Európa zažíva vlnu úmrtí, ktorá znepokojuje vedcov. Pribudli stovky infikovaných

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 309
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 153
Na snímke je človek v ochrannom obleku.
Unsplash/shahin khalaji
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 309
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 153

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 64,96 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 309 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 277 113, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 836 740 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 366 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 7 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 386.

Počet výjazdov k pacientom nakazeným novým koronavírusom v bratislavskej záchranke výrazne klesol. Ako informuje vedúca oddelenia komunikácie Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Bratislava Darina Schreková, kým v roku 2021 dominovali výjazdy k pacientom s COVID-19 a ich celkový počet predstavoval 10 616, v prvých ôsmich mesiacoch tohto roka počet výjazdov k týmto pacientom klesol na 4 509.

Nadmerné úmrtia

Západoeurópske štáty sa v tomto lete stretávali s nebývalo vysokou úmrtnosťou. Tá v priemeroch prekonala aj rekordné hodnoty z posledných dvoch rokov. Tie však ovplyvnila pandémiu koronavírusu. Lekári, vedci a experti aktuálne skúmajú príčiny tohto javu.

Švajčiarsko už jedenásť týždňov po sebe zápasí s nadpriemernou úmrtnosťou. Každý týždeň tak zomrie viac ľudí, než FSO (Federal Statistical Office) na základe svojich prognóz očakáva.

Ako informovali noviny Tamedia, v predchádzajúcich rokoch vždy dochádzalo k nadmernej úmrtnosti, napríklad v horúcom lete 2003, počas silnej chrípkovej epidémie v zime 2015 alebo počas posledných dvoch pandemických zím.

Momentálne je však odchýlka od prognóz extrémna: V roku 2020 do augusta zomrelo o 1 500 ľudí viac, ako sa očakávalo, v roku 2021 to bolo 1 300 ľudí a tento rok je to už 3 000 úmrtí navyše, a teda dvakrát toľko.

Vysvetlením môže byť skutočnosť, že FSO očakávala pre tento rok „deficit smrti“ po nadmernej úmrtnosti za posledné dva roky. Stanovila tak očakávané hodnoty nižšie, pretože veľa ľudí, ktorí by štatisticky vzaté, žili do roku 2022, zomrelo predčasne. Za tri letné mesiace však zomrelo ešte viac ľudí ako v letných mesiacoch 2021 či 2020.

https://twitter.com/C_Althaus/status/1564592632319430663

Epidemiológ Christian Althaus má podozrenie, že nadmernú úmrtnosť spôsobilo horúce leto a Covid. Podľa novín Tamedia môže byť kombinácia týchto dvoch faktorov smrteľná.

Štúdie ukázali, že predchádzajúca infekcia Covid výrazne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Postihnutí ľudia sú preto tiež zraniteľnejší voči účinkom vlny horúčav. Informuje Switzerland Times.

Epidemiológ Martin Röösli hovorí: „Podľa môjho názoru je dosť možné, že ľudia, ktorí prekonali Covid, znášali horúčavy horšie.“

Ďalších 1 700 úmrtí za posledných jedenásť týždňov je určite „znepokojujúcich“, najmä preto, že je ťažké odhadnúť, ako sa situácia vyvinie v nasledujúcich mesiacoch.

Na konečnú istotu si výskumníci budú musieť ešte poriadne dlho počkať: Štatistiku príčin smrti pre rok 2022 FSO zverejní najskôr o rok a pol.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: FSO, Tamedia, Switzerland Times, MZSR, NCZI, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá