byť taktiež odlišné od tých, na ktoré je väčšina svetovej populácie zvyknutá. ZNera nimi plánuje reprezentovať najrozličnejšie ekosystémy sveta, a preto sa návštevníci budú môcť prechádzať po dlhých kaňonoch, bažinách, vodopádoch, jaskyniach či pralesoch.
Okrem toho, Downtown Circle sa má stať sídlom mnohých enviromentálnych organizácií a výskumných centier, plánuje zachytávať dažďovú vodu a o jeho energetické potreby sa má z veľkej časti postarať solárna energia, ktorej získavanie má vďaka lokácii mesta vysoký potenciál.
To však stále nie je všetko. Dubajský prsteň má v pláne skutočne ulahodiť súčasným ekologickým potrebám sveta a do jeho štruktúry majú byť taktiež nainštalované výkonné čističky vzduchu, ktoré sa budú starať o filtráciu oxidu uhličitého. Vzduch by sa mal tak stať o čosi viac dýchateľným aj vo zvyšku mesta. Projektanti ho dokonca nazývajú aj „pľúcami“ Dubaja.
Efektívny a humánny dizajn
Keďže Downtown Circle má byť v budúcnosti skutočne masívny, presúvanie sa jeho mnohými časťami by mohlo byť zložité. Naplánovaný je preto aj rozsiahly koľajový systém, ktorý sľubuje pohodlný a rýchly presun. Dôraz na slovo rýchly – ako informuje DesignBoom, kapsule, ktoré budú mať za úlohu prevoz obyvateľov majú dosahovať rýchlosti až do 100 km/h. Naraz by mali dokázať previezť okolo 20 pasažierov.
ZNera Space opisuje ich ambiciózny projekt ako „prieskum toho, ako sa v tomto kritickom čase pre vývoj krajiny dokážu architekti a developeri pohnúť od predošlých modelov, zahŕňajúcich najmä izolované mrakodrapy, ku viac humánnemu dizajnu, ktorý napodobňuje prírodu a vytvára rôznorodé verejné priestranstvá“.
Plán pre túto megastavbu vznikol v časoch globálnej pandémie, kedy sa životný štýl väčšiny obyvateľov miest zmenil a vývojári tohto projektu si uvedomili, že „je nutné zmeniť životné podmienky obyvateľov mrakodrapov“, dodáva Architectural Digest. Bližšie detaily, ako plán dokončenia stavby, či jej cena zatiaľ nie sú známe.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: ArchDaily, LiveMint, DesignBoom, Architectural Digest