Politici by mali prestať strašiť ľudí a šíriť paniku. Plynu máme dosť, konštatujú Dáta bez pátosu
- Naši politici zneužívajú situáciu s dodávkami a cenami plynu
- Analytici z Dát bez pátosu uznávajú, že cena plynu na trhoch je šialená
- Naši politici zneužívajú situáciu s dodávkami a cenami plynu
- Analytici z Dát bez pátosu uznávajú, že cena plynu na trhoch je šialená
Politici by už mali prestať strašiť plynovou krízou a roznášať medzi ľuďmi hrôzu, paniku a úzkosť. Myslia si to analytici zo združenia Dáta bez pátosu, podľa ktorých by mali politici viac času venovať dátam a skutočným trendom.
Analytik Ivan Bošňák je však presvedčený, že politici milujú, ak môžu zachraňovať ľudí, míňať na to v dobrej viere ich peniaze a regulovať všetko možné, čo by im v normálnych stabilných časoch nebolo dovolené.
Poukazuje napríklad na jeden z ostatných nezmyslov našich politikov o znárodňovaní Slovenských elektrární. „Nerozumejú dátam, nechápu trendy, ale púšťajú sa do avantúr, ktoré nutne skončia zle-nedobre,“ podotkol Bošňák na sociálnej sieti.
Naši politici zneužívajú podľa analytikov zo združenia Dáta bez pátosu situáciu s dodávkami a cenami plynu podobne, ako to bolo s pandémiou koronavírusu.
„Mali sme to tu posledné dva roky a volalo sa to pandémia. Absolútne negatívne konotácie všade okrem Švédska. Politici sa chopili kormidla a ‚zachránili’ nás. Teraz tu máme agresiu Ruska na Ukrajine a nedostatok energií a šialenstvo pokračuje, pričom riešenia málokto vidí a dáta nečíta takmer nikto,“ zdôraznil Bošňák.
Analytici sú presvedčení, že s vlniacimi sa dodávkami plynu z Ruska a s jeho nespoľahlivosťou sa EÚ hlavne za ostatných dvanásť mesiacov vysporiadala. Rusko už má namiesto 35-percentného podielu 10-percentný podiel na trhu s dodávkami plynu do EÚ.
„V Nemecku bol znárodnený zásobník plynu Gazpromu s kapacitou 8 miliárd metrov kubických a namiesto prázdneho zásobníka z minulej zimy je tam už teraz 5 miliárd metrov kubických plynu a v dohľadnej dobe bude plný na 8 miliárd metrov kubických plynu,“ dodal Bošňák.
Ďalšou pozitívnou správou podľa analytikov je, že v zásobníkoch v EÚ je už dnes takmer 90 miliárd metrov kubických plynu. Veľmi pravdepodobne sa vďaka teplému počasiu dostane EÚ blízko 100 miliárd metrov kubických do 4 až 5 týždňov a možno sa v októbri naplnia aj na maximum, 106 miliárd metrov kubických. „A to počúvame šesť mesiacov o sústavných problémoch s plynom z Ruska,“ doplnil Bošňák.
Rizikom je chladná zima
EÚ si stanovila cieľ naplniť zásobníky plynu na 80 % k 1. novembru. „Bez fanfár bol tento cieľ splnený k 31. augustu. Nemecko neskôr stanovilo na 1. novembra 95 % cieľ, a to by celú Európu posunulo na 84 % k stanovenému termínu. Tam budeme tento víkend a nie 1. novembra. Je to napriek mizerným ruským dodávkam plynu super úspech,“ podotkol Bošňák s tým, že Slovensko má dnes zásobníky naplnené na 80 % a sme premiantom v Európe.
Analytici z Dát bez pátosu uznávajú, že cena plynu na trhoch je šialená. Ceny na trhoch sú o 40 % vyššie ako minulý september, a v strede augusta tohto roku boli 11- až 15-krát vyššie ako pred Covidom.
„Ale nikto nám a vám nepovedal, že z maximálnej ceny v strede augusta sme dnes o 20 % nižšie a cena vyslovene letí dole aj pre padajúce ceny ropy. Držme si palce,“ uviedol Bošňák.
Máme pred sebou podľa analytikov len jedno veľké riziko, tuhú, chladnú, skorú a dlhú zimu. „Dnes vieme, že v najbližších štrnástich dňoch nezačne. A to sú dobré správy,“ uzavrel Bošňák.
Plynu je dosť
Slovensko má dostatok plynu na nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu. Na tlačovej besede v polovici júla to potvrdil minister hospodárstva Richard Sulík.
„Dnes môžeme s konečnou platnosťou oznámiť, že Slovensko má plynu dosť na celú budúcu vykurovaciu sezónnu, teda až do konca marca 2023,“ uviedol. Zásobníky sú podľa neho oproti celoročnej spotrebe naplnené na 49 %, čo je druhá najvyššia hodnota v Európe.
Minister zdôraznil, že Slovenský plynárenský priemysel (SPP) dokáže nahrádzať výpadky plynu, ktorý k nám prúdil z Ruska, či už plynom z Nórska alebo formou LNG.
„Aj keď od zajtra nepritečie ani meter kubický plynu z Ruska, pokiaľ budú dodržané iné zmluvy, sme vybavení až do konca vykurovacej sezóny budúceho roku,“ doplnil s tým, že sa to týka tak priemyselných podnikov, ako aj domácností.
Pri dnešnom nastavení priemyslu teda podľa Sulíka nepríde k žiadnym obmedzeniam. Ako však upozornil, môže sa stať, že napríklad veľké firmy začnú masívne presúvať výrobu na Slovensko a budú teda logicky potrebovať viac plynu.
„Tam sa môže stať, že dodatočné dodávky nebudú,“ pripustil. Všetky odbery, ktoré však v slovenskom priemysle bežia dnes, budú podľa neho dodržané.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: SITA