Putinovi pri brutálnych útokoch nešlo o pomstu, ale aj varovanie pred zimou. Docieliť môže pravý opak
- Ruský prezident Vladimir Putin mohol brutálnymi útokmi sledovať viacero cieľov
- Otázne je, či dosiahol to, čo si zaumienil
- USA sa obáva eskalácie
- Ruský prezident Vladimir Putin mohol brutálnymi útokmi sledovať viacero cieľov
- Otázne je, či dosiahol to, čo si zaumienil
- USA sa obáva eskalácie
Ruské rakety v pondelok údajne nemierili na žiadne vojenské ciele: zasiahli univerzitu, školské ihrisko, autosalón vozidiel Škoda i budovu Samsungu.
Pri brutálnom útoku neumierali žiadni generáli, ale detská chirurgička so zameraním na onkológiu, ktorá cestovala za pacientom, či violončelistka s rodinou, ktorej dom zasiahla ruská protilodná strela.
Experti sa zhodujú, že ruský prezident Vladimir Putin, ktorý tvrdí, že je osobne zodpovedný za riadenie „vojenskej operácie“, ako Rusi nazývajú inváziu na Ukrajinu, môže sledovať viaceré ciele.
Môže ísť o divadlo pre ruské publikum
V prvom rade chce svetu ukázať, že jeho „poníženie“ v podobe neúspechu ruskej armády, ktorá stráca územia a je bezmocná voči ukrajinským útokom, aké prebehli na Kerčský most, neodstane bez odpovede. Atakom na ukrajinské mestá vysiela signál, že sa nemieni vzdať a mierové rokovanie v dohľadnej budúcnosti neočakáva.
Za pondelkovým bombardovaním tiež môže stáť divadlo pre domáce publikum. V poslednej dobe sa objavili informácie, že Putin stráca v Kremli kontrolu. Ruská propaganda, ale aj niektorí Putinovi spojenci, ako je Ramzan Kadyrov, kritizujú priebeh vojny na Ukrajine a volajú po tvrdšom postupe, vrátane útokov na civilnú infraštruktúru.
„Rusko má obmedzené zásoby riadených striel a rozhodlo sa ich dnes masovo použiť na zameranie symbolických nevojenských cieľov. Toto je možno skôr určené domácemu publiku po výbuchu Krymského mosta (nazývaný aj Kerčský, pozn. red.), ako snaha zastrašiť Ukrajincov (čo nebude fungovať),“ uviedol vojenský analytik Rob Lee, ktorý pôsobí vo Výskumnom ústave zahraničnej politiky (FPRI).
Varovanie pred zimou
Ruský prezident sa mohol pokúsiť aj podlomiť ukrajinskú morálku a vyslať výstrahu, že ukrajinská civilná infraštruktúra je veľmi zraniteľná pred blížiacou sa zimou. Útoky spôsobili výpadky elektrickej energie po celej krajine. Rusi v útokoch pokračovali aj v utorok, keď sa zamerali napríklad na kritickú infraštruktúru v Ľvove alebo na energetické zariadenia v Dnepropetrovskej oblasti.
„Bombardovanie energetických zariadení, najmä v pondelok, sa zdalo byť nenápadným náznakom nešťastia, ktoré by ruský prezident mohol spôsobiť, keď nastane zima, aj keď jeho sily ustupujú zoči-voči ukrajinským jednotkám pomocou západných zbraní,“ pripomína CNN.
Ukrajinci ale tvrdia, že sa zastrašiť nedajú, a naopak, takéto útoky len posilňujú ich vôľu bojovať.
„Necítime sa zúfalo ešte viac ako predtým, sme si istí, že Ukrajina zvíťazí a potrebujeme to čo najrýchlejšie, pretože až keď v tejto vojne vyhráme a až po porážke Ruska, tu budeme mať opäť mier,“ povedala pre CNN Olena Gnes, ktorá na svojom YouTube kanáli dokumentuje priebeh vojny z pohľadu bežného obyvateľa.
Ruské útoky sa môžu stať „strategickou výhodou“ pre Ukrajinu
Putin sa útokmi na civilistov môže pokúsiť vyvolať ďalšiu utečeneckú krízu a ňou sa pokúsiť rozdeliť Západ a zamedziť dodávkam zbraní.
The Telegraph uvádza, že práve útoky na civilistov sa môžu pre Zelenského stať „strategickou výhodou“.
Zábery z Kyjeva, kde sa stále nachádza množstvo medzinárodných novinárov, obleteli celý svet. Západnú verejnosť šokovala ruská brutalita, čo znemožňuje politikom zatvárať oči pred ruskými výčinmi.
Politici po celom svete avizovali, že útoky len posilnili odhodlanie na podporu Ukrajiny. Niektoré štáty ako USA prisľúbili systémy protivzdušnej obrany, ktoré majú Ukrajinu chrániť pred podobnými útokmi. Nemecko už malo takýto systém i dodať.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že v skutočnosti sú útoky na civilistov znakom slabosti.
„Myslím si, že to, čo sme videli včera, je vlastne znakom slabosti. Pretože realita je taká, že nie sú schopní napredovať na bojisku. Rusko na bojisku v skutočnosti prehráva,“ opísal situáciu Stoltenberg.
Podľa jeho slov má Ukrajina potrebnú „hybnú silu“ vo vojne s Ruskom. Zopakoval, že spojenci budú stáť pri Ukrajine, kým to bude potrebné.
„Zatiaľ čo Rusko sa čoraz viac uchyľuje k hrozným a nevyberavým útokom na civilistov a kritickú infraštruktúru, prezident Putin na Ukrajine zlyháva,“ zdôraznil šéf Aliancie.
Rusku sa míňa munícia, terorizovať Ukrajincov nebudú môcť donekonečna
Navyše, Rusko si údajne nebude môcť dovoliť dlhodobo terorizovať Ukrajinu. Nezačala sa preto žiadna nová fáza, ktorá bude dlhodobo terorizovať Ukrajincov. Takéto útoky sú finančne náročné, pondelňajší útok ich mohol vyjsť 400 až 700 miliónov dolárov, uvádza ukrajinský Forbes.
Rusko odpálilo najmenej 84 striel s plochou dráhou letu a nasadilo minimálne 24 bezpilotných lietadiel. Ukrajinskej armáde sa malo podariť zostreliť viac ako polovicu z nich – 43 rakiet a 13 dronov.
Široký rozsah ruských nákladov je spôsobený skutočnosťou, že presný počet rakiet každého typu nebolo možné bezprostredne určiť. Odhad 400 až 700 miliónov dolárov naznačuje, že Rusi väčšinou použili drahé a vysoko presné strely X-101 a strely s taktickým dosahom (odpaľované zo systémov S-300, Tornado-S), pričom tie zvyšné a lacnejšie, ktoré použili, mali akurát preťažiť ukrajinskú protivzdušnú obranu, uvádza TASR.
Náklady na najdrahšiu raketu X-101 sú približne 13 miliónov dolárov. Jedna raketa Kalibr stojí zhruba 6,5 milióna a náklady na jeden Iskander sú zhruba tri milióny dolárov.
Pre Rusko nie sú problém financie, ale fakt, že im dochádza munícia. Podľa najnovších odhadov britských tajných služieb Rusku dochádza takmer všetko. Problematická je hlavne precízne navádzaná munícia, ktorá je závislá od pokročilých čipov, ktoré do Ruska neprúdia kvôli západným sankciám.
„Domnievame sa, že Rusku sa míňa munícia a celkom určite sa mu míňajú priatelia… V dôsledku vyhlásenia mobilizácie sme videli, že sa mu míňajú vojaci. Takže sa domnievam, že odpoveď je jasná. Rusko a ruskí velitelia sú znepokojení stavom svojej vojenskej mašinérie,“ citovala BBC riaditeľa britskej tajnej služby GCHQ Jeremy Fleminga.
„Slovo, ktoré by som použil, je ,zúfalý’. Toto zúfalstvo môžeme pozorovať na viacerých úrovniach vo vnútri ruskej spoločnosti i vo vnútri ruskej vojenskej mašinérie,“ dodal.
Nevieme, čo je za rohom, tvrdia ľudia z Bidenovej administratívy
Predstavitelia americkej administratívy a ministerstva obrany sa obávajú, že konflikt na Ukrajine môže rýchlo eskalovať, pretože dosahuje „bod zvratu“, keď sa Ukrajincom darí lepšie ako Rusom.
„Zlomové body vo vojne sú zvyčajne nebezpečné,“ povedal vysoký predstaviteľ Bidenovej administratívy pre Washington Post. „Nemôžeš predvídať, čo je za rohom.“
Mobilizácia a vyhrážky jadrovými zbraňami podľa ďalšieho naznačujú dve veci. „Putin vie, ako zle sa mu darí. Predtým nad tým visel otáznik.“
„Po druhé, je to určite znamenie, že sa zdvojnásobuje úsilie. Že nie sme blízko ku koncu a nie sme blízko k rokovaniam. Tieto skutočnosti tu nikomu neposkytujú veľkú útechu,“ povedal predstaviteľ.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, The Telegraph, TASR, Forbes, Washington Post