Vegetariáni majú väčší sklon k depresii, zistila nová štúdia. Zlé nutričné hodnoty za tým nehľadaj
- Vegetariánstvo je známy spôsob stravovania
- Mnohí hovoria o benefitoch, iní by sa mäsa nedokázali vzdať
- Nová štúdia objasnila prepojenie vegetariánstva a depresie
- Vegetariánstvo je známy spôsob stravovania
- Mnohí hovoria o benefitoch, iní by sa mäsa nedokázali vzdať
- Nová štúdia objasnila prepojenie vegetariánstva a depresie
O vegetariánstve sa toho už napísalo dosť. Vedci sa však týmto spôsobom stravovania zaoberajú aj naďalej a tentokrát skúmali jeho súvislosť s psychikou človeka.
Vzdanie sa mäsa, hoci aj na nejaký čas, prináša rôzne benefity. A to nielen pre samotného človeka, ale rozhodne aj pre životné prostredie.
Avšak, nie je to len o pozitívnych veciach. Ako uvádza ScienceAlert, nová štúdia ukazuje, že vegetariáni majú dvakrát väčší sklon k depresii.
Príjem živín tu nehrá rolu
Štúdia je založená na údajoch z prieskumu v Brazílii. Jej výsledky sa takmer úplne zhodujú s predchádzajúcim výskumom, ktorý zistil, že vyššiu mieru depresie majú práve vegetariáni.
Je tu však jeden rozdiel, a to celkom zásadný. Predchádzajúci výskum dané zistenia spájal práve s nutričným deficitom, ktorý býva spôsobený výlučne rastlinnou stravou.
Pochopiteľne, je jednoduché spájať konkrétne zdravotné problémy so stravou a predpokladať, že spolu vzájomne súvisia. Nová štúdia však naznačuje, že prepojenie vegetariánstva a depresie existuje aj nezávisle od príjmu živín, uvádza The Conversation.
Pravda o priemyselnom chove
Nová štúdia, ktorú publikoval Journal of Affective Disorders, zohľadnila širokú škálu nutričných faktorov vrátane celkového príjmu kalórií, príjmu bielkovín, príjmu mikroživín a úrovne spracovania potravín.
Vedci v štúdii naznačujú, že vyššia miera depresie medzi vegetariánmi nie je spôsobená nutričným obsahom ich stravy. Je teda logické, že sa vynárajú otázky o tom, čo by mohlo vysvetliť súvislosť medzi vegetariánstvom a depresiou.
Prvým faktom je, že vegetariánstvo môže byť jedným z dôsledkov depresie. Príznaky depresie totiž zahŕňajú aj prevládajúce pocity viny, ktoré môžu viesť aj k zmene stravy.
Ľudia, ktorí majú nábeh na depresívne stavy a stoja zoči voči pravde o priemyselnom chove, sa s väčšou pravdepodobnosťou budú cítiť previnilo, že aj oni sú súčasťou obrovského svetového dopytu po živočíšnych produktoch.
Vegetariánstvo vplýva aj na vzťahy
Štúdia však uvádza aj ďalšie argumenty, ktoré vysvetľujú súvis depresie a vegetariánstva. Je možné, že bezmäsitá strava spôsobuje depresiu aj z iných dôvodov, ako je nutričný deficit.
Vegetariánska strava v správnom ponímaní skutočne zahŕňa všetky živiny, ktoré človek potrebuje. Aj napriek tomu sa môže stať, že zrieknutie sa mäsa spôsobí depresiu.
Prechod na iný spôsob stravovania môže ovplyvniť vzťah človeka so svojím okolím. Keďže strava je každodennou súčasťou našich životov, odrazu sa môžu objaviť rozdiely vo vnímaní rôznych hodnôt.
Násilný obraz mäsového priemyslu
Je pozoruhodné, že nová štúdia je založená na údajoch, ktoré boli zozbierané v Brazílii. Ide totiž o krajinu, ktorá je známa stravou s vysokým obsahom mäsa.
Ako uvádza ScienceAlert, údaje z odlišných prieskumov však poukázali na prudký nárast vegetariánstva v Brazílii, a to najmä v posledných rokoch. Kým v roku 2012 inklinovalo k vegetariánstvu len 8 percent, v roku 2018 sa toto číslo zvýšilo na 16 percent.
Stále tu je však jeden nepreskúmaný faktor. Depresiu a vegetariánsky spôsob stravovania môže spájať aj násilný obraz mäsového priemyslu, ktorý sa v poslednej dobe rozširuje čoraz viac.
Prevencia týrania zvierat je totiž najčastejšie uvádzaný dôvod, prečo sa vegetariáni vzdajú mäsa. Spojenie depresie a vegetariánskej stravy teda poprieť nemôžeme. Táto štúdia však ukázala, že nutričné hľadisko viniť nemôžeme.
To, čo má vplyv na vyššiu mieru depresie u vegetariánov, sú práve okolnosti prichádzajúce so zmenou stravy. Ak teda uvažuješ nad tým, že sa vzdáš mäsa, nezabudni sa starať aj o svoju duševnú pohodu. A to aj v prípade, ak už vegetariánom si.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: ScienceAlert, ScienceDirect, The Conversation, PsychologyToday