Slovensko zháňa vojakov do aktívnych záloh. Láka ich na niekoľko benefitov
- Stále častejšie sa ukazuje, akí dôležití sú vojaci pre pomoc Slovensku
- Teraz sa môžeš prostredníctvom aktívnych záloh stať jedným z nich
- Stále častejšie sa ukazuje, akí dôležití sú vojaci pre pomoc Slovensku
- Teraz sa môžeš prostredníctvom aktívnych záloh stať jedným z nich
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky začalo proces zaraďovania vojakov v zálohe do aktívnych záloh pre rok 2023. Aktívne zálohy sa pripravujú predovšetkým na výkon mimoriadnej služby a plnenie úloh ozbrojených síl pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí.
Požiadať o zaradenie do aktívnych záloh môže občan – vojak v zálohe, teda človek, ktorý už slúžil v OS SR, vykonal povinnú vojenskú službu, absolvoval dobrovoľnú vojenskú prípravu alebo slúžil v niektorom z bezpečnostných zborov. Ide napríklad o policajný, hasičský, zbor väzenskej a justičnej stráže.
Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené kritériá, sa môžu prihlásiť do 30. septembra 2022 prostredníctvom ktorejkoľvek regrutačnej skupiny alebo elektronicky.
V roku 2023 je plánovaný výcvik aktívnych záloh pre Generálny štáb Ozbrojených síl SR, Veliteľstvo pozemných síl v Trenčíne, veliteľstvá 1. mechanizovanej brigády v Topoľčanoch a 2. mechanizovanej brigády v Prešove.
Taktiež ide o 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline, Ženijný prápor v Seredi, Prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, Základňu výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine a tiež Vojenskú políciu. Výcvik bude aj budúci rok zameraný na ich zdokonaľovanie v jednotlivých vojenských odbornostiach.
Zaradenie do aktívnych záloh predstavuje viaceré benefity. V prvom rade cenné praktické skúsenosti z oblasti vojenského výcviku, ale napríklad aj finančný benefit, takzvaný motivačný príspevok vo výške 600 eur.
Tento príspevok je vyplácaný každému vojakovi, ktorý je zaradený do aktívnych záloh počas celého kalendárneho roka a absolvuje minimálne 75 % doby cvičenia alebo plnenia úloh ozbrojených síl.
Okrem motivačného príspevku je vojakom v aktívnej zálohe po absolvovaní cvičenia alebo plnenia úloh vyplácaná aj pomerná časť hodnostného platu.
Okrem toho rezort obrany nahrádza zamestnávateľom vojakov aktívnych záloh mzdové náklady za čas ich neprítomnosti, náhradu príjmov z podnikania samostatne zárobkovo činných osôb, ako aj zdravotné a sociálne odvody za čas cvičenia.
Vojakom v aktívnej zálohe sú preplácané cestovné náklady na cestu z miesta trvalého bydliska na území Slovenskej republiky do miesta výkonu cvičenia a späť. Cvičiacim vojakom v aktívnej zálohe je poskytnutý aj vojenský výstroj, stravovanie a ubytovanie počas cvičenia.
Čo sú to aktívne zálohy a kto ich tvorí?
Sú to občania-vojaci v zálohe, muži aj ženy, ktorí majú záujem pravidelným výcvikom obnovovať a udržiavať svoje vojenské zručnosti a schopnosti pre prípadný výkon mimoriadnej služby. Zaradenie do aktívnych záloh je dobrovoľné a realizuje sa podpísaním dohody o zaradení po posúdení splnenia predpísaných kritérií.
V prípade vyhlásenia krízového stavu a povolávania vojakov v zálohe na výkon mimoriadnej služby, sú príslušníci aktívnych záloh základným prvkom vytváraných jednotiek ozbrojených síl, dopĺňaných vojakmi zo zálohy.
Aktívne zálohy môžu doplniť ozbrojené sily aj v stave bezpečnosti (v mieri) s cieľom pomáhať pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí, ako sú napríklad živelné pohromy, priemyselne havárie, teroristické útoky.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: MOSR, regrutacia.sk