Slováci sa jasne postavili za LGBTI komunitu. Výzvu podpísali za jediný deň tisícky ľudí
- Výzvu poslancom k zákonu o partnerskom spolužití za 24 hodín podpísalo 27-tisíc ľudí
- Iniciovali ju ľudia z LGBTI+ komunity z neziskovej platformy Dúhy.sk
- Výzvu poslancom k zákonu o partnerskom spolužití za 24 hodín podpísalo 27-tisíc ľudí
- Iniciovali ju ľudia z LGBTI+ komunity z neziskovej platformy Dúhy.sk
Chcú len žiť, tak ako všetci ostatní. Chcú mať priestor na vzťahy, prácu, romániky, sebaprezentáciu aj sebarozvoj. Reč je o LGBTI menšine, ktorá v posledných dňoch zažíva ťažké časy.
Výzvu poslancom k zákonu o partnerskom spolužití podpísalo v priebehu prvého dňa od jej spustenia 27-tisíc ľudí. Výzvu iniciovali ľudia z LGBTI+ komunity z neziskovej platformy Dúhy.sk. V tlačovej správe o tom informoval spoluzakladateľ platformy Ondrej Vrábel a dodal, že dosiahnutý počet podpisov prekonal očakávania organizátorov.
„Ozývajú sa nám stovky ľudí, ktorí výzvu podporujú, rozbehlo sa to ešte viac, než sme očakávali, a veľmi nás to teší. Nestíhame odpisovať na správy, no sme všetkým úprimne vďační za podpisy a šírenie výzvy,“ zdôveril sa Vrábel. Zároveň uviedol, že nekončia a podpisy budú zbierať aj naďalej.
„Cesta k rovným právam je dlhá. Slovensko v rámci Európskej únie (EÚ) v tejto oblasti predbehla väčšina krajín. Sme jednou z posledných krajín Únie, kde takáto právna úprava chýba,“ informuje Vrábel. Podľa organizátorov je najvyšší čas posunúť sa bližšie k rovnoprávnosti.
Bez ohľadu na pohlavie
Nezisková platforma Dúhy.sk predstavila verejnú výzvu pre poslancov Národnej rady SR (NR SR), ktorých žiada o podporu zákona o partnerskom spolužití. Ako ďalej informuje Ondrej Vrábel, zákon z dielne liberálnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) by mal parlament prerokovať na najbližšej schôdzi.
„Cieľom návrhu zákona je definovať zväzok dvoch ľudí bez ohľadu na pohlavie. Nový zákon môže pomôcť k zrovnoprávneniu LGBTI+ ľudí, umožnil by im vstúpiť do partnerského spolužitia, čo prinesie partnerom napr. úpravu majetkoprávnych vzťahov,“ tvrdí Vrábel.
Podľa platformy Dúhy.sk je cieľom vyzbierať čo najviac podpisov, ktoré následne doručia poslancom NR SR pred hlasovaním. Platforma vo výzve uvádza, že „vo verejnom priestore posledné roky zaznievali slová, ktoré veľmi zraňovali“.
„V spoločnosti len viac a viac rozdúchavali nenávisť a odpor k dúhovej komunite. Teraz sa blíži dôležité hlasovanie o návrhu zákona o partnerskom spolužití, ktorý má potenciál zlepšiť životnú situáciu mnohých ľudí v tejto krajine.“
Hrozivý čin
Európsky parlament bude tento týždeň okrem toho rokovať o návrhu rezolúcie, ktorá odsudzuje zločiny z nenávisti voči LGBTI+ ľuďom v Európe. Je reakciou na teroristický útok na LGBTI+ ľudí v Bratislave. Návrh podpredsedu europarlamentu Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) na zmenu programu schôdze podporilo 325 z 367 hlasujúcich poslancov a poslankýň.
„Slovenská polícia prekvalifikovala tento hrozný čin na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku a pokiaľ viem, je to prvý teroristický čin proti LGBTI+ ľuďom v Európskej únii. Európsky parlament by mal vyslať jasný signál solidarity a toho, že stojí za ľudskými právami všetkých ľudí,“ uviedol v pléne Šimečka.
V Európskej únii by sa podľa neho nemal nikto nemal cítiť ohrozený alebo mať menej práv iba pre svoju identitu či sexuálnu orientáciu. Rozprava v pléne za účasti zástupcov Európskej komisie a Európskej rady bude v utorok podvečer v Štrasburgu. O uznesení sa bude hlasovať vo štvrtok.
V stredu 12. októbra zastrelil pred bratislavským LGBTI podnikom Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave páchateľ dvoch ľudí a jednu osobu zranil. Motívom útoku bola nenávisť k homosexuálom, strelec svoje obete nepoznal.
Podľa doterajších informácií bol páchateľom študent gymnázia pre mimoriadne nadaných žiakov Juraj K. z Bratislavy, ktorý následne po útoku spáchal samovraždu.
Zdroj: SITA