Pokuta tisíce eur za vyvesenie dúhových vlajok na štátnych budovách. Gyimesiho návrh bude riešiť parlament

  • Parlament sa má zaoberať zákazom dúhových vlajok na štátnych budovách
  • Návrh predkladá poslanec György Gyimesi (OĽANO) spolu s exkotlebovcom Tomášom Tarabom
vlajka
Ilustračný obrázok Unsplash/@anastasiiachepinska
  • Parlament sa má zaoberať zákazom dúhových vlajok na štátnych budovách
  • Návrh predkladá poslanec György Gyimesi (OĽANO) spolu s exkotlebovcom Tomášom Tarabom

Zákazom symbolov propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie v budovách štátnych inštitúcií sa má zaoberať Národná rada SR na svojej schôdzi, ktorá by sa mala začať na budúci týždeň 20. septembra.

Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon o štátnych symbolom, predkladá poslanec György Gyimesi (OĽANO) spolu s Tomášom Tarabom, ktorý kandidoval za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Za porušenie tohto ustanovenia navrhujú pokutu do 7-tisíc eur, ktorú by mohol právnickej osobe uložiť okresný úrad.

Porušenie Ústavy SR

Zákaz umiestňovania symbolov má podľa návrhu platiť pre interiér budov aj zvonka na budovách štátnych inštitúcií. Týkať sa má aj objektu, v ktorom sídli verejný ochranca práv. Práve úrad ombudsmanky vyvesil dúhovú vlajku v deň dúhového pochodu na podporu LGBT komunity.

Gyimesi s Tarabom chcú zakázať umiestniť „symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie“. Zdôvodňujú to tým, že podľa Ústavy SR sa Slovenská republika neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Verejné inštitúcie, ktoré najmä vyvesením vlajky podporujú niektoré ideológie, podľa poslancov „nielen porušujú Ústavu SR, ale navyše významne polarizujú spoločnosť a nepriamo diskriminujú osoby iného názoru.“

Gyimesi návrh predložil bez toho, aby o tom hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti vopred informoval, za čo si v poslaneckom klube vyslúžil kritiku. Premiér Eduard Heger (OĽANO) pred časom vyzval Gyimesiho, aby návrh stiahol. Zastal sa ho však predseda hnutia Igor Matovič, podľa ktorého je návrh správny.

Právo na zhromažďovanie

Zo státisícov občanov robíme ľudí druhej kategórie a odopierame im rešpekt a ľudské práva, tvrdí predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka.

V uznaní párov rovnakého pohlavia, ochrane detí z dúhových rodín a v zabezpečení dôstojnej tranzície podľa jeho názoru nepochopiteľne prehrávame.

Uviedol to počas posledného bratislavského Dúhového Pride-u, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí. Dúhový Pride sa konal po dvoch rokoch, keďže po minulé roky prebiehal online alebo inou formou pre pandémiu koronavírusu.

„Štyridsať percent LGBTI ľudí za posledný rok zažilo pre svoju identitu obťažovanie, mnohí aj fyzické násilie. Iba 26 percent z nich sa ku svojej identite hlási otvorene. Toto pretrvávajúce dusno už vyhnalo zo Slovenska tisíce ľudí. Ďalší nad odchodom uvažujú. To je strata, ktorú si nemôžeme dovoliť. Nemusí to tak ale byť večne. Ako podpredseda Európskeho parlamentu vidím, že sa to dá inak. Aj v kresťanských krajinách, aj v našom kultúrnom priestore,“ uviedol Šimečka s tým, že ako príklad spomenul prípad Rakúsko.

Ku katolíckej cirkvi sa tam hlási viac ľudí ako na Slovensku. Napriek tomu tam platia spoločné adopcie či manželstvá pre všetkých. Podľa jeho slov nás všetkých spája túžba po rovnosti, rešpekte, po možnosti otvorene si prejaviť lásku a záväzok, byť sami sebou.

K danej otázke sa vyjadrili aj ďalší politici na sociálnej sieti. „Verím, že časom prídeme k obdobiu, kedy tieto pochody nebudú vyvolávať žiaden ,povyk‘. Zhromažďovanie je v občianskej spoločnosti štandardným právom a všade na západ od nás sú vo väčších mestách Pride pochody už bežnou súčasťou života. Nevyvolávajú vášne, politici pri nich na nikoho neútočia a nerozoštvávajú spoločnosť. Jednoducho vedia, že namiesto útočenia na niekoho je zmysluplnejšie urobiť niečo pozitívne a prínosné,“ podčiarkol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

LGBTI ľudia po celom svete bojujú za rovnosť práv

Na Dúhovom Pride sa zúčastnila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (klub SaS), ktorá spomenula, že Slovensko je voči komunite LGBTI+ nespravodlivé. Prisľúbila však, že urobí, čo je v jej silách, aby sa pristúpilo k zmenám, ktoré život ľudí danej komunity uľahčia.

„Po dvoch rokoch v Bratislave sa opäť koná Dúhový Pride. Navrhovatelia takzvaného dúhového zákona dnes nemusia byť na pozore, veď koalícia doteraz nebola schopná zvoliť nástupcu alebo nástupkyňu Márie Patakyovej, a tak na budovu úradu ombudsmana nemá kto vyvesiť dúhovú vlajku. Dúha je nádej, a pride je jej prejavom. Prejavom nádeje, že ľudské práva ani na Slovensku nebudeme merať dvojakým metrom,“ vyjadril sa v reakcii na Pride predseda platformy Most-Híd strany Aliancia Konrád Rigó.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá