Slovák 20 rokov predstieral duševnú chorobu, celý čas dostával dôchodok
- Slovensko prekvapil prípad muža z Piešťan
- Duševnú poruchu a nesvojprávnosť predstieral 20 rokov
- Celá záležitosť však nemusela byť jeho vina
- Slovensko prekvapil prípad muža z Piešťan
- Duševnú poruchu a nesvojprávnosť predstieral 20 rokov
- Celá záležitosť však nemusela byť jeho vina
Muž viac ako dvadsať rokov predstieral duševnú poruchu, obvinili ho zo subvenčného podvodu. Sociálna poisťovňa mu takmer 24 rokov vyplácala invalidný dôchodok, neoprávnene tak získal viac ako 56-tisíc eur, za čo mu hrozí až 12-ročný pobyt za mrežami.
Porucha, ktorá nikdy neexistovala
Zo zločinu subvenčného podvodu obvinila vyšetrovateľka 46-ročného muža z Piešťan, ktorý viac ako dvadsať rokov neoprávnene poberal invalidný dôchodok. Sociálnu poisťovňu v období od novembra 1993 do augusta 2017 pripravil o viac ako 56-tisíc eur. Obvinený je stíhaný na slobode, za podvod tohto rozsahu mu hrozí trest odňatia slobody na 5 až 12 rokov.
Muž podľa polície prvýkrát požiadal o invalidný dôchodok, keď dovŕšil 18 rokov. Mentálnu retardáciu stredného stupňa, ktorú mu diagnostikovali viacerí lekári, predstieral takmer 24 rokov.
„V ambulanciách celé roky simuloval duševné poruchy, ťažko komunikoval a dokonca bol plne pozbavený spôsobilosti na právne úkony. V roku 2017 však požiadal o prinavrátenie plnej spôsobilosti a vo vypracovanom posudku neboli potvrdené ani zistené diagnózy, na základe ktorých by mal nárok na vyplácanie invalidného dôchodku,“ informovala polícia. Sociálna poisťovňa mu vzápätí vyplácanie dávok zastavila.
Prípadom sa začali zaoberať kriminalisti, ktorí predložili všetky získané materiály vyšetrovateľke. Na základe získaných dôkazov, znaleckých posudkov a výsluchov obvinila muža zo zločinu subvenčného podvodu.
Nemusela to byť jeho vina
Neoprávnené využívanie systému vo svoj prospech je, samozrejme, trestným činom, ktorý je orgánom známy ako doma, tak aj v zahraničí. Avšak, problematikou sa v minulosti zaoberali okrem expertov na právo aj vedci, ktorí prišli so zaujímavými zisteniami.
Vo výskume, ktorý ďalej vysvetľuje portál Scientific American, vedci prišli na to, že „predstieranie“ duševnej poruchy vôbec nemusí byť výsledkom snahy o podvod, ale samostatným psychickým problémom.
V mnohých prípadoch totiž dokážu subjekty presvedčiť samých seba o tom, že duševnou poruchou skutočne trpia a dokonca môžu pociťovať symptómy daného ochorenia.
Zaujímavým zistením je taktiež skutočnosť, že mnohým ľuďom stačí drobná kritika či poznámka zo strany iných ľudí, na základe ktorej si dokážu vyvinúť neoblomné presvedčenie o duševnej poruche. Či je to prípad aj muža z Piešťan, ukáže až všetrovanie.
Stačí napríklad pripomienka o zdanlivých problémoch so sústredením, na čo si následne recipient vyvinie presvedčenie, že skutočne trpí poruchou pozornosti, a to aj napriek tomu, že sám na sebe by tento problém nikdy nespozoroval.
Spomenutá štúdia má vážne implikácie aj pre prípady, akým je napríklad podvodník z Piešťan. Samozrejme, nie je jasné, či sa obvinený muž duševnú poruchu len snažil predstierať v snahe ľahko získať financie, alebo bol skutočne presvedčený o svojich „problémoch“.
Je však úplne možné, že vo svetle nových vedeckých zistení bolo v minulosti neprávom odsúdených už množstvo ľudí, ktorí systém klamali, takpovediac, nedobrovoľne.
Zdroje: SITA, Scientific American