Ľudia chcú čoraz menej detí. Európa by mohla o niekoľko rokov prísť o polovicu obyvateľov
- Nová štúdia populácie hovorí o znepokojivých predikciách
- Očakávania OSN sú vraj nesprávne
- Európa by mohla prísť až o polovicu obyvateľov
- Nová štúdia populácie hovorí o znepokojivých predikciách
- Očakávania OSN sú vraj nesprávne
- Európa by mohla prísť až o polovicu obyvateľov
Svetová populácia už vyše storočia rastie raketovým tempom a nateraz neukazuje žiadne známky spomaľovania. To sa však podľa nového prieskumu môže do pár rokov zmeniť. Po prudkom náraste by mohol počet ľudí čakať strmý pád.
Pochmúrna budúcnosť
Informuje o tom český portál iDnes, ktorý sa ďalej odvoláva na štúdiu britského ekonóma Jamesa Pomeroya zverejnenú v Les Échos. V súčasnosti na svete žije podľa odhadov OSN niečo pod 8 miliárd ľudí. So súčasným trendom rastu by mala populácia prekonať 8-miliardový míľnik už v tomto novembri.
Kým však populácia naďalej rastie, Pomeroy svetu prezentuje o čosi negatívnejšiu predpoveď, než je tá, s ktorou sa doposiaľ počítalo. Pokles populácie by sa mal začať podľa jeho názoru črtať už v roku 2043, a teda len o dve ďalšie dekády.
Kým väčšina predošlých štúdií do úvahy brala obyčajné surové dáta, ako napríklad predpokladanú pôrodnosť, Pomeroy počíta aj s ekonomickými faktormi. Jedným z nich je napríklad je stále rastúce zapájanie sa žien do pracovného procesu, čo má za následok zvýšenie veku pri pôrode prvého dieťaťa.
Trend mladých rodín je taktiež na ústupe, a to najmä vo vyspelých krajinách. Ako si môžeme v súčasnosti všimnúť aj v rámci Slovenska, cena života sa neustále zvyšuje, a preto sa mladým párom jednoducho neoplatí zakladať si rodiny, tobôž mať viacero detí.
Svoju rolu podľa iDnes hrá aj vyššia úroveň vzdelania, prístup k antikoncepcii a „bordel“ v štatistikách narobila aj pandémia Covidu-19. Očakávaný trend v poklese by mala podmaniť aj neustále starnúca populácia, ktorá by mala o zopár desaťročí, drasticky povedané, začať vymierať.
Zmizla by až polovica obyvateľov
Ak by sa predikcie prezentované v štúdii skutočne naplnili, Európa by do roku 2070 stratila približne polovicu svojich obyvateľov a o ďalších 30 rokov, a teda v roku 2100, by sa tento počet znížil až o 400 miliónov obyvateľov. Pokles by sa nemal vyhnúť ani vyspelým ázijským krajinám ako Hongkong, Singapur, Južná Kórea, Čína či Taiwan.
Na poplach bijú aj iné svetovo uznávané mená. Jedným z nich je napríklad excentrický miliardár a majiteľ spoločnosti Tesla Elon Musk. Ten má na svojom konte až 9 detí, informuje Page Six. Jedným z dôvodov, prečo sa Musk rozhodol pre toľkých potomkov, je ten, že úprimne verí tomu, že najväčšou hrozbou pre ľudstvo je práve úbytok populácie.
Na túto myšlienku upozornil aj vo svojom nedávnom príspevku na sociálnej sieti Twitter. V tweete dokonca „populačný kolaps“ označil za väčšiu hrozbu ako globálne otepľovanie.
Population collapse due to low birth rates is a much bigger risk to civilization than global warming
— Elon Musk (@elonmusk) August 26, 2022
OSN má iný názor
Avšak, štúdia sa výrazne vymyká všeobecne uznávaným odhadom Organizácie Spojených Národov. Tá s výrazným úpadkom počtu obyvateľov Zeme nepočíta, aj keď priznáva, že jeho rast sa postupne spomaľuje.
Aj napriek tomu OSN v reporte z júla tohto roka uvádza, že do roku 2092 by svetová populácia mala zaznamenať nárast o ďalších 2,5 miliardy jedincov. Ak sa tieto predikcie naplnia, populácia by mala prekročiť symbolickú hranicu 10 miliárd obyvateľov už v tomto storočí.
Čo sa týka ďalších odhadov pre budúcnosť, žiadne výrazné zmeny by, aspoň podľa OSN, nastať nemali. Čína a India by mali ostať z hľadiska počtu obyvateľov najväčšími krajinami sveta. Obidve z nich by mali tvoriť približne 20 % celkovej svetovej populácie, pričom by mala India Čínu onedlho predbehnúť.
Do „top 3“ klubu by sa však mala pridať nová krajina, a tou je Nigéria. V súčasnosti zažíva rapídny nárast obyvateľstva a súčasnú krajinu s 3. najväčším počtom ľudí, USA, by mala predbehnúť okolo roku 2050.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iDnes, Les Échos, Page Six, OSN