Zvyšovanie platov aj jednoduchšie vyhlásenie stavu núdze. Slovensko chce zaviesť viacero noviniek

  • Novely podporilo všetkých 131 prítomných poslancov
  • Platy všetkých zdravotníkov by sa mali budúci rok zvýšiť, novela zákona je v druhom čítaní
parlament slovenska republika
TASR/Pavol Zachar
  • Novely podporilo všetkých 131 prítomných poslancov
  • Platy všetkých zdravotníkov by sa mali budúci rok zvýšiť, novela zákona je v druhom čítaní

Vláda na návrh Ministerstva hospodárstva SR predložila do pléna novelu zákona o energetike a zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Po definitívnom schválení noviel bude mať ministerstvo voľnejšie ruky pri vyhlasovaní stavu núdze v energetike či všeobecného hospodárskeho záujmu pri cenách energií. Novely podporilo všetkých 131 prítomných poslancov.

Vďaka spomínaným novelám sa rozšíri koncept stavu núdze v elektroenergetike a plynárenstve. „Štát tak bude mať dostatočné legislatívne nástroje, vďaka ktorým bude môcť pružne a efektívne reagovať na prípadný vznik stavu núdze,“ podotkol rezort hospodárstva.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

V stave núdze bude možné na základe rozhodnutia vlády nariadiť účastníkom trhu s elektrinou alebo plynom opatrenia na zabezpečenie dostupnosti elektriny za určené ceny resp. za primeranú náhradu vo forme úhrady primeraných nákladov. Ukladané opatrenia musia byť primerané, nediskriminačné a transparentné. Opatrenia môže ministerstvo nariadiť len v nevyhnutnom rozsahu a po nevyhnutnú dobu.

Koncept stavu núdze sa rozšíri na obdobie, kedy veľkoobchodná cena elektriny a plynu dosahuje hodnoty, ktoré môžu spôsobiť cenovú nedostupnosť elektriny či plynu pre odberateľov a súčasne môžu viesť k ohrozeniu bezpečnosti štátu, života a zdravia veľkej skupiny odberateľov alebo značným hospodárskym škodám u koncových odberateľov elektriny.

Po schválení noviel energetických zákonov bude môcť ministerstvo hospodárstva vydať všeobecný hospodársky záujem na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny a plynu pre domácnosti. Tým môže ministerstvo zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny a plynu na najzraniteľnejších odberateľov.

Zvýšenie platu zdravotníkom

Platy všetkých zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby sa majú na budúci rok zvýšiť. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zdravotníckych pracovníkoch, ktorý parlament posunul do druhého čítania.

Úpravy návrhu zákona si pri nezmenenom počte zdravotníkov vyžiadajú 232 miliónov eur v budúcom roku s postupným rastom na 273 miliónov eur v roku 2026. Novelu zákona parlament schvaľuje v zrýchlenom legislatívnom konaní. Za posunutie do druhého čítania hlasovalo všetkých 131 prítomných poslancov.

Vláda navrhuje zvýšiť základnú zložku mzdy zdravotníckeho pracovníka. Zároveň navrhuje zdravotníkom uznať odpracované roky v zahraničí a časť obdobia stráveného na materskej a rodičovskej dovolenke. Na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky a spolu za všetky deti najviac šesť rokov materskej a rodičovskej dovolenky.

https://www.facebook.com/premier.sr/posts/pfbid02ncR2uYCoQstFRqP3q4LuZZBFnCxqFXkcsyhQn5P8AJGxMLRjwtoE31jAXxGMmKuCl

ĽSNS chce blokovať schôdze

Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v ĽSNS vyzvali zvyšok opozície, aby sa spoločne pokúsili blokovať parlament od októbrovej schôdze. Na piatkovej tlačovej konferencii to povedal poslanec Martin Beluský (ĽSNS). Kritizoval, že opozícia podporuje koaličné návrhy, myslí si, že nechce predčasné voľby.

Poslanci z ĽSNS budú podľa Beluského podporovať zákony z dielne koalície, ktoré považujú za dobré. Tie, s ktorými nesúhlasia, nepodporia. Odôvodňuje to tým, že koalíciu neblokujú ani ostatné opozičné strany. Vzhľadom na to, že sa podarilo otvoriť aktuálnu schôdzu, sa podľa Beluského nepodarilo využiť možnosť blokovať tri mesiace parlament, v tom prípade by podľa Ústavy SR mohla hlava štátu parlament rozpustiť.

Kritizoval Smer-SD, že odobril program schôdze. Nesúhlasí s argumentom, že tak urobili preto, aby sa mohlo rokovať o zmene ústavy smerujúcej k skráteniu volebného obdobia.

Beluský tvrdí, že ostatní opoziční poslanci nerobia všetko pre to, aby vládu zastavili, pretože hlasujú za koaličné návrhy. Myslí si, že v skutočnosti nechcú predčasné voľby, aby nemuseli vládnuť v čase krízy.

„Naďalej vyzývame ostatné opozičné strany, aby na októbrovej schôdzi skúsili zablokovať schôdzu alebo potom ďalšie koaličné návrhy,“ uzavrel.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá