V tomto meste vyprodukujú najviac bioodpadu, pritom je tu riešenie, ktoré ho rovno v kuchyni mení na substrát. Pomohlo by aj obciam
Od leta minulého roka je pre mestá a obce povinné zabezpečovať triedený zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Preto v mnohých mestách máme tie hnedé kontajnery, do ktorých vkladáme zvyšky z kuchyne. Podľa webu odpady-portal.sk vytriedili obyvatelia hlavného mesta takmer 2-tisíc ton kuchynského bioodpadu. Inak povedané – každý Bratislavčan vyhodil za rok asi 22 kíl zvyškov z kuchyne a starých potravín, zatiaľ čo obyvatelia iných samospráv takto vytriedili cca 11 až 13 kg.
Ten istý portál v inom článku informuje aj o problémoch, spojených s likvidáciou kuchynského bioodpadu. Tie začínajú v samotných hnedých kontajneroch ako vytekajúca páchnuca kvapalina a zápach všeobecne a pokračujú vysokými finančnými nákladmi, jeho spracovaním a ďalším využitím.
Domáci kompostér mení odpad na substrát
So zvyškami potravín a vareného jedla sú teda problémy nielen doma, ale aj na úrovni samospráv. Pritom už aj na slovenskom trhu je domáci kompostér FoodCycler, len o čosi väčší ako mikrovlnka. Ten pred 10 rokmi vyvinul tím kanadských vedcov ako zariadenie na spracovanie kuchynského odpadu, ktoré okrem nízkej spotreby elektrickej energie nemá žiadne iné nároky na prevádzku. Pracuje potichu, bez zápachu a z kuchynského odpadu vyrába sterilný substrát. Organický kuchynský odpad až na pár výnimiek ako napr. špikové kosti, olej či masť priebežne zbierate do hermeticky uzavretej nádoby a keď je plná, spustíte proces spracovania. FoodCycler za 3 – 6 hodín zredukuje odpad o 80 % a premení ho na sterilný substrát.
Vyriešite ním:
- Zvyšky mäsa, rýb, morských plodov a hydiny vrátane kostí
- Zvyšky ovocia a zeleniny
- Obilniny
- Syry a mliečne výrobky
- Fazule, semienka a iné strukoviny
- Hydinové a rybacie kosti
- Kávová usadenina aj čajové vrecká
- Vajcia a škrupiny od vajec
- Zvyšky krmiva pre domáce zvieratá
Zaujímavý pre domácnosti aj pre komunity a obce
Substrát nájde ďalšie využitie v záhrade, pri pestovaní izbových rastlín, balkónovej zeleniny alebo ho jednoducho vysypete k stromom, kríkom či do trávy. Zároveň tak nepotrebujete hnedý kontajner na biologicky rozložiteľný odpad a vďaka nízkemu množstvu odpadu z kuchyne šetríte aj za odvoz smetí.
„Záujem o kompostér sa enormne zvýšil v lete, keď teplé dni preverili domáce smetné koše aj kontajnery a ľudia hľadali možnosti, ako sa vyhnúť zápachu a hmyzu. V súčasnosti zohráva veľkú rolu pri rozhodovaní aj avizované zvyšovanie cien odvozu odpadu. FoodCycler ponúka zaujímavé možnosti aj pre komunity či obce, ktorým skutočne záleží na znižovaní množstva odpadu. Je to aj náš cieľ a preto sme otvorení rôznym možnostiam spolupráce. Stačí nás kontaktovať na info@sagesk.sk,“ hovorí produktový manažér spoločnosti Sage na Slovensku Attila Forgon a dodáva, že po interiérovom kompostéri FoodCycler je najmä po lete zvýšený dopyt a počet kusov je do konca roka obmedzený. Kuchynský kompostér FoodCycler je možné kúpiť aj v sieti PLANEO Elektro, na e-shope planeo.sk a to aj na splátky.