Zdravotníctvo dostalo „najhorší návrh rozpočtu za posledných 20 rokov“. Chýba takmer pol miliardy
- Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo je pre ministerstvo zdravotníctva i zdravotníkov neprijateľný
- Vyhlásil to šéf rezortu Vladimír Lengvarský
- Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo je pre ministerstvo zdravotníctva i zdravotníkov neprijateľný
- Vyhlásil to šéf rezortu Vladimír Lengvarský
Návrh budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo je pre ministerstvo zdravotníctva aj organizácie naprieč celým zdravotníctvom neakceptovateľný. Vyhlásil to šéf rezortu Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) po utorkovom okrúhlom stole so zástupcami zdravotníkov. Dúfa, že dôjde k takým úpravám, aby mohla byť zdravotná starostlivosť zabezpečená na patričnej úrovni.
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko označil návrh rozpočtu ako najhorší za posledných 20 rokov. Asociácia ho odmieta a tvrdí, že v zdravotníckom sektore chýba 450 miliónov eur.
„Všetky ďalšie informácie, ktoré dostávate o zvýšeniach, sú skôr mýtom ako realitou,“ poznamenal Petko. Vyzval poslancov, aby takýto rozpočet neschválili.
Sťažený prístup
Lengvarský súhlasí, že zdravotníctvo potrebuje navyše asi 450 miliónov. Deklaroval, že ak sa návrh nezmení, na vláde za takúto podobu rozpočtu nezahlasuje. „Dúfam, že v priebehu ďalších dní až do schválenia rozpočtu vládou aj cestou hospodárskej a sociálnej rady dôjde k takým úpravám, aby mohla byť zabezpečená zdravotná starostlivosť na patričnej úrovni,“ povedal minister.
Zdravotná starostlivosť sa pre ľudí podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov SR Mariána Šótha pri takomto návrhu stane luxusom. Návrh rozpočtu označil za hanbu rezortu financií a vlády.
Návrh rozpočtu ministerstva je zlou správou pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v celom sektore a je zlý aj pre pacientov, myslí si prezident Slovenskej lekárskej komory Pavel Oravec. „Spôsobí, že sa občania nebudú vedieť dostať k zdravotnej starostlivosti,“ podotkol.
Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová hovorí, že na situáciu doplatí pacient, ktorý sa nedostane na ošetrenie. „Pevne verím, že zvíťazí zdravý rozum a matematika a poslanci a ministerstvo financií prehodnotia návrh rozpočtu tak, aby bola zachovaná dostupnosť ambulantnej starostlivosti,“ povedala.
Neblahá skúsenosť
Návrh rozpočtu odmieta aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Jeho podpredsedníčka Daniela Pochybová tiež vyzvala poslancov, aby ho v takejto podobe neschválili.
„Ministerstvo financií otvorene podporuje pasívnu eutanáziu a pacientom hovorí – starajte sa o seba, ako viete,“ zhodnotila návrh rozpočtu pre zdravotníctvo viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Elena Marušáková.
S návrhom budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo nesúhlasí ani Spoločnosť všeobecných lekárov. „Neodzrkadľuje aktuálnu ani predpokladanú situáciu v rezorte,“ skonštatovala prezidentka spoločnosti Monika Palušková. Hrozí pri ňom podľa nej paralýza poskytovania zdravotnej starostlivosti v nasledujúcich mesiacoch.
Prezident Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský verí, že sa vláde a MF podarí urobiť v rozpočte korekcie, aby zdravotníctvo fungovalo. Tvrdí, že majú neblahú skúsenosť s rozpočtom z minulých rokov.
Ďalšie výpovede
Aktuálna situácia v zdravotníctve je taká vážna, že by ju mala riešiť vláda. Vyhlásil to šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský hneď po pondelkovom stretnutí so zástupcami ministerstva zdravotníctva. Rezort ubezpečil, že minister zdravotníctva Lengvarský v tejto súvislosti komunikuje s premiérom Eduardom Hegerom aj ministrom financií Igorom Matovičom.
Počet výpovedí lekárov bude podľa neho ďalej pribúdať. Viacerí z tých, ktorí už výpoveď podali, si podľa jeho slov buď hľadajú inú prácu, alebo pracovné ponuky dostali.
„Sú lekári, ktorí si už hľadajú prácu, veľa lekárov už bolo oslovených pracovnými agentúrami, ktoré striehnu na každého voľného lekára. (…) Sme atakovaní aj ponukami zo zahraničia,“ spresnil.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR