Poslanci OĽANO navrhli zvýšenie daní poza chrbát vlády, upozorňujú firmy

  • Poslanci chcú podľa RÚZ zvýšiť dane bez diskusie
  • Novelu zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach do parlamentu predložil poslanec Milan Vetrák
Igor Matovič pozerá do strany
Igor Matovič TASR/Martin Baumann
  • Poslanci chcú podľa RÚZ zvýšiť dane bez diskusie
  • Novelu zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach do parlamentu predložil poslanec Milan Vetrák

Novela zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorú do parlamentu predložil poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Milan Vetrák, patrí podľa zamestnávateľov k návrhom zákonov s najhorším dopadom na podnikateľské prostredie.

Takýto návrh by sa podľa Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) nemal za žiadnych okolností predkladať ako poslanecký návrh, ale mal sa predložiť na riadny legislatívny proces umožňujúci vyhodnotenie jeho krátkodobých aj dlhodobých dopadov na ekonomiku i spoločnosť. RÚZ to uviedla v tlačovej správe.

Miliónové straty bez vysvetlenia

„Absenciu serióznej analýzy či stratégie pri príprave tohto návrhu podčiarkuje dôvodová správa, ktorá zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia pre väčšinu z dotknutých firiem o milióny eur ročne nepovažuje za negatívny vplyv na podnikateľské prostredie,“ upozornili zamestnávatelia.

V súčasnosti, keď podniky zápasia s vysokými cenami energií a zatiaľ nevidia zo strany vlády žiadny plán riešenia situácie, prichádza podľa RÚZ poslanecký návrh zvyšujúci výšku odvodu takmer trojnásobne, a rozširujúci rozsah jeho uplatnenia.

„Pre mnohé z podnikov v dotknutých odvetviach to znamená stratu miliónov eur ročne v prospech verejných financií, bez jasného vysvetlenia ich použitia,“ tvrdia zamestnávatelia.

Tento odvod sa pritom podľa zamestnávateľov dotýka napríklad lízingových spoločností či sektorov zodpovedných za budovanie, manažment a údržbu kritickej infraštruktúry Slovenska.

Takýto zásah do ich hospodárenia bude mať podľa RÚZ zásadný vplyv na ich schopnosť plniť si svoje povinnosti voči zákazníkom, ale aj voči strategickým cieľom štátu.

„Za zamestnávateľov zastúpených v RÚZ považujeme prerokúvanie návrhov legislatívnych úprav, ktoré sa dotýkajú podnikateľského prostredia, so sociálnymi partnermi za povinnú súčasť sociálneho dialógu a za základný predpoklad úspešného, otvoreného a efektívneho vládnutia,“ uviedol prvý viceprezident RÚZ Mário Lelovský.

Hrozba ďalších hospodárskych škôd

Prorodinný balíček ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) sa má financovať aj zvýšením osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach. Aktuálne platný koeficient na výpočet osobitného odvodu vo výške 0,00363 má stúpnuť na 0,01. Základom pre výpočet odvodu je pritom výsledok hospodárenia spoločnosti vykázaný v účtovnej závierke.

Novelou zákona sa tiež má rozšíriť rozsah regulovaných osôb o podnikateľské subjekty, ktoré majú oprávnenie na výkon činnosti vykonávanej na základe povolenia vydaného Národnou bankou Slovenska, okrem bankového povolenia.

Má ísť tiež o subjekty, ktoré pôsobia v oblasti vysielania a retransmisie vykonávanej na základe licencie udelenej Radou pre vysielanie a retransmisie, ako aj výberu mýta vykonávaného na základe poverenia Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s.

„Návrh zákona sa dotkne podnikateľských subjektov, ktoré majú povolenia na výkon činnosti v regulovaných oblastiach,“ uviedol poslanec Vetrák.

Zvýšenie osobitného odvodu pre regulované subjekty zdôvodňuje potrebou zabezpečiť dodatočné finančné zdroje na financovanie základných verejných funkcií štátu, ako je napríklad vzdelávanie či hmotné zabezpečenie zamestnancov verejného sektora.

Rozšírenie okruhu regulovaných subjektov spadajúcich pod osobitný odvod obhajuje potrebou konsolidácie verejných financií, ako aj zabezpečenia opatrení vyplývajúcich z daňovej revolúcie.

„Z dôvodu naliehavosti hrozby ďalších hospodárskych škôd, ako dôsledku nepredvídateľných okolností spôsobených pandémiou koronavírusu a vojnovým konfliktom na Ukrajine, sa navrhuje účinnosť zákona dňom vyhlásenia,“ uvádza sa v návrhu.

Regulovanou osobou je fyzická osoba, právnická osoba alebo organizačná zložka zahraničnej osoby, ktorá má oprávnenie na výkon činnosti v regulovanej oblasti. Organizačná zložka zahraničnej osoby musí v Slovenskej republike vykazovať výsledok hospodárenia a musí predkladať daňové priznanie na daň z príjmov.

Ak sa subjekt považuje za regulovanú osobu, vzniká mu povinnosť platiť odvod vtedy, ak jeho výsledok hospodárenia za účtovné obdobie dosiahne aspoň sumu 3 milióny eur.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá