Prečo dron Karma od GoPro zlyhával
- Sen o americkom drone je pravdepodobne na konci.
- Sen o americkom drone je pravdepodobne na konci.
Keď GoPro tento rok spustilo predaj svojho dronu Karma, všetko vyzeralo dobre. Spoločnosť bola založená na akčných kamerách, no zažívala od roku 2014 zníženie predaju svojej línie Hero. Za to isté obdobie sa predaj kamerových dronov na trhu medzi ľuďmi neuveriteľne rozrástol. Vydanie dronu, ktorý by mal priamo kameru GoPro vyzeralo ako skvelý nápad a znamenalo to novú vlajkovú loď tejto spoločnosti.
Nanešťastie pre GoPro, Karma pri letoch častokrát padal. Pri zvyšujúcich sa alarmujúcich číslach bola spoločnosť donútená vykonať drastické opatrenie – stiahnutie dronu z predaja. Nie je ťažké predstaviť si, že GoPro išlo na trh s úmyslom vytvoriť bezpečný a spoľahlivý produkt. Nahliadnutie expertov však odhalilo, že spoločnosť sa mala na takýto problém dôkladne pripraviť.
Vybudovať totižto malý a autonómny dron nie je vôbec ľahké. DJI je dronová spoločnosť, GoPro je však kamerová spoločnosť. Preto expertov neprekvapuje, že Karma mala ako prvý dron technické problémy a to dokonca aj po oneskorenom spustení predaja.
Chyby sú súčasťou učenia
Internet je plný príspevkov vo fórach, Facebook komentárov a Youtube videí od nahnevaných zákazníkov, ktorí si počas posledných 3 rokov kúpili dron od DJI, Yuneec, Parrot alebo 3D Robotics, aby následne videli, ako im padá rovnako ako teraz Karma. DJI si prešlo s modelmi Phantom, P2, P3 a P4, rovnako aj s Inspire, aby zistilo, kde treba zapracovať na stabilizácii dronu a robustnosti subsystémov. Pokiaľ teda GoPro čakalo perfektný produkt v podobe Karma, spoločnosť mala hlavu v oblakoch.
Niekoľko zdrojov, ktoré majú blízko k dizajnovému procesu Karmy poukazujú na umiestnenie kamery a gimbalu ako jeden z potenciálnych zdrojov problémov. Väčšina dronov má totiž kameru zavesenú pod sebou pre zabezpečenie solídneho centra gravitácie. Tým, že GoPro umiestnilo kameru dopredu, dron viac balansoval a nebol taký stabilný. Prvé testy odhaľovali, že ťažký predok spôsoboval väčšiu destabilizáciu, čo viedlo k uvoľneniu oddeliteľnej batérie, vďaka čomu dron zlyhal a spadol.
Karma bol iný kaliber ako jeho konkurent DJI Mavic Pro. Ponúkal totiž dron, príručný stabilizátor a vodotesnú kameru v jednom balíčku, vďaka čomu predstavoval oveľa kompletnejší a flexibilnejší nástroj pre zachytenie adrenalínového dobrodružstva. Problém však bol, že sa spoločnosť sústredila na veľa vecí, kvôli čomu aspekt drona dostal menej pozornosti, a ten nepredstavuje zariadenie, ktoré toleruje svoje zanedbanie.
Pokiaľ by sa ti z ničoho nič vybila batéria kamery, je to v pohode, pretože stačí zísť dolu a vymeniť ju. Ak ti však zlyhá celý dron, následky môžu byť fatálne – môže kľudne dôjsť k vážnemu úrazu. Ostatné spoločnosti zamerané na výrobu dronov čelili rovnakým problémom, nikdy však nemuseli pristúpiť k stiahnutiu predaja všetkých dronov na trhu.
GoPro už tak stojí na tenkom ľade a investorov pravdepodobne táto správa nepotešila. Spoločnosť urobila chybu pri spustení produktu, v ktorom nevykonala dostatočné testovanie. Týmto si iné spoločnosti s 1. generáciou svojich dronov prešli, problém však je, že zatiaľ čo GoPro sa stále iba učí, iné spoločnosti už vyspeli.
Spoločnosť stiahla všetkých 2 500 kusov, ktoré doposiaľ predala. Nechala síce otvorenú možnosť spustiť predaj potom, čo sa problém identifikuje a vyrieši ale analytici v tomto nie sú veľmi optimistický.
Zdá sa, že GoPro je na tom naozaj zle a bude mať čo robiť, aby svoju reputáciu napravila.
zdroj: theverge.com, zdroj fotografií: theverge.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy