Pandémia je tu stále veľmi s nami, tvrdí eurokomisárka. Na Slovensku opäť pribudli stovky prípadov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 325
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 238
koronavírus
Ilustračný obrázok TASR/Roman Hanc, TASR/Ján Krošlák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 325
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 238

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 64,2 %. Informuje o tom NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 325 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 271 069, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 835 116 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 429 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 362.

Spoločné úsilie

Európska komisia (EK) navrhla konkrétne opatrenia na zabránenie nárastu prípadov ochorenia COVID-19 počas nadchádzajúcej jesene a zimy. Členské štáty by podľa nej mali zaviesť potrebné stratégie a štruktúry, vrátane očkovania proti COVID-19 a monitorovania ochorenia, s cieľom rýchlo a trvalo reagovať na jeho budúce prepuknutia.

Hlavným cieľom opatrení je zvýšiť využívanie vakcín, vrátane očkovacích látok upravených na variant koronavírusu omikron, a zabezpečiť, aby boli všetci občania dobre chránení, uvádza EK na svojej webstránke.

„Pandémia je tu stále veľmi s nami. Musíme teraz konať spoločne, koordinovane a trvalo, aby sme pomohli vyhnúť sa ďalšiemu nárastu vážnych prípadov COVID-19,“ pripomenula eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová s tým, že je kľúčové, aby mali členské štáty silné vakcinačné stratégie a odolné systémy na monitorovanie vývoja koronavírusu.

Podpredseda EK pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas zas zdôraznil, že „členské štáty by mali pokračovať v koordinácii úsilia o pripravenosť v celej EÚ pred ďalšou vlnou a ďalším zavádzaním očkovacích programov,“ pretože „okamžité prijatie opatrení obmedzí tlak na systémy zdravotnej starostlivosti, narušenie ekonomík a výzvy pre spoločnosť“.

Kľúčové opatrenia

Okrem iného EK navrhuje, aby členské štáty zvýšili podiel očkovaných primárnymi dávkami, uprednostňovali očkovanie druhou posilňujúcou dávkou u špecifických skupín obyvateľstva a kombinovali vakcinačné kampane proti COVID-19 a chrípke.

V závislosti od epidemickej situácie by mali členské štáty pokračovať v zavádzaní opatrení, ako sú nosenie rúšok či obmedzovanie zhromaždení, a zároveň zabrániť napríklad narušeniu vzdelávania. Mali by tiež prijať opatrenia na podporu duševného zdravia zdravotníckych pracovníkov aj celkovej populácie.

korona
zdroj: Unsplash/@xavi_cabrera

Komisia tiež pripomína, že sú stále kľúčové pokračujúce snahy o uľahčenie voľného pohybu v EÚ počas pandémie, a to pre ľudí aj tovar. V súvislosti s cestovaním z tretích krajín má EK v úmysle čoskoro navrhnúť revíziu príslušného odporúčania Rady EÚ, aby sa zohľadnila zmenená epidemická situácia, zvýšená zaočkovanosť na celom svete a vývoj požiadaviek na vstup v členských štátoch.

Vysokonákazlivé varianty

Situácia nie je priaznivá ani v Rusku. Krajina totiž v piatok hlásila až 50 952 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je vôbec najvyšší denný prírastok za posledných takmer šesť mesiacov. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom informovala agentúra Reuters.

Počty nakazených v celom Rusku v posledných šiestich týždňoch narastajú, a to aj z dôvodu šírenia vysokonákazlivých variantov koronavírusu, približuje Reuters.

Piatkový prírastok nových prípadov však bol v Rusku vôbec najvyšším denným prírastkom od 10. marca. Krajina pritom patrila ešte v začiatku pandémie ku krajinám, ktoré vírus zasiahol najviac, uvádza Reuters, pričom spomína počet úmrtí súvisiacich s Covidom.

Agentúra dodáva, že Kremeľ síce zaviedol krátky lockdown v apríli 2020, následne sa však už vyhýbal prísnejším obmedzeniam a pomalá bola aj jeho vakcinačná kampaň.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá