Opičie kiahne nie sú iba vyrážky. Vedci objavili možné znepokojivé komplikácie

  • Ukázalo sa, že vírus môže mať vplyv na mozog a psychické zdravie
  • Na to, aby sa to potvrdilo, je potrebné vykonať aj ďalšie výskumy
Prípady opičích kiahní
TASR/AP Photo/Mary Altaffer, FB/Jalal Suleiman
  • Ukázalo sa, že vírus môže mať vplyv na mozog a psychické zdravie
  • Na to, aby sa to potvrdilo, je potrebné vykonať aj ďalšie výskumy

O vplyve opičích kiahní na ľudskú kožu sa vie už dlhšie. Typickým príznakom ochorenia sú vyrážky, ktoré začínajú na tvári a neskôr sa rozširujú na oblasť končatín a genitálií, no objaviť sa môžu i na očných rohovkách či spojivkách. Po určitom čase sa na vyrážkach vytvorí chrasta, ktorá neskôr odpadne. 

Do dnešného dňa však existuje len málo výskumov, ktoré sa zaoberajú neurologickými a psychiatrickými problémami, ktoré môže ochorenie spôsobiť.

Ako informuje IFL Science, existujú historické záznamy týkajúce sa neurologických komplikácií u ľudí infikovaných vírusom príbuzným pravých kiahní a u ľudí, ktorí sú proti kiahňam očkovaní. Vedcov teda zaujímalo, či podobné problémy spôsobujú aj opičie kiahne.

Podľa výsledkov štúdie publikovanej v časopise eClinicalMedicine sa ukázalo, že malá, no znateľná časť infikovaných sa počas ochorenia cítila veľmi zle.

V prípade týchto 2 až 3 % sa prejavili vážne neurologické problémy vrátane záchvatov a encefalitídy. Vedci však upozorňujú na to, že tieto výsledky sú založené niekoľkých štúdiách s malým počtom účastníkov.

Potrebné sú ďalšie štúdie

Okrem záchvatov a encefalitídy vedci našli dôkazy o širšej skupine ľudí s opičími kiahňami, ktorí trpeli častejšími bolesťami hlavy, únavou a bolesťami svalov. Čo sa týka tých psychiatrických komplikácií, táto oblasť nie je dostatočne preskúmaná. Z toho minima štúdií však vyplýva, že najčastejšou komplikáciou bola častá zlá nálada.

Faktory, ktoré všetky vyššie uvedené komplikácie spôsobujú, nie sú známe. Hoci zistenia vedcov ukazujú, že ľudia s infekciou opičích kiahní môžu mať neuropsychiatrické symptómy, štúdie zhrnuté v ich článku nemôžu s istotou potvrdiť, že za problémy môže práve vírus.

Ak sa teda táto problematika bude skúmať ďalej, vedci radia, aby v ďalšom výskume sledovali ľudí bez neuropsychiatrických stavov predtým, ako sa nakazia opičími kiahňami.

Ak sa ukáže, že tieto problémy skutočne spôsobuje vírus, ukáže sa aj to, že dokáže priamo vstúpiť do nervového systému. Čo sa týka psychických problémov, tie môžu byť spôsobené stigmou, ktorú ľudia pociťujú pri infekcii opičích kiahní. Ďalším dôvodom môžu byť kožné vyrážky, ktoré počas vírusu vzniknú. Tie totiž dokážu znížiť psychickú pohodu.

opičie kiahne
zdroj: Wikimedia Commons

Údaje, ktoré boli do najnovšej štúdie zahrnuté, pochádzajú prevažne zo západnej časti Afriky.

New England Journal of Medicine informoval o štúdii, do ktorej bolo zapojených viac než 500 ľudí zo 16 krajín sveta. Títo ľudia sa opičími kiahňami nakazili počas súčasnej epidémie. Podľa výsledkov neboli zaznamenané žiadne prípady encefalitídy alebo záchvatov.

Svetová zdravotnícka organizácia však nedávno v Španielsku potvrdila dva prípady encefalitídy spojenej s opičími kiahňami. Bolesť hlavy a únava sa však prejavila u viac ako štvrtiny ľudí a zníženou náladou trpel jeden človek z desiatich. 

Hrozba nepominula

Úrad Európskej únie pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie zabezpečil dodatočné dávky vakcíny tretej generácie od spoločnosti Bavarian Nordic v reakcii na súčasné prepuknutie opičích kiahní. Akvizícia sa týka 170 920 dávok vakcíny, čo zvyšuje celkový počet dávok, ktoré EÚ kúpila pre členské štáty, na 334 540. Informovala o tom agentúra SITA.

Spomenuté dodatočné dávky budú dostupné na dodanie pred koncom roka. Medzitým dodávanie už zakúpených vakcín proti opičím kiahňam financované EÚ do členských štátov, Nórska a Islandu bude naďalej pokračovať v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov, informuje na svojej webstránke Európska komisia.

„Aj keď sme boli svedkami toho, že počet prípadov opičích kiahní v EÚ v posledných týždňoch klesá, hrozba nepominula a my nemôžeme poľaviť v ostražitosti. Musíme pokračovať v tempe nášho úsilia chrániť našich občanov, najmä tých najzraniteľnejších. Pripravenosť je kľúčom k rýchlej reakcii na zdravotné núdzové situácie,“ vyjadrila sa eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

HERA tiež začal spoločné postupy obstarávania pre ďalšie vakcíny, ako aj pre terapeutiká. Tieto opatrenia v kombinácii s radami Európskej liekovej agentúry o intradermálnom použití vakcíny proti opičím kiahňam zabezpečia rýchlejšiu ochranu tých najzraniteľnejších a urýchlia očkovanie ohrozených občanov.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: IFL Science, WHO, NEJM, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá