Liečba choroby, ktorá zabíja tisíce Slovákov, sa čoskoro zmení
- Práca na vakcíne proti koronavírusu pomohla pri vývoji vakcíny proti rakovine
- Liek na rakovinu je však stále v nedohľadne
- Práca na vakcíne proti koronavírusu pomohla pri vývoji vakcíny proti rakovine
- Liek na rakovinu je však stále v nedohľadne
Už viac ako dva a pol roka zomierajú ľudia na koronavírus. Podľa oficiálnych štatistík zverejnených na portáli Worldometers tomuto novému vírusu padlo za obeť už viac ako 6,5 milióna ľudí. Veda však aj tak vo všetkých oblastiach, vrátane zdravotníctva, zaznamenala v posledných desaťročiach obrovský posun dopredu.
Pri liečení, respektíve aspoň prevencii najzákernejšej choroby – rakoviny, špičkoví výskumníci doteraz dosiahli iba nepatrné úspechy.
Dlho očakávaný prelom môže priniesť manželský profesorský pár Ugur Sahin a Özlem Türeciová. Tí, ako píše The Independent, v roku 2008 stáli pri zrode celému svetu dobre známej farmaceutickej spoločnosti BioNTech v nemeckom Mainzi.
Vývoj vakcíny na koronavírus pomáha pri rakovine
Tento vedecký pár poskytol v týchto dňoch rozhovor britskému BBC, v ktorom uviedli, že vývoj a úspech vakcíny proti Covidu-19 „vracia ich prácu naspäť do oblasti rakoviny“.
Pár pracoval na priekopníckej imunoterapii rakoviny šitej na mieru jednotlivým pacientom. Ich používanie technológie mRNA sa osvedčilo počas pandémie a obaja profesori zdôraznili, že tieto skúsenosti im pomohli urýchliť ich prácu na vývoji vakcíny proti rakovine.
The Guardian uvádza, že profesorka Türeciová v rozhovore vysvetľovala, ako by technológia mRNA v jadre vakcíny proti Covidu-19 mohla byť prepracovaná tak, aby pripravila imunitný systém na útok rakovinových buniek namiesto invázie koronavírusov.
The Scotsman cituje Türeciovú, podľa ktorej sa mRNA vakcína vstrekne do tela, kde vstúpi do buniek a povie im, aby vytvorili antigény, ktoré potom rozpozná imunitný systém a pripraví ho na boj s onkologickou chorobou.
„To, čo sme vyvinuli v priebehu desaťročí pre vývoj vakcíny proti rakovine, bolo vetrom do plachiet pre vývoj vakcíny proti Covidu-19 a teraz táto vakcína proti koronavírusu a naše skúsenosti s jej vývojom vracajú našu prácu na boj proti rakovine. Naučili sme sa, ako lepšie a rýchlejšie vyrábať vakcíny. U veľkého počtu ľudí sme sa naučili, ako imunitný systém reaguje na mRNA.“
Povedala tiež, že vývoj pomohol regulačným orgánom viac sa dozvedieť o mRNA vakcínach a ako s nimi zaobchádzať. „Táto skutočnosť určite urýchli aj našu vakcínu proti rakovine,“ dodala profesorka. Poznamenala, že vakcína proti tejto zákernej chorobe by mala byť hotová do konca tohto desaťročia.
https://twitter.com/BloombergUK/status/1581594007238742018
Liek stále neexistuje, ale….
Čo sa týka lieku na rakovinu, tam bola jej odpoveď menej pozitívna, avšak stále dáva nádej na optimizmus.
„Cítime, že liek na rakovinu alebo na zmenu životov pacientov s rakovinou máme na dosah. Vedci mali tendenciu prejavovať pokoru, pretože príroda a biológia majú toľko tajomstiev, ale každý krok v pokusoch alebo liečbe im pomohol zistiť viac o tom, proti čomu stojíme a ako sa s tým vysporiadať. Vždy váhame povedať, že budeme mať liek na rakovinu. Máme za sebou množstvo objavov a budeme na nich ďalej pracovať,“ cituje ju The Times.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Worldometers, The Independent, BBC, The Guardian, The Scotsman, The Times