Partizáni už čakajú v Chersone len na jedno. Všetko však môže byť inak, ako sa na prvý pohľad javí
- Ukrajinskí vojaci postupujú smerom na Cherson
- Rusi odtiaľ utekajú, môže to byť však len trik
- Vo vnútri sú partizáni, ktorí majú situáciu zmapovanú
- Ukrajinskí vojaci postupujú smerom na Cherson
- Rusi odtiaľ utekajú, môže to byť však len trik
- Vo vnútri sú partizáni, ktorí majú situáciu zmapovanú
Ruskí vojenskí blogeri informovali, že ukrajinským silám sa darí postupovať smerom na Cherson. Tamojšie Ruskom dosadené vedenie už začalo s evakuáciu. Z mesta vyvážajú obyvateľov, ale na úteku sú aj príslušníci okupačných orgánov. Dokonca bolo spozorované, ako „evakuujú“ bankový majetok a dokumentáciu.
Ukrajinci vedú útoky z troch smerov, cieľom je preraziť ruské línie a obkľúčiť Cherson. Do kariet im hrá aj geografická poloha mesta, ktoré lemuje rieka Dneper.
Poľský generál Waldemar Skrzypczak pre portál Fakt prezradil, že 20-tisíc ruských vojakov, ktorí sa v meste majú nachádzať, je pravdepodobne prehnaný údaj.
Partizáni v Chersone čakajú, kým sa ukrajinské jednotky priblížia
Faktom je, že Rusi do mesta a jeho okolia vyslali svoje najlepšie jednotky, ktoré teraz s ukrajinskými silami zvádzajú ťažký boj.
Rusom neprispieva na nálade ani skutočnosť, že sú odrezaní od ľavého brehu rieky Dneper. Na zásobovanie využívajú len dva pontónové mosty, jeden z nich pri Novej Kachovke. Ukrajinské sily cielia útoky na mosty cez Dneper, aby prerušili ruské zásobovacie trasy.
Kremľom dosadená správa preto civilistov evakuuje trajektami. Štátna televízia Rossija 24 odvysielala zábery ľudí, ako čakajú na nastúpenie na trajekty, ktoré ich majú prepraviť na ľavý breh.
Generál Skrzypczak si myslí, že zadné línie ruskej obrany zlyhávajú a ruskí vojaci sa obávajú aj povstania z vnútra.
„Utečenci vedia, že v meste je už silné hnutie odporu a partizánske jednotky len čakajú na správny moment, kedy zaútočiť. A správna chvíľa nastane, keď sa ukrajinské jednotky priblížia k mestu natoľko, že budú môcť viesť paľbu z tankov a bojových vozidiel pechoty na obrancov Chersonu,“ povedal Skrzypczak.
Partizáni, ktorí celé mesiace strávili pozorovaním ruskej armády, presne vedia, kde majú veliteľské stanovištia a komunikačné systémy. Útok na ne by bol doslova „dýkou“ do chrbta ruskej armáde.
Môže ísť o trik
Ivan Stupak, bývalý zamestnanec Bezpečnostnej služby Ukrajiny, ktorý teraz pôsobí ako a konzultant Výboru Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť a obranu, v rozhovore pre ukrajinské rádio NV uviedol, že situácia nemusí byť taká, ako sa zdá.
Stupak tvrdí, že z ruskej strany môže ísť o fígeľ, ako oklamať ukrajinskú armádu, a preto sa Ukrajinci nemôžu s útokom na mesto ponáhľať.
„Možno sú to triky od Rusov, aby vyprovokovali našu armádu, aby konala neuváženejšie. To je to, Rusi odchádzajú, ponáhľajme sa oslobodiť Cherson, no môže to byť pasca,“ cituje experta The New Voices of Ukraine.
Rusi sa taktiež môžu pokúsiť o operáciu pod falošnou vlajkou, keď pri ústupe zaútočia na civilné obyvateľstvo a budú chcieť útok zhodiť na Ukrajinu.
Stupak uvádza, že v Chersone už celé mesiace operuje partizánske hnutie, ktoré má za následok „záhadné“ úmrtia ruských vojakov.
„Počujeme len o viac či menej známych kolaborantoch a o tom, koľko ruských vojakov nešťastnou náhodou zomrelo, keď mu spadla tehla na hlavu, alebo keď spadli niekde do kanalizácie a utopili sa. Všetku túto prácu vykonávajú naši partizáni,“ povedal Stupak.
Práve činnosť partizánskych jednotiek spôsobuje, že sa Rusi nemohli nikdy v okupovanom meste cítiť bezpečne a stále si museli dávať pozor.
Rusi držia Cherson z politických dôvodov
Nebezpečný je aj dosah amerických salvových raketometov HIMARS, ktoré by mohli zaútočiť na Cherson. Stupak si myslí, že Rusi sa pripravujú aj na možnosť, že by mesto opustili.
„Ale vidím, že Kremeľ sa (tomu) bráni výlučne z politických dôvodov. Toto je jediný veľký úspech Kremľa a (Vladimira) Putina za osem mesiacov vojny,“ dodal Stupak.
Cherson bol prvým veľkým mestom, ktoré okupovala ruská armáda po začiatku invázie a jeho oslobodenie by bolo veľkým úspechom súčasnej ukrajinskej protiofenzívy.
Zdroje: Fakt, TASR, New Voices of Ukraine