Maďarská vláda zachová nižšie ceny benzínu a potravín, kým neskončia sankcie voči Rusku
- Regulované ceny potravín a pohonných látok zostávajú, rozhodla maďarská vláda
- Bude tak dovtedy, kým budú v platnosti sankcie voči Rusku
- Regulované ceny potravín a pohonných látok zostávajú, rozhodla maďarská vláda
- Bude tak dovtedy, kým budú v platnosti sankcie voči Rusku
Regulované ceny potravín a pohonných látok v Maďarsku nebude možné zrušiť až dovtedy, kým budú v platnosti sankcie voči Rusku, rozhodla v sobotu v Budapešti vláda.
Podľa servera Telex.hu to oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Zastropovanie kvôli sankciám
„Sankcie Európskej únie viedli k brutálnemu zdražovaniu, najmä potravín, no výrazne vzrástli aj ceny benzínu a nafty. V tejto situácii považuje vláda za svoju najdôležitejšiu úlohu chrániť maďarské rodiny. Kým budú tieto sankcie v platnosti, nie je možné zrušiť zastropovanie cien,“ povedal Gulyás.
Maďarská vláda s platnosťou od 15. novembra 2021 nariadila úradnú cenu základných druhov pohonných látok vo výške 480 forintov (1,19 eura) za liter. Od 30. júla však regulované ceny môžu využívať už iba súkromné vozidlá s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárske stroje a taxíky.
Regulované ceny šiestich druhov potravín začali platiť 1. februára, pôvodne toto rozhodnutie platilo do 1. mája. „Ceny kryštálového cukru, pšeničnej múky, slnečnicového oleja, bravčového stehna, kuracích pŕs i chrbtov, ako aj kravského mlieka s 2,8-percentným obsahom tuku treba vrátiť na úroveň, na ktorej boli vlani pred 15. októbrom,“ vyhlásil v januári maďarský premiér Viktor Orbán.
Vyššie ceny na Slovensku
Zdražovanie sa nevyhlo ani Slovensku. Spotrebiteľské ceny na našom území v auguste medziročne vzrástli o 14 %. Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, inflácia tak od januára minulého roka neúprosne rastie a dosahuje najvyššie úrovne od začiatku milénia.
Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností, potraviny a náklady na bývanie vrátane energií, boli medziročne opäť o niečo drahšie.
Počas ôsmeho mesiaca roka sa zvýšili ceny vo všetkých sledovaných odboroch spotrebného koša. Až polovica z celkovo dvanástich odborov dosiahla medziročný rast vyšší o desatinu. K rastu cien na medziročnej úrovni prispel podľa úradu predovšetkým odbor potraviny a nealkoholické nápoje.
Potraviny boli drahšie o 21,6 % a nealkoholické nápoje o 14 %. Najviac infláciu ovplyvnili vyššie ceny chleba a obilnín o 24,5 %, mäsa o 21,8 %, mlieka, syrov a vajec o 22,9 %, ovocia o 11,8 % a zeleniny o 15,9 %. Oleje a tuky, ktorých zastúpenie v spotrebnom koši nie je až tak výrazné, zdraželi medziročne o viac než polovicu.
Výrazný vplyv na ďalej rastúcu infláciu malo zdražovanie v odbore bývanie a energie, keď ceny boli počas augusta medziročne vyššie o 16,3 %. Rast cien energií zo začiatku roka potiahli v auguste ešte vyššie ceny pevných palív s medziročným nárastom o 28,5 %. Imputované nájomné bolo drahšie o 19,4 %.
V odbore doprava boli ceny vyššie o 18,1 %. Tempo rastu v tomto sektore ovplyvnili pohonné látky, ktoré zlacňujú už druhý mesiac za sebou. Medziročne však boli aj napriek tomu drahšie takmer o tretinu. Ceny v reštauráciách a hoteloch počas augusta stúpli o 19,9 %. Zdraželi aj tovary a služby v skupine osobná starostlivosť, ktoré boli medziročne vyššie o 11,8 %.
Interrupčné zákony
Maďarská pravicová vláda okrem zdražovania rieši aj obrovskú kritiku. Nedávno totižto vydala nariadenie, ktoré prikazuje lekárom, aby ženám žiadajúcim umelé prerušenie tehotenstva ukázali „vitálne funkcie plodu“.
Táto povinnosť sprísni dosiaľ pomerne liberálne interrupčné zákony v krajine. Nariadenie, ktoré zverejnili v pondelok, vstúpi do platnosti 15. septembra.
Ministerstvo vnútra v oficiálnom vyhlásení uviedlo, že „takmer dve tretiny Maďarov si spájajú začiatok života dieťaťa s prvým úderom srdca“ a moderné prístroje dokážu zachytiť tlkot srdca v skorých štádiách tehotenstva, čo môže „tehotným ženám poskytnúť komplexnejšie informácie“.
Interrupčné zákony v Maďarsku sú relatívne liberálne a sú do veľkej miery nezmenené odkedy zákrok v roku 1953 v krajine legalizovali.
Maďarská nacionalistická vláda vedená premiérom Viktorom Orbánom sa prezentuje ako ochranca tradičných rodinných hodnôt a v roku 2011 dokonca doplnila do ústavy vyhlásenie, že „život plodu bude chránený od počatia“, no dosiaľ sa nepokúšala výrazne sprísniť zákony týkajúce sa umelého prerušenia tehotenstva.
K presadeniu nového nariadenia sa v utorok na sociálnej sieti Facebook prihlásila poslankyňa radikálneho pravicového Hnutia Naša vlasť Dóra Dúró.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TASR, SITA