Polovica nedostala odpoveď. Ľudí s poruchami príjmu potravy drasticky pribúda, linka je preťažená

  • Najstaršia volajúca mala vyše 70 rokov, najmladšia 13
  • Volajú ženy aj muži
  • Slovákom s poruchou príjmu potravy ani na linke nevedia vždy pomôcť
vpravo dievčina si meria obvod svojho pásu, vľavo dievčina sa rozhoduje medzi jablkom a koblihou
Ilustračná fotografia Pexels/Andres Ayrton
  • Najstaršia volajúca mala vyše 70 rokov, najmladšia 13
  • Volajú ženy aj muži
  • Slovákom s poruchou príjmu potravy ani na linke nevedia vždy pomôcť

Linka pomoci špecializovaná na poruchy príjmu potravy (PPP) zaznamenala za prvý rok existencie 1 175 hovorov. Z kapacitných dôvodov bolo možné odpovedať na každý druhý. Najdlhší telefonát mal 100 minút. TASR o tom informovala Martina Novotová z organizácie Chuť žiť, ktorá za linkou stojí.

Na linku pomoci volajú ženy aj muži rôzneho veku – najstaršia volajúca mala vyše 70 rokov, najmladšia 13. Súčasťou dištančného poradenstva je aj e-mailová poradňa. Obe služby sú bezplatné a anonymné.

„Počas roka svojho fungovania za sebou nesie 195 hodín telefonovania a 652 hodín mailového poradenstva,“ priblížila zakladateľka organizácie Valentína Sedileková.

Význam linky

Cieľom linky je stabilizovať a upokojiť ľudí v krízovej situácii, prípadne ich dostať do bezpečia. Využívajú ich aj rodina a blízki pacientov s PPP, resp. v prípade podozrenia na ochorenie.

„Je to niekedy náročné v tom, že nevieme, ako situácia dopadne, ako sa klient po upokojení rozhodne a čo skutočne spraví so svojím životom. Nevieme, či nájde dlhodobú pomoc, či sa uzdraví, chýba spätná väzba. Reagovať môžeme len na akútnu situáciu,“ ozrejmila psychologička v Chuť žiť Kristína Púčeková.

dievča sa rozhoduje medzi jablkom a koblihou
zdroj: Pexels/Andres Ayrton

Chuť žiť je nezisková organizácia pracujúca s osobami trpiacimi PPP. Poskytuje psychologické a nutričné poradenstvo, stacionáre pre pacientov či pre rodičov, rôzne liečebno-vzdelávacie programy a aktívne šíri osvetu. Linku pomoci môže podporiť aj verejnosť prostredníctvom jednorazového alebo pravidelných príspevkov.

Nárast nových pacientov

Ako sme písali v našom článku, poruchy príjmu potravy sú na Slovensku čoraz viac rozšírenejšie. Počet novodiagnostikovaných pacientov s danými poruchami vlani vzrástol takmer o tretinu v porovnaní s predošlým rokom. Dané dáta vychádzajú z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií o duševnom zdraví obyvateľov Slovenska.

Podľa NCZI v roku 2021 psychiatrické ambulancie vyšetrili viac ako 337 000 osôb, čo predstavuje medziročný nárast o 3,5 %. U ochorení spojených s poruchami príjmu potravy narástol počet pacientov s diagnózou zistenou v prvýkrát v živote o 31,3 % oproti predošlému roku. NCZI upozorňuje na kontinuálny rast daných porúch v priebehu posledných rokov.

Stres ako zohrávajúci faktor

Štúdia zverejnená v European Journal of Neuroscience uvádza, že najbežnejším spúšťačom porúch príjmu potravy je stres. V mnohých prípadoch môže viesť k pocitovému prejedaniu sa.

Medzi ďalšie spúšťače podľa psychiatričky Barbory Pavlovej patria napríklad aj spoločenské prostredie, vek, povaha alebo psychická zraniteľnosť. U dospievajúcej populácie je najčastejším motívom vzniku porúch stravovania túžba spájaná s obdivom okolia. Veľkú rolu zohrávajú aj módne trendy.

dievčina si meria obvod svojho pásu
zdroj: Pexels/Andres Ayrton

S touto problematikou sa môžu stretnúť ľudia s rôznou hmotnosťou. Práve preto je dôležité, aby sme boli opatrní pri rozhovoroch o fyzickom vzhľade. Liečba príjmu potravy je považovaná v mnohých prípadoch za zdĺhavý a náročný proces, ktorý nie vždy skončí so 100 % úspešnosťou.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá