Vakcínou proti omikronu sa zaočkovali tisíce osôb. V nemocniciach máme viac ako 800 pacientov s Covidom

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 427
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 581
Na snímke mobilné odberové miesto pre LAMP testovanie na prítomnosť nového koronavírusu pred Úradom Prešovského samosprávneho kraja.
Ilustračný obrázok TASR/Milan Kapusta
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 427
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 581

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb je 68,51 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 427 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 312 057, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 847 728 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 806 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 485.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínou upravenou na variant nového koronavírusu omikron k pondelku podstúpilo 10 672 osôb. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Ďalších 6 615 ľudí na očkovanie adaptovanou vakcínou podľa nej čaká. „Z toho 3 194 čakateľov už má pridelený aj konkrétny termín,“ doplnila.

Registráciu na očkovanie vakcínou upravenou na omikron spustili 20. septembra. Vakcínu možno podať len ako posilňujúcu dávku. Očkovanie možno podstúpiť najskôr tri mesiace od posledného očkovania či prekonania ochorenia COVID-19.

Záujemcovia sa môžu na očkovanie prihlásiť cez stránku korona.gov.sk. Očkuje sa vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna. Je ich možné podať po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostupnej na Slovensku.

Nemocnica opäť zakázala návštevy

Vedenie Nemocnice Agel Zlaté Moravce prehodnotilo uvoľnené opatrenia a opäť nariadilo zákaz návštev pacientov na lôžkových oddeleniach. Urobilo tak z dôvodu bezpečnosti hospitalizovaných pacientov, ako aj službukonajúceho personálu.

Rozhodnutie vedenia súvisí s nárastom počtu pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19, ale aj z dôvodu enormného nárastu chrípkových ochorení v uplynulom týždni, potvrdila riaditeľka nemocnice Nina Horniaková. 

V ojedinelých prípadoch, ak pacient potrebuje sprievod, alebo ak ide o pacienta v terminálnom štádiu ochorenia, je možné so súhlasom primára oddelenia udeliť výnimku. Vedenie nemocnice zároveň od piatka 7. októbra zakázalo akýkoľvek voľný pohyb osôb v areáli nemocnice, ktorý nie je viazaný na poskytnutie zdravotnej starostlivosti.

Aktuálne je v zlatomoraveckej nemocnici hospitalizovaných sedem pacientov pozitívnych na COVID-19. Celková situácia v nemocnici je však podľa slov jej riaditeľky stabilizovaná.

Počet chrípkových ochorení vzrástol

O 25 percent vzrástol v priebehu týždňa od 3. do 9. októbra v Trnavskom kraji počet prípadov chrípky a jej podobných ochorení v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Celkovo bolo zaznamenaných 6 278 akútnych respiračných ochorení (ARO)  spolu s ochorením COVID-19, z toho chrípke podobných ochorení bolo 1 320. Informoval o tom riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave Tomáš Hauko.

Testovanie covid
zdroj: TASR/Roman Hanc

U ARO bol nárast v priebehu týždňa iba o 1,45 percenta, išlo o 2 335 chorých na 100 000 obyvateľov. V  prípade chrípky to bolo 491 na 100 000 obyvateľov.

„Z hľadiska vekovej distribúcie bola najvyššia chorobnosť na ARO vo vekovej skupine detí do päť rokov, najvyšší vzostup chorobnosti pozorujeme vo vekovej skupine 6 až 14-ročných,“ konštatoval.

Z hľadiska stupňa intenzity výskytu je chrípka v Trnavskom kraji na úrovni lokálnych epidémií. Z dôvodu vyššieho počtu chorých boli uzatvorené štyri materské školy.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá