Európa neverila USA, že Putin napadne Ukrajinu. Šéf európskej diplomacie si nedal servítku pred ústa

  • Američania varovali pred inváziou dlho pred jej začiatkom
  • Najkritickejšie vyjadrenia voči európskym diplomatom
Josep Borrell
  • Američania varovali pred inváziou dlho pred jej začiatkom
  • Najkritickejšie vyjadrenia voči európskym diplomatom

Znie to neuveriteľne, ale vojna na Ukrajine bude čoskoro trvať už osem mesiacov a s najväčšou pravdepodobnosťou sa tým ani zďaleka nekončí. To, čo sa pre drvivú väčšinu z nás zdalo úplne nepredstaviteľné, aby v 21. storočí bol na našom kontinente – dokonca v susednom štáte – otvorený konflikt, je každodennou realitou, ktorá prináša stovky zbytočných obetí.

Kyjevom otriaslo viacero výbuchov

Podpredseda Európskej komisie a Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, ako píše The Guardian, v tejto súvislosti v jeho pondelkovom prejave ostro kritizoval EÚ a aj popredných európskych diplomatov.

Tí podľa jeho názoru nepracujú dostatočne rýchlo.

EÚ neverila varovaniam zo strany USA

Deutsche Welle podotýka, že šéf zahraničnej politiky Európskej únie priznal nedostatky v bezpečnostnej politike bloku a zdôraznil, že Brusel „neveril“ varovaniam Spojených štátov ohľadom ruského útoku na Ukrajinu pár dní pred vojnou. Už prvé vety jeho reči ukázali, že si ani tentokrát nebude dávať pred ústa servítku. „Toto nie je moment, keď vám všetkým pošleme kvety, že ste krásni, veľmi dobre pracujete a sme veľmi šťastní, sme jedna veľká rodina,“ povedal podľa The Spectator prítomným diplomatom z Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ).

Josep Borrell v pondelkovom prejave k veľvyslancom EÚ povedal, že Brusel konflikt nepredpokladal, hoci mu telefonoval americký minister zahraničia Antony Blinken „a povedal mu, že sa to stane“. A o dva dni neskôr, o piatej hodine ráno, Rusko naozaj začalo bombardovať Kyjev. „Musím priznať, že tu v Bruseli nám Američania hovorili, že ‚zaútočia, zaútočia‘, a my sme tomu veľmi neverili,“ cituje bývalého španielskeho ministra poľnohospodárstva portál Novinite. Borrell taktiež prízvukoval, že EÚ nepočítala s takým silným odporom Ukrajiny. „Neverili sme, že sa to stane a nepredvídali sme, že Ukrajina je pripravená vzdorovať tak urputne a úspešne, ako to robí,“ dodal pre Euronews.

Hoci zdôraznil, že vzťahy medzi EÚ a USA sú pod Bidenovou administratívou „fantastické“, zároveň dodal, že EÚ sa nemôže spoliehať na to, že také aj zostanú. Borrell sa dokonca začal pýtať, ako by mohla vyzerať situácia na Ukrajine, keby bol v Bielom dome bývalý americký prezident Donald Trump alebo niekto jemu podobný. „Musíme na seba prevziať viac zodpovednosti. Musíme prijať väčšiu časť našej zodpovednosti za bezpečnosť,“ povedal podľa Deutsche Welle.

Mal by som byť najinformovanejší človek na svete, povedal 

Ešte kritickejšie však 75-ročný Borrell vystúpil voči samotným európskym diplomatom, ktorých obvinil z toho, že svoju prácu nevykonávajú dostatočne efektívne. „Niekedy som vedel viac o tom, čo sa deje, keď som čítal noviny, ako po prečítaní vašich správ. Tie prichádzajú niekedy príliš neskoro. Mal by som byť najlepšie informovanou osobou na svete, respektíve aspoň tak, ako ktorýkoľvek minister zahraničných vecí, lebo som ministrom zahraničných vecí Európy,“ cituje z pondelkového mimoriadneho tvrdého prejavu Euronews.

Zaujímavé je, že na tom istom zasadnutí predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pochválila európskych diplomatov za ich „skvelú prácu“.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Guardian, Deutsche Welle, Novinite, Euronews, The Spectator

Najnovšie videá

Trendové videá