Blaha: Mali sme sa pripravovať ako Viktor Orbán a udržať dobré vzťahy s Ruskou federáciou
- V relácii Na telo sa stretli Luboš Blaha (Smer) a Veronika Remišová (Za ľudí)
- Opozičný poslanec trvá na tom, že sa Slovensko malo uberať cestou Maďarska
- V relácii Na telo sa stretli Luboš Blaha (Smer) a Veronika Remišová (Za ľudí)
- Opozičný poslanec trvá na tom, že sa Slovensko malo uberať cestou Maďarska
Slovensko má zastropovanú elektrinu garantovanú až do konca roka. Ľuboš Blaha sa v televíznej relácii opäť nechal počuť, že aktuálne ťahy vlády a „servilného premiéra Hegera“ nie sú dostatočné a v zime „umrzneme“. Napriek tomu v diskusii Na telo však pripúšťa, že elektrina zastropovaná do konca roka 2022 na Slovensku bude. Žiada aj za zastropovanie ceny plynu.
Jeho oponentka Veronika Remišová sa však vyslovila, že nám Európska únia nechala voľné ruky pre vytvorenie bilaterálnej dohody na prerozdeľovanie zisku z exportnej elektriny s Maďarskom a Nemeckom. Únia zároveň na základe skupiny členských štátov, ktoré žiadali o zastropovanie ceny plynu, rozvíja tento návrh.
„Inflácia v Maďarsku je 18 %, na Slovensku 13 aj niečo %,“ reaguje Remišová na Blahove slová, že sa Slovensko malo uberať radšej cestou Maďarska.
Odkup slovenských elektrární
V roku 2015 bolo jednoduchšie a realizovateľnejšie odkúpiť elektrárne, no Smer to neurobil. „Keby sme mali vešteckú guľu, tak by sme to urobili,“ priznáva Blaha. Následne sa však začal smerák opäť oháňať tým, že sankcie voči Rusku bola chyba a premiér Heger zlyhal, lebo ich v Bruseli nezablokoval.
„Mohli ste prevziať slovenské elektrárne? Mohli, neurobili ste to. Dnes by sme boli v oveľa jednoduchšej situácii ako teraz,“ udrela Remišová.
Slovákom odkazuje, že garantuje, že plynu bude dosť. Ceny však určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, a teda reálne nie je možné určiť, koľko budú Slováci platiť za energie od začiatku roka 2023.
Ďalej však líderka Za ľudí tvrdí, že pri vysokej cene energií dostanú občania dofinancovanie energetickými šekmi. Bližšie informácie k sumám energií či šekov však neuviedla.
Taktiež nevedela uviesť, či je možné využiť eurofondy z Bruselu na sanáciu krízy. Pripustila, že je to skôr nepravdepodobná možnosť, s ktorou by museli zároveň súhlasiť všetky členské štáty.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TV Markíza Na telo