Na Ukrajine pomaly rastie „Vagnerova línia“. Z plánovaných 217 kilometrov sú hotové dva
- Ruské médiá informujú o stavbe obrannej línie
- Na zodpovednosť si ju má zobrať Vagnerova skupina
- Plánujú taktiež zácvik civilistov
- Ruské médiá informujú o stavbe obrannej línie
- Na zodpovednosť si ju má zobrať Vagnerova skupina
- Plánujú taktiež zácvik civilistov
Po kratšej odmlke na Ukrajine opäť úraduje privátna polovojenská skupina Vagnerovcov, ktorá je blízko naviazaná na Rusko a prezidenta Vladimira Putina. Tentokrát má podľa ruských zdrojov stavať niekoľko kilometrov dlhú hranicu, ktorá pripomína taktiku z II. svetovej vojny, či dokonca verbovať do „domobrany“ civilistov.
Kroky Vagnerovcov
O situácii informuje ruský spravodajský portál Meduza. Jevgenij Prigožin, ruský podnikateľ a blízky spojenec Putina, ktorý má taktiež stáť za vytvorením spomenutej skupiny Vagnerovcov, na sociálnej sieti uviedol, že stavia „obrannú štruktúru“.
Obranná línia sa podľa satelitných snímok zverejnených CNN nachádza kúsok od okupovaného mesta Hirske, ktoré je súčasťou nedávno anektovanej oblasti Luhansk. Opevnenie by malo byť už teraz dlhé približne 2 kilometre a pozostáva z desiatok betónových pyramíd.
Jevgenij Prigožin na ruskej sociálnej sieti V Kontakte taktiež uviedol, že skupina Vagnerovcov zastrešuje tréning civilistov v Belgorodskej oblasti. Táto oblasť leží blízko ukrajinských hraníc a od začiatku konfliktu sa mnohokrát stala terčom rôznych útokov, ku ktorým sa však ani jedna zo strán konfliktu neprihlásila.
„Aktívne spolupracujeme s Belgorodom, kde som poslal môjho zástupcu, ruského hrdinu Andreja Bogatova,“ napísal Prigožin. „Niekoľko spoločností pracuje na výrobe súčastí pre defenzívnu líniu a inštruktori z PMC Wagner sa starajú o zácvik tamojších obyvateľov, ktorí budú obraňovať ruské hranice,“ uviedol ďalej.
CNN ďalej informuje, že samotná štruktúra pozostáva z dvoch radov spomínaných pyramíd a taktiež hlbokých zákopov. Má byť tzv. „druhou obrannou líniou“ v prípade, že by sa ukrajinským vojskám podarilo v danej oblasti postúpiť.
Veľké plány
„Vagnerova línia“, ako ju ruské médiá prezývajú, by však bola nápomocná len v prípade priameho ukrajinského útoku. Jednotkám však nič nebráni relatívne krátku líniu jednoducho obísť.
Ruský tabloid RIA FAN, ktorý podľa Meduzy patrí práve Jevgenimu Prigožinovi, však prednedávnom zverejnil mapu Vagnerovej línie, ktorá ukazuje, že plánovaný rozsah tohto opevnenia je omnoho väčší.
In this Downlink we look at Russia’s ‚Wagner Line‘ of defenses being built-up in eastern Ukraine: pic.twitter.com/Om0whjTtZE
— The War Zone (@thewarzonewire) October 22, 2022
Línia by sa mala rozrásť na východ, smerom k mestu Kremnina a následne smerom na Juh, k Svitodarsku. Podľa CNN by v takom prípade mala obranná línia dĺžku ťažko dosiahnuteľných 217 km. Satelitné snímky však posledné stavebné práce zaznamenali 5. októbra.
Prigožin podľa ukrajinského spravodajského webu The Kyiv Independent tiež dodal, že „je pripravený poskytnúť obdobnú pomoc regiónom, ktoré sa musia postarať o vlastnú obranu“. Na mysli tým zrejme mal oblasti, ktoré boli prednedávnom nelegitímne pripojené k Ruskej federácii.
V týchto oblastiach totiž ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo. V rámci vyhlásenia uviedol Putin do stavu vysokej či strednej pohotovosti niekoľko regiónov. Celkovo sa v stave pohotovosti nachádza až 8 regiónov.
Vzor z minulosti
Obdobná taktika je však skupine Vagnerovcov už dobre známa. Obrannú líniu žoldnieri už údajne vystavali aj počas bojov v Líbyi v roku 2015 v snahe zefektívniť obranu ich pozícií. „Vagnerova“ či „Prigožinova“ línia z roku 2015 sa však môže popýšiť výrazne väčším rozsahom.
Podľa CNN mala v Líbyi totižto dosiahnuť dĺžku až 70 km, pričom sa ukázala byť efektívnou proti viacerým pozemným útokom. Obranné stavby žoldnierskej skupiny nápadne pripomínajú slávny súbor francúzskych opevnení z čias II. svetovej vojny.
Konkrétne išlo o tzv. „Maginotovu líniu“, ktorú Francúzi vystavali v snahe ubrániť sa invázii Tretej ríše. Oproti Vagnerovej však bola Maginotova línia megastavbou, ktorá obsahovala nespočetne veľa zákopov, pevností či podzemných bunkrov. Ako uvádza portál History, dosahovala dĺžku až 450 kilometrov a v prepočte na doláre mohla jej výstavba stáť až 9 miliárd.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Meduza.io, CNN, The Kyiv Independent, History