O návrh nového centra Bratislavy budú súťažiť aj 3 top svetové ateliéry. Stavať sa má začať do 3 rokov
Jeden z najpálčivejších brownfieldov Bratislavy vidia státisíce Slovákov každý deň. Územie na petržalskej strane Dunaja, medzi Mostom SNP, Mostom Apollo a Prístavným mostom, sa dnes dá charakterizovať nielen ako neudržiavané a plné odpadkov, no najmä ide o akúsi falošnú optickú líniu, ktorá ukončuje centrálnu mestskú oblasť.
To sa však už čochvíľa má zmeniť. Najlepšie šance dáva priestoru projekt Southbank od Penta Real Estate, ktorý sľubuje udržateľnú kombináciu kancelárskych, rezidenčných budov a obchodných prevádzok, s cieľom zachovať kľúčovú zelenú líniu, ktorú vidno zo severnej strany Dunaja.
- Čo je zatiaľ známe o projekte Southbank?
- Prečo je súťaž o podobu Southbanku výnimočná?
- Aké svetové architektonické štúdiá potvrdili svoju účasť?
Developer má v pláne rozšíriť centrum Bratislavy
Pozemky na južnom brehu Dunaja začiatkom roka od developera HB Reavis odkúpila Penta Real Estate, ktorá plánuje zmeniť tvár tohto nevyužitého priestoru: „Územie vnímame ako veľmi dôležité pre rozvoj hlavného mesta s ambíciou vytvoriť protipól k biznisovému centru a vznikajúcemu downtownu na druhom brehu Dunaja,“ špecifikuje ciele nového projektu Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko.
Dôležitosť a možný prínos pre Bratislavu potvrdzuje aj nezávislý odborník: „Momentálne je to dosť zanedbané územie, ktoré je už ale desaťročia určené pre expanziu centra Bratislavy. Takto sa označuje aj v územno-plánovacích dokumentoch – ako Celomestské centrum Bratislava,“ vyjadruje sa k danému priestoru Adrián Gubčo, urbánny geograf a zakladateľ portálu YIM.BA.
Čo je zatiaľ o podobe projektu Southbank známe
Na území s rozlohou 85-tisíc m2 plánuje developer Penta Real Estate vystavať 210 000 m2 podlažných plôch, s najvyššími budovami okolo 110 metrov (pre porovnanie: cca toľko meria aj Sky Park).
Celkovo má ísť o multifunkčný projekt – bude v sebe spájať rezidenčnú, ale aj komerčnú zástavbu s priestormi pre verejnosť v pomere 48 % k 52 %.
Realizácia Southbanku je momentálne v procese prípravy, developer prednedávnom vyhlásil súťaž o architektonický návrh jeho finálnej podoby. Konečné stavebné práce by sa mali podľa odhadov začať v priebehu 3 rokov. Práve súťaž je však ukážkou pomerov, ktoré sú na Slovensku vysokým nadštandardom.
Projekt má podľa developera klásť dôraz aj na kompletnú občiansku vybavenosť, no dbať pri tom na životné prostredie. Na tomto priestore sa totiž okrem iného nachádzajú aj inundačné územia, ktoré slúžia na ochranu pred povodňami a napríklad aj chránený Soví les, ktorý má zostať zachovaný v plnej miere.
„Z hľadiska ekológie je absolútne správne, že sa ide tento priestor zastavať, lebo tým sa práve ochráni voľná krajina v blízkosti mesta. Veľa ľudí označuje priestor medzi hrádzou a Einsteinovou ulicou za les, no v podstate je to množstvo náletových drevín, ktoré vznikli práve ako dôsledok dlhodobého neudržiavania priestoru,“ tvrdí Gubčo.
„Na druhej strane, územie s charakterom lesa je úplne prirodzené v priestore medzi hrádzou a Dunajom. Podľa toho, čo je zatiaľ známe o projekte, tu má aj naozaj vzniknúť „polodivoký park“ – teda taký, ktorý bude pripomínať prirodzené prostredie,“ potvrdzuje Gubčo zachovanie živej zelene aj napriek výstavbe projektu.
Architektonická súťaž prinesie svetové návrhy
Penta Real Estate pred časom spustila medzinárodnú architektonicko-urbanistickú otvorenú súťaž, do ktorej prizvala aj 3 prestížne zahraničné štúdia – Zaha Hadid Architects, Office for Metropolitan Architecture a Bjarke Ingels Group.
„Na Slovensku je zvyk vyzvať konkrétne architektonické štúdiá, čo ale v rámci našej spoločnosti nepovažujeme za najlepšie riešenie, keďže sa developeri ochudobňujú o možnosť naraziť na niečo nové. Práve preto sme sa rozhodli zrealizovať otvorenú súťaž,“ hovorí o výhodách takto nastavenej súťaže Matej Slávik, manažér oddelenia dizajnu z Penta Real Estate.
Veľa významných stavieb v Bratislave navrhovalo zvyčajne niekoľko tých istých ateliérov, takže sa Bratislavčania možno dočkajú čerstvého vánku v podobe originálneho návrhu zahraničného architektonického štúdia.
„Veľmi si prajem, aby architektúra Southbanku bola niečím výnimočná, unikátna, čo posunie Bratislavu v pozitívnom zmysle po stránke architektonickej aj v rámci medzinárodného postavenia. Špičková architektúra dokáže mať takýto potenciál pre mesto. Treba ale pripomenúť, že tým nemyslím vyslovene extravagantný typ stavieb, aké sa dnes napríklad stavajú v Číne či Dubaji,“ hovorí Gubčo na margo možných výsledkov súťaže.
Ako na súťaž nazerá samotný developer
Viac zo zákulisia súťaže aj plánovania nového projektu Southbank hovorí Matej Slávik v podcaste:
Prvoradou však zostáva stále kvalita
Prvé kolo: Súťaž sa bude skladať z dvoch kôl, z toho prvé je predkvalifikačné a po posúdení odbornou porotou postúpia ďalej 3 najzaujímavejšie návrhy. Do 8. februára roku 2023 budú mať postupujúci možnosť svoje prvotné náčrty pretaviť do kompletného návrhu a zároveň do nich implementovať aj pripomienky poroty.
Druhé kolo: V druhom kole sa zapojí aj trojica vyzvaných ateliérov (Zaha Hadid Architects, OMA, BIG) a do finále sa tak dostane top 6 návrhov, o ktorých bude rozhodovať odborná porota. Tým na jednej strane developer dáva priestor pre nápady rôznorodých architektonických štúdií z celého sveta, no zároveň udržuje latku kvality na extra vysokej úrovni.
Vyhrať nemusí len jeden: Ako kompenzáciu za prácu na návrhoch budú všetci postupujúci do druhého kola po odovzdaní potrebných podkladov pre posúdenie honorovaní sumou 30-tisíc eur. Výsledky súťaže budú vyhlásené 28. februára 2023 a zaujímavosťou je, že víťaz nemusí byť iba jeden:
„Keďže sa na danom území nachádzajú 3 stavebné bloky, podmienky súťaže sú nastavené tak, aby Penta Real Estate mohla eventuálne vybrať aj viac víťazov – s každým blokom sa popasuje iné štúdio. Hoci stále môže vyhrať jeden komplexný návrh,“ spresňuje Matej Slávik.
Svoje návrhy prinesú aj 3 svetoznáme štúdiá
Na základe interného posúdenia množstva úspešných projektov a skúseností Penta Real Estate automaticky do druhého kola posúva 3 svetoznáme architektonické štúdiá, ktoré sama do súťaže prizvala – Zaha Hadid Architects, Office for Metropolitan Architecture (OMA) a Bjarke Ingels Group (BIG).
„Ide o naozaj špičkové svetové mená, najvyššiu kvalitu vo svete architektúry, ktorú je možné v súčasnosti nájsť. Zároveň verím, že keď sa objavia takéto mená, spozornejú aj iní kvalitní architekti a prihlásia sa do súťaže,“ neskrýva Gubčo svoje nadšenie z mien, ktoré sa objavili v rámci vyzvaných ateliérov a sú už teraz potvrdené.
Zaha Hadid Architects
Jedno zo svetoznámych architektonických štúdií, s ktorým už má Penta Real Estate osobnú skúsenosť – podieľali sa s nimi na významnej stavbe Sky Parku v Bratislave a rovnako pri tvorbe Masaryčky v Prahe.
Zakladateľka Zaha Hadid bola prvou ženskou laureátkou Pritzkerovej ceny, čo je najprestížnejšie ocenenie, aké môže architekt dostať. Je dokonca zrovnávané s Nobelovou cenou za architektúru.
Portfólio firmy je bohaté, doteraz predstavili 950 rôznorodých projektov po celom svete – od skokanských mostíkov v Innsbrucku, cez budovu knižnice Ekonomickej univerzity vo Viedni, až po letisko v čínskom Pekingu.
Bjarke Ingels Group (BIG)
Architektonické štúdio založil v roku 2005 Bjarke Ingels a svoje pobočky má vo viacerých metropolách sveta – v Kodani, Londýne, Šen-čene či Barcelone. Projekty v portfóliu spoločnosti sú nielen z rôznych krajín, ale týkajú sa aj rozličných typov stavieb – od rezidenčných budov cez psychiatrickú kliniku v Helsinkách či ZOO v Dánsku.
Bohaté skúsenosti spoločnosti BIG s rôznymi medzinárodnými projektami sa týkajú aj končín Česka a Slovenska. Vypracovali plán pre nové centrum ESET-u, ktoré sa aktuálne stavia na bratislavskej Patrónke, a so svojím návrhom vyhrali súťaž o podobu jedného z najväčších českých projektov – Vltavskú filharmóniu v Prahe.
Office for Metropolitan Architecture (OMA)
Svetoznáma architektonická firma vedená pod taktovkou holandského architekta Rema Koolhaasa má tiež svoje sídla po celom svete – v Rotterdame, New Yorku, Hongkongu, Dohe a Austrálii. Do Bratislavy príde navrhovať po prvýkrát, čo môže priniesť zaujímavé výsledky.
OMA je známa svojimi netradičnými, často až avantgardnými projektami, medzi ktoré určite patrí aj hlavné sídlo čínskej štátnej televízie. Firmou realizované stavby ako koncertná sála v Porte a známa knižnica v Seattli dokonca patria medzi jedny z najoceňovanejších verejných stavieb na svete.
Zaujímavosťou je, že OMA sa okrem výrazných stavieb považuje aj za liaheň najprestížnejších svetových architektov – medzi inými tu pôsobila aj samotná Zaha Hadid.
O finálnej podobe rozhodne profesionálna porota
Návrhy bude posudzovať celkovo 9-členná odborná porota s dvomi náhradníkmi. Päť členov poroty a jeden náhradník sú externí odborníci – architekti a urbanisti, ďalší štyria členovia poroty a jeden náhradník sú zástupcovia developera Penta Real Estate.
„Myslím si, že z pohľadu developera je to veľmi vhodný prístup a takýmto spôsobom vie garantovať, že naozaj vyhrá najlepší návrh a nebude to len o ekonomike a čo najväčšom zisku, ale o tom, čo bude najlepšie z hľadiska architektúry,“ vyjadruje svoj názor na porotu Gubčo.
Hlavnou úlohou poroty bude nielen vybrať najlepší návrh, ale aj dozerať na to, aby tieto návrhy sedeli s územným plánom a ďalšími dôležitými podmienkami, ktoré si developer určil a z projektu môžu pre samotných obyvateľov priniesť čo najviac. Ide napríklad o zachovanie Sovieho lesa či nesúťaživú kompatibilitu s blízkym rozpracovaným projektom Nové Lido.
Externí členovia odbornej poroty:
- Dipl. Ing. Peter Gero, Peter Gero Consulting (architekt a urbanista)
- Prof Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE, AI Design (architektka a dizajnérka)
- Ing. arch. Juraj Benetin, Compass (architekt a urbanista)
- Igor Marko MA Arch. ARB, Marko and Placemakers (architekt a urbanista)
- Ing. arch. Ján Doubek, Metropolitný inštitút Bratislavy, Sekcia architektonických súťaží
- Náhradník: Ing. arch. Kornel Kobák, podpredseda Slovenskej komory architektov, AVK architekti, FORFORM (architekt a urbanista)
Čo bude s Novým Lidom?
Urbánny geograf Gubčo sa neobáva ani možnej zmeny plánov developera Southbanku a prípadnej snahy o čisto ekonomické konkurovanie s projektom Nové Lido, s ktorým územie určené na výstavbu priamo susedí: „V porote, ktorá určí budúci víťazný architektonický návrh pre projekt Southbank, je aj hlavný autor Nového Lida. Takže práve naopak – myslím si, že takto môže byť projekt komplementárny k tomu, čo sa chystá v rámci Nového Lida,“ konštatuje Gubčo.
Je teda viac ako sympatické, že developer a súčasne vlastník pôdy sa nebude snažiť výstavbou čisto konkurovať Novému Lidu, ale svoj projekt chce včleniť do celkového územného plánu. Iba synergia s ostatnými zónami môže vytvoriť skutočne moderné pokračovanie mestského centra aj na petržalskej strane Dunaja. Nové centrum by sa malo začínať pri PKO a končiť pri Moste Apollo.
Faktom tiež zostáva, že po odchode partnera Jozefa Oravkina z Penta Real Estate a jeho začlenenia Sky Parku do portfólia novej firmy Alto Real Estate, hľadá developer svoju novú vlajkovú loď. Tou má byť práve projekt Southbank, čo je pre obyvateľov hlavného mesta ďalšou zábezpekou dôrazu na čo najkvalitnejší výsledok.
Zdroje: YIM.BA, bratislava.sk, iconeye.com, archinfo.sk, TASR, pentarealestate.com