Rusko údajne spravilo znepokojivé zmeny v jadrovom arzenále. Zelensky tvrdí, že majú „všetko naplánované“

  • Rusko obvinilo Ukrajinu z prípravy použitia špinavej bomby alebo dokonca jadrovej bomby
  • Ukrajina sa bráni, tvrdí, že pripravené má byť Rusko
zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj Pixabay/Olga1205, Instagram/Volodymyr Zelenskyj
  • Rusko obvinilo Ukrajinu z prípravy použitia špinavej bomby alebo dokonca jadrovej bomby
  • Ukrajina sa bráni, tvrdí, že pripravené má byť Rusko

Americký predstaviteľ pre New York Times povedal, že došlo k novému vývoju, ktorý je znepokojujúci. Toto tvrdenie sa spája s ruským jadrovým arzenálom. Meno predstaviteľa známe nie je, požiadal totiž o zachovanie anonymity. Tiež povedal, že ďalšie informácie neposkytne.

Ako uvádza The Jerusalem Post, táto správa prišla v čase, keď Rusko obvinilo Ukrajinu z prípravy použitia špinavej bomby alebo dokonca jadrovej bomby. Rusko to skonštatovalo na základe toho, že ukrajinská protiofenzíva na juhu a východe krajiny pokračuje aj naďalej. 

Tvrdenia teda vyvolali obavy, že Rusko môže pripravovať útok pod falošnou vlajkou. Ukrajina tvrdí, že tieto ruské domnienky o odpálení špinavej bomby vyzerajú, ako keby chcel túto operáciu vykonať Kremeľ. Kyjev tiež uviedol, že žiadne jeho plány sa netýkajú špinavej bomby.

„Ak Rusko zavolá a povie, že Ukrajina niečo chystá, znamená to jednu vec. Rusko to má už dávno nachystané,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Slová, s ktorými prišlo Rusko, odmieta aj Biely dom. K veci sa vyjadril aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Uviedol, že experti z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu prídu čoskoro na Ukrajinu a získajú plný prístup.

Požiadal tiež, aby Kremeľ preukázal rovnakú transparentnosť. S Kulebom v úvode tohto týždňa komunikoval aj americký minister zahraničných vecí Antony J. Blinken. Americký minister vyjadril tomu ukrajinskému podporu a ubezpečil ho, že je trvalá.

Rozhodnutie Ukrajiny požiadať o expertnú misiu jadrového dozorného orgánu OSN, aby preskúmala jej zariadenia, ocenil aj hlavný predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell. 

Čo je špinavá bomba

Napriek tomu, že je rádioaktívna, nejde o jadrovú zbraň. CNN uvádza, že jej výbuch je generovaný konvenčnými výbušninami. Výbuch z jadrovej zbrane je generovaný jadrovou reakciou. BBC uvádza, že obsahovať môže rádioaktívny materiál, ako je urán, ktorý sa rozptýli vzduchom, keď výbušnina vybuchne.

„Jadrová bomba vytvára výbuch, ktorý je tisíckrát až miliónkrát silnejší ako akákoľvek konvenčná výbušnina, ktorá by sa dala použiť v špinavej bombe,“ vysvetľuje Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA (DHS).

Kým jadrová bomba môže vymazať z mapy celé mestá, špinavá bomba môže zrovnať so zemou maximálne niekoľko budov. Napriek tomu sa považuje za zbraň hromadného ničenia. 

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Taktiež je rozdiel medzi kontamináciou z týchto dvoch bômb. Jadrová bomba spôsobí rozsiahlu kontamináciu z hubového mraku, ktorý by mohol pokryť desiatky až stovky štvorcových míľ. Špinavá bomba kontaminuje niekoľko mestských blokov alebo niekoľko štvorcových míľ.

BBC uvádza, že na výrobu bomby sa dajú použiť rádioaktívne materiály z nemocníc, jadrových elektrární alebo výskumných laboratórií. Vďaka tomu je ich výroba oveľa lacnejšia ako výroba jadrových bômb. Funguje na pomerne primitívnom princípe.

Zdroje: JP Post, CNN, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá