NASA pošle svoju raketu na šesťtýždňovú misiu opäť v sobotu
- Raketa Space Launch System (SLS) mala vyštartovať už v pondelok
- Let preložili na sobotu pre problémy s chladením motora
- Raketa Space Launch System (SLS) mala vyštartovať už v pondelok
- Let preložili na sobotu pre problémy s chladením motora
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa v sobotu znova pokúsi vyslať jeho novú raketu k Mesiacu. Space Launch System (SLS) mala vyštartovať už v pondelok, no pre problémy s jedným z motorov let napokon odvolali.
Počas pondelňajšieho pokusu o štart dáta ukazovali, že jeden zo štyroch hlavných motorov v centrálnom stupni rakety nebol pred plánovaným vzlietnutím dostatočne ochladený. Podľa manažéra raketového programu NASA Johna Honeycutta sa však všetky motory zdajú v poriadku.
Šesťtýždňová misia
Pri sobotňajšom pokuse s chladiacou operáciou začnú o pol hodiny skôr, po tom, ako sa ráno začne tankovanie paliva. V pondelok mohol problémy podľa Honeycutta spôsobiť chybný senzor, ktorý poskytoval nesprávne dáta. Ak by to tak bolo, na výmenu senzora by museli raketu znovu odtiahnuť z rampy do hangára, čo by viedlo k ďalšiemu niekoľkotýždňovému omeškaniu.
Nosná raketa SLS, ktorá má 98 metrov, by mala vzlietnuť z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride s modulom Orion, v ktorom sú namiesto živej posádky tri figuríny. Ak bude let úspešný, dostane kozmickú loď pre posádku na orbitu Mesiaca po prvý raz za 50 rokov.
Orion by mal lietať okolo Mesiaca na vzdialenej obežnej dráhe a po niekoľkých týždňoch sa vydať späť na Zem a dopadnúť do Tichého oceána. Misia, ktorá je prvým letom v rámci lunárneho programu Artemis, by mala trvať šesť týždňov.
V prípade, že všetko pôjde dobre, astronauti by v Orione mohli letieť už v roku 2024 v rámci okružného letu okolo Mesiaca. Cieľom NASA je pritom do konca roku 2025 pristáť s dvomi ľuďmi na Mesiaci.
Dočasné pauzy
Únik paliva prerušil odpočítavanie do štartu rakety Space Launch System (SLS), ktorú sa americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) chystá v sobotu vyslať k Mesiacu. Únik sa objavil na tom istom mieste, kde počas skúšky na jar zistili presakovanie.
Riadiaci pracovníci zastavili tankovanie, ktoré sa začalo už o hodinu neskôr pre búrky pri pobreží. Proces pomaly obnovili, aby potvrdili, že to bol skutočne únik vodíkového paliva a nie chybné senzory, ale alarmy si vynútili ďalšiu dočasnú pauzu, informuje agentúra AP.
V prípade však, že v sobotu všetko pôjde dobre, astronauti by v Orione mohli letieť už v roku 2024 v rámci okružného letu okolo Mesiaca. Cieľom NASA je pritom do konca roku 2025 pristáť s dvomi ľuďmi na Mesiaci.
Vesmírny ďalekohľad
Iba prednedávnom však NASA zaznamenala obrovský úspech. V pondelok odhalili prvú snímku z Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba, ktorá poskytuje dosiaľ najhlbší pohľad do vesmíru.
Záber plný hviezd a galaxií ponúka najvzdialenejší pohľad na vesmír, aký kedy ľudstvo videlo z hľadiska času aj vzdialenosti. Ukazuje zhluk galaxií SMACS 0723 a zachytáva svetlo z obdobia nie príliš dlho po veľkom tresku, ktorý nastal pred 13,8 miliardami rokov.
Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, ktorý stál 10 miliárd dolárov a je výsledkom spolupráce NASA s Európskou vesmírnou agentúrou a Kanadskou vesmírnou agentúrou, vypustili do vesmíru vlani v decembri z Francúzskej Guyany.
Svoj vyhliadkový bod vo vzdialenosti 1,6 milióna kilometrov od Zeme dosiahol v januári. Je to najväčší a najvýkonnejší vesmírny ďalekohľad sveta.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: SITA