Vďaka počítačovej vizualizácií môžeš vidieť veci, ktoré boli kedysi len sci-fi. Tieto videá ťa o tom presvedčia
- Čo všetko dokáže človek zvizualizovať, ak má k dispozícií 3D technológiu?
- Čo všetko dokáže človek zvizualizovať, ak má k dispozícií 3D technológiu?
Počítačová vizualizácia je pojem, ktorý bol niekedy len sci-fi, mnohým sa o niečom takom ani nesnívalo. Ešte pred nedávnom sme mali v obývačkách televízie a monitory, ktoré zaberali polovicu stola a človek ich mal problém vôbec sám premiestniť.
Dnes je všetko inak, a vďaka novej technike a technológiám sme schopní zaznamenávať často veci, ktoré sú pre ľudskú myseľ nepredstaviteľné. Zdá sa, že vďaka počítačovej a grafickej vizualizácii nie je nič nemožné a limitujúcim faktorom sa začína stávať len hranica ľudskej fantázie.
Kompletná 4-rozmerná mapa vesmíru
Astrofyzici z celého sveta zozbierali vesmírne dáta, vďaka ktorým si teraz môžeš pozrieť kompletnú mapu vesmíru. Toto video ťa prevedie cestou od Himalájí cez atmosféru Zeme, až do hlbín čierneho vesmíru a záblesku Veľkého tresku. Ide o jednu z najkompletnejších štvorrozmerných máp vesmíru. Preto každá jedna hviezda a planéta, ktorú vo videu uvidíš, môže reálne existovať, a taktiež všetky vzdialenosti medzi jednotlivými objektami vyplývajú z pozorovaní špičkových astrofyzikov.
Úžasný proces tehotenstva zachytený len v pár minútach
Toto video zachytáva len v 4 minútach celý proces stvorenia ľudskej bytosti. Práve vďaka 3D vizualizácií sme schopní zachytiť celý 9-mesačný proces vývoja embrya. Ešte pred 20 rokmi sme o videách takéhoto typu mohli len snívať a všetko sme museli nechávať len na našu predstavivosť. Toto krátke dielo si zaslúži pozornosť tak žien ako aj mužov,
Hmlovina, ktorá uchvátila svet
Závojová hmlovina vnikla asi pred osemtisíc rokmi z hviezdy, ktorá bola asi dvadsaťkrát väčšia než Slnko. Nachádza sa vo vzdialenosti približne 2100 svetelných rokov od Zeme. Rôzne farebné zafarbenie spôsobujú plyny, napríklad svetlá červená predstavuje vodík, zelená je síra a modrá predstavuje kyslík. Za týmito zábermi však stojí veľa hodín práce. Keďže závojová hmlovina má v priemere 110-tisíc svetelných rokov. Zábery pochádzajú z dielne NASA a nasnímané boli Hubblovým teleskopom.
zdroj titulnej fotografie: pixelstalk.net/inhabitat.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti