Ústavný súd rozhodol: Jedna z otázok vo Ficovom referende je protiústavná

  • Jedna z dvoch otázok v referende navrhovanom stranou SMER je protiústavná
  • Rozhodol o tom ústavný súd
fico ústavný súd
TASR/František Iván, Dano Veselský
  • Jedna z dvoch otázok v referende navrhovanom stranou SMER je protiústavná
  • Rozhodol o tom ústavný súd

Referendum, pre konanie ktorého vyzbierala podpisy strana SMER, bude prezidentka Zuzana Čaputová môcť vypísať len s jednou z dvoch otázok, ktoré boli pôvodne iniciované. Rozhodol o tom Ústavný súd SR.

Právnické kvality

V rozhodnutí, o ktorom informuje denník SME, je súdom uznesené, že prvá z otázok je protiústavná. Jej znenie bolo: „Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne podať demisiu?“

K protiústavnosti druhej otázky sa vyjadrila i strana Sloboda a Solidarita prostredníctvom stručnej tlačovej správy. 

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) berie na vedomie rozhodnutie Ústavného súdu SR v otázke referenda,“ píše sa v správe. „Nie je to prvýkrát, čo Robert Fico preukázal svoje ,právnické kvality‘,“ okomentoval rozhodnutie Ústavného súdu predseda SaS Richard Sulík.

Pochopiteľne, o niečo kritickejšie sa k rozhodnutiu súdu vyjadrila strana HLAS-SD. „Ústavný súd dnes ľuďom oznámil, že nie je v ich moci skončiť s vládou Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Je to strašné zistenie pre slovenskú demokraciu. Ľudia sa dnes dozvedeli, že jediné právo ovplyvňovať veci verejné majú len raz za štyri roky vo volebnej miestnosti,“ vyjadruje názor strany jej hovorkyňa.

Výsledkom tohto rozhodnutia bude ešte väčšia frustrácia a ešte väčší hnev slovenských občanov. Vidia, že vláda je absolútne neschopná, ale nemajú žiadne ústavné možnosti, ako sa jej zbaviť. Jediným výsledkom bude čoraz väčšie napätie v spoločnosti, pretože ľudia sa svojich práv budú domáhať inak,“ upozorňuje ďalej.

Referendum o druhej otázke vzhľadom na časové termíny už nemá schopnosť zbaviť moci Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Naopak, toto referendum vedia vyriešiť poslanci Národnej rady jediným hlasovaním, ak podporia zmenu ústavy, umožňujúcu predčasné voľby,“ zakončila hovorkyňa v tlačovej správe. Strana HLAS-SD taktiež opätovne vyzvala poslancov, aby podporili organizáciu predčasných parlamentných volieb.

Vôľa ľudu

Petičné hárky, v ktorých sa občania Slovenskej republiky dožadovali predčasných volieb, doručili členovia strany SMER-SD na pôdu prezidentského paláca 24. augusta, pričom tvrdili, že celkovo vyzbierali až 406 000 podpisov. O udalosti sme ťa informovali v našom článku.

referendum smer prezidentka prečasné voľby
zdroj: TASR/Dano Veselský

Rád by som sa k vám dnes prihovoril, nielen ako predseda strany SMER-SD, ale aj ako člen petičného výboru, pri príležitosti doručenia 406 000 podpisov, ktoré tvoria petičnú akciu, na základe ktorej je pani prezidentka požiadaná o vyhlásenie referenda,“ uviedol vtedajšiu tlačovú konferenciu v priestoroch prezidentského paláca Robert Fico.

Dnes predkladáme tu, v prezidentskom paláci, 406 039 podpisov. To je dostatočne naviac od ústavne potrebných 350 000, aby pani prezidentka mohla konať,“ upresnil predseda strany SMER-SD.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Referendum bude

Rozhodnutie o budúcnosti referenda tak ostalo na ramenách prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá mala vzhľadom na počet podpisov (ktorých bolo nakoniec okolo 382 000) zákonnú povinnosť referendum vyhlásiť.

Najprv sa však prezidentka rozhodla obrátiť na Ústavný súd kvôli možnej problematickosti prvej referendovej otázky. „Referendum bude, referendum vypíšem,“ uviedla prezidentka s tým, že sa bude týkať minimálne jednej otázky.

„Mám rešpekt k občanom, ktorí referendum žiadajú,“ tvrdí a upozorňuje na to, že referendum s prvou otázkou neznamená predčasné voľby.

čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Čo sa týka druhej otázky, SMER-SD by sa občanov pýtal na to, či súhlasia s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR, a to zmenou ústavy.

Petičnú akciu k referendu inicioval SMER-SD v júni. Politickú podporu referenda deklarovali aj mimoparlamentné subjekty HLAS-SD, SNS a Republika. Predseda SMER-SD Robert Fico dodal, že pri zbere podpisov pomáhali aj nepolitické organizácie.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SME, TS

Najnovšie videá

Trendové videá