Slovensko opustil hrdina. Už v 18 rokoch spolupracoval s partizánmi
- Slovensko opustil veterán z čias II. svetovej vojny
- Mal 95 rokov
- Bojoval proti fašizmu
- Slovensko opustil veterán z čias II. svetovej vojny
- Mal 95 rokov
- Bojoval proti fašizmu
Vo veku 95 rokov zomrel vojnový veterán Ján Chudík, priamy aktér slovenského protifašistického odboja. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). „Verím, že našiel svoj pokoj, ďakujeme za všetko, nikdy nezabudneme,“ uviedol minister.
Mladý patriot
Ako dobrovoľník sa Chudík v roku 1944 zapojil do Slovenského národného povstania (SNP). Potom sa pridal k Červenej armáde. Tesne pred koncom druhej svetovej vojny bol ťažko zranený.
Vojnový veterán bol rodákom z obce Jakubany, ktorá sa nachádza v blízkosti Starej Ľubovne. Do radov Červenej armády, ktorá v tom čase pomaly postupovala naprieč okupovanými územiami sa Chudík pridal v mladom veku, pričom už od svojich 18 spolupracoval s partizánmi.
Ako ďalej informuje portál Paměť Národa, Chudík strávil v radoch partizánov niekoľko mesiacov, avšak, s príchodom zimy a správach o vstupe osloboditeľskej armády na územie Slovenska sa veterán rozhodol partizánov opustiť.
Služba vlasti
Ako dobrovoľný vojak sa pridal k Červenej armáde v roku 1945, po čom následne absolvoval výcvik v Poľsku. Po výcviku sa dostal v rámci obnovenej Československej republiky ako príslušník 4. ukrajinského frontu až k Ostrave.
Patril do relatívne nezvyčajnej jednotky, ktorá bola, oproti bežným vojakom na frontových líniách, v neustálom pohybe. Chudík často spomínal na staršieho vojaka Piňkova z Odesy, ktorý mladým vojakom, akým bol práve on, radil.
„Berte do svojich batohov viac nábojov a menej chleba, lebo keď budete mať plný ruksak iba chleba, tak s ním aj zahyniete, ale keď budete mať náboje, tak si aj chlieb vydobyjete,“ citoval ukrajinského vojaka slovenský veterán.
Ján spomínal aj na samotné boje a na náboje, ktoré im často lietali len centimetre od ich hláv. Piňkov im však radil aj ohľadom hroziaceho nebezpečenstva.
„Synček, neboj sa, to, čo počuješ, že letí, sviští ponad vás, to už je neškodné. Ale to, čo nepočujete, to vás zasahuje do vnútra. – To bolo také otcovské ponaučenie.“ Starší vojaci mladým radili chrániť si najmä hlavu a srdce: „Tak sme boli aj pripravení a dožili sme sa ako vojaci konca. To bol náš príspevok do porážky nemeckého fašizmu.“
O skutočných hrôzach vojny sa Chudík presvedčil i sám a to len niekoľko dní pred oficiálnym koncom konfliktu. „O pár dní neskôr, 6. mája – teda tesne pred koncom vojny, však pán Chudík počas pouličných bojov utrpel vážne zranenie. Projektil nepriateľa mu prenikol do bezprostrednej blízkosti srdca a taktiež utrpel zásah viacerými črepinami. Tri z nich mal následne v tele už po celý život,“ uviedlo ministerstvo obrany v pamätnom príspevku na sociálnej sieti Facebook.
Minister mu udelil vyznamenanie
Veteránovo hrdinstvo však neostalo bez povšimnutia. „Za jeho odvahu a hrdinské činy mu minister obrany Jaroslav Naď v auguste počas osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici odovzdal vyznamenanie – Pamätnú medailou ministra obrany SR III. stupňa,“ dodáva ministerstvo.
Po návrate z vojny Ján začal študovať na Učiteľskej akadémii v Prešove. Po roku štúdia mu však opäť prišiel povolávací rozkaz a Chudík tak poputoval na vojenskú službu do mesta Tábor.
Odtiaľ ho poslali kvôli prešetreniu bojových zranení do Českých Budějovic, kde tamojší doktor pri spozorovaní úlomkov zaseknutých v Jánovom tele vyslovil vetu, na ktorú veterán nezabudol do konca života.
„Hele, pojď se tady podívat! Vono to pulzuje se srdcem.“ Ján následne vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a neskôr sa na tejto fakulte uchádzal aj o miesto odborného asistenta. Z tejto pozície odišiel v roku 1972 do dôchodku.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TASR, Facebook/Ministrestvo obrany SR, Paměť Národa