Europrokuratúra začala vyšetrovať nákup vakcín proti COVID-19. Fico hovorí o megaškandále
- Koronavírus aj naďalej ohrozuje verejné zdravie
- Predsedníčka EK si mala o nákupe vakcín vymieňať SMS so šéfom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom
- Koronavírus aj naďalej ohrozuje verejné zdravie
- Predsedníčka EK si mala o nákupe vakcín vymieňať SMS so šéfom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom
Európska prokuratúra začala vyšetrovať zmluvy o nákupe vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré uzatvárala Európska komisia počas vrcholu pandémie. Upozornil na to predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Dúfa, že predmetom vyšetrovania bude aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
„Aj keď sa jej nič nestane, želám jej, aby sa pri vyšetrovaní tohto megaškandálu zapotila,“ vyhlásil Fico. Pri nákupe vakcín podľa neho obišla všetky schválené pravidlá.
Poukázal na to, že predsedníčka si mala o nákupe vakcín vymieňať SMS so šéfom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Tiež, že mala na vyzvanie európskeho ombudsmana odmietnuť tieto správy predložiť. „A jej manžel je riaditeľ v americkej firme, ktorá má spoločných akcionárov s Pfizerom,“ dodal Fico.
Európska prokuratúra (EPPO) oznámila, že vyšetruje nákup proticovidových vakcín zo strany EÚ počas vrcholu pandémie ochorenia COVID-19, napísal uplynulú stredu magazín Politico. EPPO vo vyhlásení nešpecifikovala, ktorých osôb sa vyšetrovanie týka a aké možné zločiny vyšetruje. Známe nie sú ani ďalšie podrobnosti.
Pandémia Covidu naďalej vážne ohrozuje verejné zdravie
Na zrušenie najvyššieho stavu pohotovosti v súvislosti s pandémiou koronavírusu je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zatiaľ priskoro – aj napriek tomu, že situácia sa na celom svete zlepšuje. V stredu to uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Núdzový výbor WHO pre ochorenie COVID-19 sa na minulotýždňovom zasadnutí uzniesol, že pandémia koronavírusu je stále ohrozením verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC). Tento stav WHO vyhlásila v januári 2020.
„Výbor zdôraznil potrebu posilniť dohľad (nad priebehom pandémie) a umožniť lepší prístup k testom, liekom a vakcínam pre najohrozenejšie skupiny obyvateľstva,“ povedal Ghebreyesus a dodal, že s odporúčaniami výboru súhlasí.
WHO vyhlásila vlnu koronavírusu za PHEIC 30. januára 2020. V tom čase bolo mimo Číny nahlásených menej než sto prípadov a ochorenie malo dovtedy obete iba v Číne.
Agentúra AFP pripomína, že od začiatku pandémie sa koronavírusom nakazilo viac než 622 miliónov ľudí, pričom ochoreniu podľahlo 6,5 milióna pacientov.
WHO tiež dodala, že v priebehu uplynulých 24 hodín pribudlo 263 000 nových prípadov nákazy. Grebreyesus si je podľa vlastných slov vedomý toho, že „celosvetová situácia sa od začiatku pandémie zlepšila“, no upozornil, že vírus sa neustále mení. „Pandémia nás už v minulosti prekvapila a môže sa to zopakovať,“ doplnil.
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 838 688, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 123 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 325 715, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 851 283 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 715 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 6 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 557.
Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínou upravenou na variant nového koronavírusu omikron do soboty podstúpilo 21 290 osôb. Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré pre TASR poskytla jeho hovorkyňa Veronika Daničová.