Home office je novou realitou: V Českej republike bude zamestnávateľ preplácať náklady na energie paušálne

  • Česká republika plánuje zmenu
  • Firmy budú zamestnancom preplácať náklady za energie počas práce z domu
  • V rámci EÚ je práca z domu normou
home office energie
Unsplash/Cristian Tarzi, TASR/Pavel Neubauer
  • Česká republika plánuje zmenu
  • Firmy budú zamestnancom preplácať náklady za energie počas práce z domu
  • V rámci EÚ je práca z domu normou

Práca z domu je koncept, ktorý skutočne nabral na obrátkach po začiatku pandémie Covidu-19. V mnohých prípadoch bolo považované navštevovať priestory svojej kancelárie za nebezpečné z dôvodu zvýšeného rizika šírenia nákazy. Mnoho zamestnancov prešlo na model home office. Tým sa však prirodzene zvýšili aj náklady na energie, ktoré v kanceláriách prepláca práve zamestnávateľ.

Aj keď pandémia pomaly doznieva, na koncept práce z domu si množstvo ľudí zvyklo. Vláda Českej republiky pred pár dňami oznámila zmenu Zákonníka práce. Zamestnanci budú mať nárok na preplácanie nákladov na zvýšenú potrebu energie počas home office. 

Od budúceho roka

Informuje o tom portál iDnes. Nový návrh novely Zákonníka práce hovorí o povinnosti firiem preplácať svojim zamestnancom energie vo forme paušálnej čiastky. Údaje pre tento výpočet by vraj ministerstvo pravidelne valorizovalo.

Minister práce a sociálnych vecí ČR Marian Jurečka uvádza, že táto zmena by mohla vstúpiť do platnosti už od budúceho roka. „Nové pravidlá pre home office pripravíme do novely zákona, a bol by som rád, keby keby platila od 1. januára 2023,“ vyjadril sa minister. 

Občanov zrejme poteší tento príspevok aj kvôli tomu, že ceny energií naďalej rastú a počíta sa s neustálym zdražovaním, no Jurečka dodal, že rozhodnutie jeho rezortu s tým nesúvisí.

Zmena už mala byť v platnosti

Home office bol donedávna v Česku považovaný za firemný bonus, nie za normu. Stav zmenila práve globálna pandémia, no v rámci Európskej únie sa mala práca z domu normalizovať už oveľa skôr.

Ako uvádza iRozhlas, vo všetkých štátoch EÚ zaručuje právo na prácu z domova smernica o rovnováhe pracovného a súkromného života. Tá má za úlohu zladiť zamestnanie a prípadnú starostlivosť o deti, či blízkych.

muž sediaci za notebookom
zdroj: Unsplash/Yasmina H

Česko, rovnako ako zvyšok krajín EÚ, malo tieto opatrenia uviesť do praxe už začiatkom augusta tohto roku. Na zmenu mali európske štáty dokopy tri roky. Ministerstvo však zatiaľ žiadne hotové návrhy nepredložilo, aj napriek tomu, že sa o nich niekoľko krát rokovalo. Sociálny výbor českej Snemovne žiadal bývalé vedenie rezortu o daný návrh zmien opakovane, no bez výsledku.

Konkrétne čísla

Ako ďalej informuje český iDnes, pracovná verzia návrhu novely hovorí o kompenzácii práce zamestnanca na diaľku zamestnávateľom. Zamestnávateľ by mal preplácať len tie náklady, ktoré vznikli v dôsledku práce z domu.

Firmy by mali zamestnancom vyplácať hodinový paušál, do ktorého by boli zahrnuté výdavky za plyn, elektrinu, palivá, kúrenie, vodu a taktiež odpad. Návrh zatiaľ počíta s odhadovanou čiastkou minimálne 2,80 českej koruny za každú začatú hodinu práce, a teda v prepočte na eurá približne 11 centov.

Čiastka by sa však mala odvíjať od aktuálnej ekonomickej situácie a preto by ju ministerstvo každý rok upravovalo vyhláškou, ktorá by naberala platnosť vždy v januári. Údaje o tejto čiastke by mali pochádzať z Českého štatistického úradu, konkrétne z dát o priemerných nákladoch dospelého človeka v domácnosti.

plynomer zobrazujúci spotrebu plynu v domácnosti
zdroj: TASR/DPA

Mimoriadne by sa tieto náklady mohli taktiež valorizovať, a to v prípade, že by priemerné náklady vzrástli o celých 20 %.

Preplácanie nákladov zamestnávateľom by mala zabezpečiť nová písomná dohoda, ktorú by firma uzavrela priamo so zamestnancom. V dohode by mali byť obsiahnuté všetky potrebné údaje a detaily o vykonávanej práci, a teda miesto, z ktorého zamestnanec pracuje, rozsah práce, rozvrh pracovnej doby, upresnenie spôsobu komunikácie, prideľovanie pracovných úloh a kompetencií, a samozrejme aj samotná náhrada nákladov.

A čo Slovensko? 

Na Slovensku už podobné pravidlá platia, píše Pravda. V marci 2021 vstúpila do platnosti novela Zákonníka práce, okrem iného mali zamestnávatelia ľuďom na home office hradiť zvýšené náklady napríklad za spotrebu elektriny, internet, telefón či opotrebovanie zariadení. Problémom je, že ich musia ich vedieť preukázať.

Už pred rokom aj samotné firmy zdôrazňovali, že by uprednostnili, keby sa náklady preplácali paušálne. Zamestnanci zase kritizovali zbytočnú komplikovanosť. Novela v tom čase reagovala na pandemickú situáciu, kedy bola práca z domu častokrát povinná. 

Zdroje: E15, iRozhlas, iDnes

Najnovšie videá

Trendové videá