Vyššie tresty pre opitých vodičov nestačia. Je na čase priznať si, že Slovensko je na alkohole závislé, píše Zuzana Janíková
„Jeden šoférsky.“ Kto nepočul toto slovné spojenie, akoby ani nebol riadnym Slovákom. Veď to sme my – národ, ktorý návštevu víta naliatym pohárikom, pokračuje tým „do druhej nohy“ a končí slávnou „kapurkovou“. Je to vtipné a také akési naše? Po včerajšku snáď o niečo menej.
Alkohol je súčasťou bežného Slováka či Slovenky oveľa viac, ako si uvedomujeme. S alkoholom začínajú už malé deti, ktorým dá otec ochutnať z pivnej peny, veď prečo by nie, nič sa mu nestane. Takmer každé dieťa vidí rodiča požívať alkohol, niektorí nekončia len pri pohári vína, ale opijú sa do nepríčetnosti. Tradujú sa rozprávky o starých materiach, ktoré vedeli každú boliestku vyliečiť pohárikom domácej a nakoniec sa dožili stovky!
V našej spoločnosti je alkohol normálny, lepšie povedané, je už generácie normalizovaný. Ako sa spieva v jednej známej ľudovke – aj tí naši pijávali, aj my pijať budeme.
Tragédia, ktorá sa včera večer stala na Zochovej ulici v hlavnom meste, otriasla celým Slovenskom. Najviac však rodinami zosnulých ľudí, ktorí mali pred sebou celý život. V mene všetkých členov redakcie si dovoľujem vysloviť úprimnú sústrasť. Neviem si predstaviť bolesť, akú prežívate v týchto chvíľach.
Na zastávke stáli ľudia, ktorí nemohli predpokladať, čo sa stane, ani sa nijako nepričinili o to, čo sa im v priebehu niekoľkých sekúnd stalo. Mohol to byť každý jeden z nás. Mohol to byť príbuzný každého z nás.
Včerajšia tragédia by nemala skončiť len pri zapálení sviečok, vyslovení úprimnej sústrasti či pri prečítaní si článku na internete. Včerajšia tragédia by mala byť pripomienkou, že sme ako spoločnosť zlyhali.
Politici v dnešných reakciách na tragédiu sľubujú vyššie tresty za alkohol za volantom. Vodič auta, ktorý si za volant sadol opitý, si za mrežami môže odsedieť 7 až 12 rokov.
Zdá sa ti to šialene málo? Aj mne.
Politici sa zobudili a až táto tragédia ich prinútila otvoriť nepopulárnu tému. Za bežných okolností sa totiž siahnutie Slovákom na alkohol rovná politickej samovražde. To, že máme problém s alkoholom, totiž nie je žiadna novinka.
Obyvatelia EÚ v roku 2019 za alkohol zaplatili 117 miliárd eur, pričom v tejto sume nie sú zahrnuté alkoholické nápoje v reštauráciách či hoteloch. Podľa Európskeho štatistického úradu vypije Slovák v priemere 12 litrov čistého alkoholu ročne. V celosvetovom priemere v pití alkoholu sme na 9. priečke a máme 400-tisíc ľudí závislých od alkoholu, pričom každý rok pribudne ďalších 6-tisíc. Na alarmujúce čísla roky upozorňujú lekári, európske organizácie aj odborníci.
A my? Veselo pijeme ďalej. Veď je to len jeden pohárik, opäť bola príležitosť, oslava či ťažký deň v práci. Hádky a zlé obdobia utápame v alkohole až príliš často, odpovede na otázky, s ktorými si nevieme rady, hľadáme na dne fľaše.
Nech zdvihne ruku ten, ktorý nebral pripitému kamarátovi kľúče od auta z ruky, pretože chcel sadnúť za volant. Dúfam, že ich je čo najviac, lebo ja tú svoju zdvihnúť nemôžem. V niektorých regiónoch je bežné ísť na malé pivo autom, veď je to len malé pivo, ísť po párty autom, veď ten alkohol v krvi je už „len“ zostatkový. A tak si posúvame hranice. Veď to v našej spoločnosti nie je nič nenormálne, naopak, je to bežné. Tak sa prestaňme tváriť, že je to len osobné zlyhanie jedného človeka.
Málokedy si uvedomujeme, akú reťazovú reakciu spúšťajú naše činy. Muž, ktorý si včera večer sadol za volant, doňho nesadal s úmyslom usmrtiť 5 ľudí a ďalších zraniť. Sadol zaň z čistej sebeckosti, možno sa mu nechcelo čakať na taxík, alebo mal pocit, že to zvládne. Táto tragédia sa stala, pretože nemal hranice tak, ako ich nemá množstvo našich priateľov, známych, členov rodiny či dokonca my sami.
To nie je ospravedlnenie. Naopak, myslím si, že si vodič smrtiaceho auta zaslúži oveľa väčší trest, aký zrejme dostane. A aj tak nebude dostatočný, pretože nič nevráti späť čas a nie je v nikoho moci prinavrátiť život ľuďom, ktorí oň prišli. Kiež by to šlo.
Politici dnes Slovákom a Slovenkám poslali veľmi silné slová. Sľubujú prísnejšie tresty, spravodlivosť… Ale už je neskoro. Neskoro pre 5 ľudí a pre 5 rodín, desiatky príbuzných a známych.
Nemusí ale byť neskoro pre iných ľudí, ktorých môže podobná tragédia postihnúť. Ale to je len na nás.
Silné sľuby a slabé skutky, asi to charakterizuje našich politikov najlepšie. Pravidelne objavia teplú vodu po tragédii, ktorá otrasie ľuďmi. Ale myslíš si, že by podobné vyhlásenia prišli, keby vodič nabúral o pár metrov ďalej a trafil by len múr? Myslíš, že by prišli, keby sa rozhodol vziať si taxík?
Nie. Politikou a rozhodnutiami zákonodarcov hýbeme my, spoločnosť. My vytvárame atmosféru, na základe ktorej sa dejú zmeny, my určujeme, čo je témou zasadnutí, rokovaní a rozhodnutí.
Stačí ale zmeniť tento jeden zákon? Stačí, keď budeme trestať ľudí, ktorí už tragédiu spôsobia, alebo ich policajt opitých za volantom prichytí? Kým sa neudeje zmena v nás, v spoločnosti, stále sa nájdu ľudia, ktorí za volant opití sadnú. Lebo „mňa nechytia“, „ja som dobrý šofér“ alebo „to bolo len jedno pivo“. Nie, táto zmena nestačí.
Teraz je našou úlohou zmeniť Slovensko. Je našou povinnosťou voči rodinám obetí docieliť, aby sa sľuby stali realitou. Aby sa sprísnili tresty za alkohol za volantom. My, občania Slovenska, musíme politikom ich sľuby pripomínať. Musíme sa pýtať na to, či splnili to, čo tak horlivo sľubovali.
Veľká úloha čaká aj novinárov. Máme moc prihovárať sa priamo politickým predstaviteľom, pozerať sa im do očí, keď nám odpovedajú. Máme moc otvárať témy, šíriť do sveta naše myšlienky, ale najmä myšlienky odborníkov či ľudí, ktorým alkohol zničil život. Je našou povinnosťou hovoriť o téme alkoholizmu, ale aj domáceho násilia, ktoré je s ním priamo spojené. Ale o tom napíšem inokedy. Sľubujem.
Ale aj každý z nás by si mal dať osobný sľub. Z úcty k obetiam a ich rodinám musíme hovoriť so svojimi blízkymi, keď vidíme, že je pre nich pitie alkoholu normou. Musíme otvorene komunikovať, že máme ako spoločnosť problém. Slovensko je závislé na alkohole.
Odborníci na závislosti opakujú mantru, že základom liečby každej závislosti je priznať si, že sme závislí. Tak si to priznajme. Slovensko je závislé na alkohole. Tak ho poďme vyliečiť.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre
Zdroje: Startitup, Startitup, Nemocnica Levice