Zničenie ruských vojsk či odstránenie Putina. Ako môžu USA reagovať na použitie jadrových zbraní Ruskom?
- Po ilegálnej anexii ukrajinského územia sa riziko použitia jadrových zbraní zvýšilo
- USA nepovedali, čo urobia, ak sa tak stane, určité indície sú však známe
- Po ilegálnej anexii ukrajinského územia sa riziko použitia jadrových zbraní zvýšilo
- USA nepovedali, čo urobia, ak sa tak stane, určité indície sú však známe
Vyhrážky použitím jadrových zbraní sa už stali ruským folklórom. Každý týždeň sa objavujú v ruskej televízii, neustále o nich hovorí aj bývalý prezident Dmitrij Medvedev, dokonca i ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že „nejde o bluf“.
Čo však ukazuje, že situácia je vážna, je správanie administratívy Joea Bidena, ktorá pripomína obdobie pred začatím ruskej invázie.
Američania tvrdia, že existuje riziko, že Putin na Ukrajine použije jadrové zbrane. Zatiaľ však nevideli dôkazy, že by bolo riziko bezprostredné. To nápadne pripomína situáciu, keď Biely dom varoval, že Ruská federácia má pri hraniach s Ukrajinou zhromaždených dostatok vojakov na útok, ale rozhodnutie zatiaľ nebolo vydané.
„Rovnako ako urobil nezodpovedné rozhodnutie napadnúť Ukrajinu, mohol by urobiť iné (nezodpovedné) rozhodnutie. Ale momentálne nevidím nič, čo by ma viedlo k presvedčeniu, že (už) urobil takéto rozhodnutie,“ uviedol minister obrany Lloyd Austin v rozhovore pre televíziu CNN.
Američania sa zároveň snažia Rusko odradiť od tejto možnosti prostredníctvom diplomatických kanálov. Výzvy prebiehajú súkromne i verejne.
Súkromne mali komunikovať s Ruskom i jednotlivé členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO). Verejne na Rusko apeloval samotný Biden, americký minister zahraničia Antony Blinken, Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan i generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Okamžite môžu použiť len jadrové strely ICBM, prípravu ostatných by si USA pravdepodobne všimli
Američania zároveň zosilnili prácu rozviedok, ktorá sa sústredí na indície, ktoré by nasvedčovali, že Rusko sa chystá použiť jadrové zbrane. Niektoré zbrane je ale možné použiť okamžite, iné by pravdepodobne odhalili spravodajské služby.
Podľa Pavla Podviga, riaditeľa projektu ruských jadrových síl, Rusi môžu použiť okamžite iba balistické rakety dlhého doletu (ICBM) s jadrovou hlavicou rozmiestnené na súši a na ponorkách, uvádza The Atlantic.
Ak Rusko bude chcieť na Ukrajinu zaútočiť „taktickými“ jadrovými zbraňami, ktoré majú kratší dolet, ich príprava potrvá dlhšiu dobu. Rusi ich skladujú v lokalitách prezývaných ako Objekt S. Takým je aj Belgorod-22, vzdialený len 40 kilometrov od ukrajinských hraníc.
Následne by jadrové zbrane museli byť prepravené na vojenské základne. Trvalo by hodiny, kým by boli zbrane pripravené na boj, a kým by sa hlavice spojili s riadenými strelami alebo balistickými raketami, a tiež, kým sa vodíkové bomby naložia do lietadiel.
Očakáva sa, že takéto pohyby si zahraničné rozviedky, ktoré sledujú objekty s uskladnenými jadrovými zbraňami, všimli. Nejde však o ľahkú úlohu, a to i vďaka veľkosti Ruska. Preto sa Spojené štáty obávajú, že takéto znaky si všimnú, až keď bude neskoro.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké možnosti by mali USA a NATO, ak by zistili, že Putin sa chystá použiť jadrové zbrane
- Na aké ciele by mohol Putin použiť jadrové zbrane
- Či by zmenili situáciu na bojisku
- Či by reagoval by Biely dom tiež jadrovou zbraňou
- Aké možnosti by boli v prípade použitia jadrových zbraní na stole
- Čo by Rusko naozaj zabolelo
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity