Drahé maľby, kuriózne „búdky“ či Lavrovove Matriošky. Toto sú TOP zaujímavosti z NR SR (FOTO)
- Národná rada pod svojou strechou schováva viacero kuriozít
- Parlament ukrýva umelecké diela, ale aj zvláštne „telefónne búdky"
- Národná rada pod svojou strechou schováva viacero kuriozít
- Parlament ukrýva umelecké diela, ale aj zvláštne „telefónne búdky"
Budova národnej rady neďaleko Bratislavského hradu je spájaná najmä s politickými rokovaniami či vypätými poslaneckými šarvátkami. Okrem toho však parlament skrýva viac ako len plénum a kancelárie.
Pod parlamentnou strechou by si totiž našiel aj vzácne umelecké diela, „stopu“ Andreja Danka, „akvárium“ Richarda Sulíka, dary zahraničných štátnikov, ale aj podzemný tunel vedúci do kancelárií v hradnom areáli. Startitup ti tak prináša fotoreportáž tých najzaujímavejších kuriozít, ktoré sa nachádzajú medzi parlamentnými stenami.
Stavba dvoch režimov
Samotná moderná budova národnej rady má za sebou zaujímavú históriu a hovorí sa o nej ako o stavbe dvoch režimov. A to z toho dôvodu, že sa začala stavať ešte pred 89. rokom, teda pred Nežnou revolúciou a pádom Železnej opony. Dostavba na ňu tak čakala až za kapitalizmu, s čím nesúhlasilo viacero vtedajších poslancov.
V hre tak bolo viacero scenárov súvisiacich s budúcnosťou stavby, nakoniec budova dodnes slúži na ten účel, s ktorým sa začala pôvodne aj stavať.
Parlament „galériou“
Samotná budova národnej rady disponuje okrem priestorov pre rokovanie aj množstvom umeleckých diel. Jeden zo zamestnancov národnej rady Ľubomír Adamišin pred rokmi pre týždenník Plus 7 Dní opísal, že národná rada spravuje nielen jej novú budovu, ale aj časť Bratislavského hradu, poslanecké kancelárie na Západnej terase hradu, ale aj historickú budovu parlamentu na Župnom námestí.
Adamišin v tom čase spočítal, že národná rada disponuje 800 umeleckými dielami a z toho siedmimi stovkami obrazov. V portfóliu má aj desiatky rôznych plastík či sochárskych diel, ale aj umeleckých tkanín. Pre týždenník prezradil, že v novej budove parlamentu sa nachádza 230 umeleckých diel.
Sulíkova a Dankova „stopa“
Okrem umeleckých diel pod parlamentnou strechou nájdeš aj také kuriozity, ako je podzemný tunel, o ktorom sme viac písali v tomto článku, ten slúži ako „spojnica“ medzi parlamentom a Západnou terasou hradného areálu. Teda na to, aby sa poslanci nerušene dostali zo svojich kancelárií do pléna parlamentu a naopak.
Svoju stopu väčšinou zanechajú v národnej rade aj jej „dočasní“ šéfovia. V súčasnosti je jej predsedom líder Sme rodina Boris Kollár. V minulosti to bol napríklad aj šéf SaS Richard Sulík, ktorý po sebe zanechal aj presklenú knižnicu postavenú vo vestibule inštitúcie.
Viacero zmien nechal vykonať aj Andrej Danko, ktorý v čase šéfovania parlamentu nechal vztýčiť pred budovou napríklad stožiar so slovenskou vlajkou, zaviedol na pôde národnej rady čestnú stráž a zrekonštruoval aj parlamentný bufet.
Práve v jedálni národnej rady skrášľujú samotné prostredie taktiež viaceré obrazy, a to najmä krajinomaľby. Danko je v súčasnosti naďalej šéfom SNS, no nezáujem voličov jeho stranu v parlamentných voľbách v roku 2020 vytlačil poza múry národnej rady.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Plus 7 Dní