Štátna kampaň s lesbickým párom: Železničiari pobláznili krajinu ich LGBTIQ videom

  • Národný vlakový dopravca sa rozhodol zbúrať stereotypy
  • Darí sa mu to vďaka dvom partnerkám v spote
české dráhy kampaň
Reprofoto: YouTube/České Dráhy
  • Národný vlakový dopravca sa rozhodol zbúrať stereotypy
  • Darí sa mu to vďaka dvom partnerkám v spote

Internet u našich českých susedov aktuálne valcuje reklama z dielne marketingovej agentúry Havas Praha. Jej tím sa postaral o ďalší zo série spotov pre České dráhy.

Na videu môžeš vidieť rodinku, v ktorej ústrednú postavu zastáva otec v podaní Ivana Trojana. Spoločne s rodinou si to namierili do Maďarska, pričom samotná kampaň štátneho dopravcu láka ľudí predovšetkým na cestovanie do blízkych krajín, ako je Slovensko, Maďarsko, Poľsko či Rakúsko.

V príbehu ďalej vystupujú herečky Kristýna Boková ako matka a Veronika Marková, ktorá sa chopila roly dcéry. V úsmevnej malej role účinkuje aj Filip Ježowicz, ktorý stvárňuje vysokého cestujúceho z Maďarska. Taktiež je tu „Péťa“, okolo ktorej sa celá zápletka točí. 

„Viete, ako sa po maďarsky pripíja na zdravie? Egészségedre! A ako sa dostanete k Balatonu pohodlne, s pohárom v ruke? Vlakom! Ako hrdinovia našej novej reklamy,“ hlásia v popise reklamy České dráhy.

Na margo reklamy sa vyjadrila aj iniciatíva „Sme fér“, ktorá vedie verejnú diskusiu o rovnoprávnom manželstve v Českej republike. „České dráhy spustili krásnu národnú kampaň s lesbickým párom. Dostáva chválu a povzbudenie po celej krajine. Láska a zmena sú vo vzduchu.“

Spot vznikol v produkcii T.H.A. podľa princípov tzv. green filming. Reklama si za pár dní získala takmer pol milióna videní.

Online marketér a Google Certified Trainer Jakub Horváth z Fakulty manažmentu, ekonomiky a obchodu Prešovskej univerzity v Prešove tento počin chváli a to z marketingového, no aj biznis hľadiska.

„České dráhy vyjadrili jednoznačný postoj k aktuálne veľmi riešenej tematike. Urobili to svojsky s typickým českým humorom. Išli na to všeobecne prijateľnejším spôsobom, pretože v spoločnosti je stále akceptovanejšie partnerstvo ženy a ženy než muža a muža, čo si predtým určite dobre premysleli. Som presvedčený, že to rozvíri medzi ľuďmi nejaké vášne, rovnako ako napríklad emotikon tehotného muža.“

České dráhy dali podľa jeho slov jasný signál o tom, aké bude dlhodobé smerovanie značky.

Postoje mení osobná skúsenosť

Téme tolerancie sa u nás dlhodobo venuje iniciatíva Inakosť. Jej výkonný riaditeľ Martin Macko zdôrazňuje, že miera akceptácie LGBTI ľudí v spoločnosti a miera otvorene žijúcich LGBTI ľudí sú prepojené nádoby.

„Výskumy dlhodobo potvrdzujú, že práve osobná skúsenosť mení postoje väčšinovej spoločnosti voči tejto menšine. Keď má niekto medzi svojimi priateľmi, rodinnými príslušníkmi, spolužiakmi či kolegami v práci lesbu alebo geja, tak má k nim ako skupine akceptujúcejší postoj a viac podporuje rovnoprávnosť.“

„U nás stále väčšina ľudí osobne nepozná nikoho z LGBTI komunity. Je to preto, že veľká časť LGBTI ľudí nezverejňuje svoju identitu alebo prípadne o nej vie len úzky okruh ich známych. My sa snažíme komunitu posmeľovať k väčšej otvorenosti a zviditeľňovať ich. Samozrejme, každý a každá musí zvážiť svoju situáciu a rozhodnúť sa podľa seba. Pomôcť môžu aj poradenské centrá ako inPoradňa s návodmi na coming out,“ vysvetľuje Martin Macko.

Opäť na chvoste

Od svetlých zajtrajškov však, žiaľ, máme ďaleko. Z výskumu Eurobarometra z jesene 2019 vyplýva, že až 59 % Slovákov absolútne nesúhlasí s tým, aby gayovia, lesby a bisexuáli mali rovnaké práva ako heterosexuáli.

S podobným výsledkom sme sa spomedzi krajín Európskej únie ocitli na chvoste grafu. V spomínanej otázke sa najlepšie umiestnili Švédi, za nimi Holanďania a Španieli. Až 98 % Švédov totiž uvádza, že homosexuáli by mali mať rovnaké práva ako heterosexuáli.

Holanďania s výrokom súhlasia na 97 % a Španieli na 91 %. Podobne zle sme sa umiestnili aj v otázke akceptácie párov rovnakých pohlaví. Až 61 % Slovákov totiž nesúhlasí s výrokom, že na vzťahoch ľudí rovnakého pohlavia nie je nič čudné.

Iba 29 % Slovákov zároveň uviedlo, že voči podobným druhom vzťahu nemajú predsudky. Zvyšných 10 % opýtaných sa nevyjadrilo. V tejto otázke sa opäť najlepšie umiestnili Švédi, za nimi Holanďania a Dáni. 95 % Švédov totiž uviedlo, že na vzťahu ľudí rovnakého pohlavia nie je nič čudné.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: České dráhy

Najnovšie videá

Trendové videá