Motoristi, pripravte sa: Cena benzínu a nafty porastie

  • Benzín aj nafta by mali ešte mierne zdražieť
  • Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová
Čerpacia stanica
Ilustračný obrázok Unsplash/@juanlf
  • Benzín aj nafta by mali ešte mierne zdražieť
  • Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová

Na základe vývoja svetových cien ropy by sa mali slovenskí motoristi ešte pripraviť na mierne zdražovanie nafty a benzínov. Informovala o tom analytička 365.bank Jana Glasová.

„Ceny pohonných látok by mohli v nasledujúcich dňoch mieriť ešte smerom nahor, a to hlavne v tom prípade, ak sa ceny ropy udržia nad 90-dolárovou hranicou, respektíve ak sa dostanú na úroveň 100 dolárov za barel,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Všetko bude podľa analytičky závisieť hlavne od toho, ako budú trhy ďalej vnímať obavy z recesie globálneho hospodárstva. „Nižšia produkcia ropy bude tlačiť jej ceny nahor a naopak ekonomická recesia nadol,“ podotkla Glasová.

Stále si priplácame

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 40. tohtoročný týždeň ceny benzínov aj nafty na našich pumpách vzrástli. Znamená to zmenu vo vývoji, keďže v predchádzajúcich týždňoch ceny benzínu klesali a to dokonca 12 týždňov v rade. Liter 95-oktánového benzínu sa v sledovanom týždni predával za priemernú cenu 1,662 eura a v týždňovom porovnaní sa jeho cena zvýšila o 1,4 %.

Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,860 eura za liter a oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel o 1,1 %. Rástli aj ceny nafty, a to o 1,1 % na priemernú úroveň 1,778 eura za liter.

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu stále priplácame. Benzín 95 je drahší o necelých 15 % ako vlani a benzín 98 o zhruba 13 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 34 % drahšia ako vlani.

Počas predminulého týždňa ceny ropy Brent postupne rástli a dostali sa až na takmer 98 amerických dolárov za barel na konci týždňa. V minulom týždni prišla istá korekcia, napriek tomu sa ale ceny udržali nad 90-dolárovou úrovňou a hýbali sa v pásme 96 až 92 dolárov za barel.

Smerom nahor sú ceny ropy podľa analytičky aktuálne tlačené rozhodnutím kartelu OPEC+, ktorý sa dohodol na znížení svojej produkcie až o 2 milióny barelov denne, čo je najvýraznejší pokles od začiatku pandémie.

Za týmto rozhodnutím kartelu stojí snaha o zvýšenie cien ropy, keďže tie sa dostali pod 90-dolárovú hranicu a vyzeralo to tak, že budú mať ešte tendenciu klesať. Kartel OPEC aj vo svojich vyjadreniach uviedol, že je nespokojný s cenami pod 90 dolárov za barel.

„Počas minulého týždňa ale na trhoch prevážili opäť obavy z recesie globálnej ekonomiky, a to viedlo k opätovnému poklesu cien ropy, aj keď sa udržali nad 90-dolárovou hranicou,“ uzavrela Glasová.

Elektrické nabíjacie stanice

Slovensko sa však snaží držať s dobou. Na úsekoch hlavnej domácej diaľnice D1, ktorá ani po polstoročí výstavby stále neprepojila Bratislavu s Košicami, majú vzniknúť elektrické nabíjacie stanice pre elektromobily. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslava Kmeťa (nom. Sme rodina) pre osobné automobily budú približne na každom 40. kilometri a pre nákladné vozidlá majú byť každých 60 kilometrov.

„V prípade vodíka sa ráta sieť plniacich staníc na každom 200. kilometri, keďže tieto vozidlá majú väčší dojazd ako elektrické vozidlá,“ informoval na sociálnej sieti Kmeť zatiaľ bez bližších detailov.

K znižovaniu emisií podľa neho prispievajú aj vozidlá jazdiace na skvapalnený plyn LPG, pretože vytvárajú približne o 30 percent menej emisií ako automobily na benzín či naftu.

Emisie v doprave sa podľa štátneho tajomníka už postupne znižujú. „V prípade automobilov na fosílne palivá sa začali vyrábať motory s nižšou emisiou CO2 a do fosílnych palív sa navyšujú biologické prímesi. Našim spoločným cieľom je, aby postupne vznikali nové, ktoré budú tvorené na biologickej báze,“ priblížil Kmeť.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá