Chápadlá Číny sa rozťahujú na Slovensku, zriadili si tu presvedčovaciu stanicu

  • Čínska polícia má v Európe svoje nezákonné stanice
  • Jedna z nich by mala byť aj na Slovensku
Čínska vlajka v meste a ostnatý plot
Ilustračný obrázok Unsplash/@whitehost, Unsplash/@worldsbetweenlines
  • Čínska polícia má v Európe svoje nezákonné stanice
  • Jedna z nich by mala byť aj na Slovensku

Organizácia Safeguard Deffenders uskutočnila vyšetrovanie, počas ktorého zistila, že nelegálne „policajné stanice“ čínskeho režimu sa nachádzajú predovšetkým v Európe. 

Čínsky režim ich využíva na „presviedčanie“ disidentov, aby sa vrátili späť do Číny a čelili spravodlivosti. Nezákonné „policajné stanice“ sa majú pritom najviac vyskytovať v rámci Európy.

„Policajné stanice“ aj u nás

Ako informuje portál Lidovky.cz, podobné základne sa nachádzajú aj vo Veľkej Británii, Španielsku, Nemecku a iných ďalších krajinách. Tieto tajné úrady už prešetruje holandská vláda.

Tieto „policajné oddelenia“ sa majú nachádzať aj na Slovensku, ako prvú informáciu priniesol Rádiožurnál RTVS

Podľa informácií portálu Denník N sa vie minimálne o 54 takýchto nezákonných policajných staniciach, a to v 30 krajinách. „V rámci strednej Európy sa dve stanice nachádzajú v Prahe, ďalšie dve v Budapešti a po jednej sa našli v Bratislave a vo Viedni,“ uviedol pre Denník N Matej Šimalčík, expert na Čínu.

Tieto „policajné stanice“ čínskeho režimu pritiahli pozornosť vďaka vyšetrovaniu v Holandsku, kde sa úrady sústredili na nelegálne centrá v Rotterdame a Amsterdame. Tieto centrá pritom tvrdia, že sa iba snažia diplomaticky pomôcť čínskym občanom. Avšak ani jedno z nich nie je registrované u tamojšej vlády. 

Zastrašovanie a nátlak

Podľa časopisu El Correo má už organizácia Safeguards Defenders, ktorá patrí k organizáciám skúmajúcim čínsku trestnú politiku a porušovanie ľudských práv, dôkazy najmenej o jednom prípade, kedy muža menom Liu v roku 2020 v Španielsku „presviedčali“, aby sa vrátil do Číny, kde si ponesie následky.

Na jeho zastrašovaní spolupracovala čínska prokuratúra s Federáciou zámorských Číňanov a Asociáciou Číňanov Čching-ťien v Španielsku. „Nátlak je jedným z najbežnejších spôsobov, ako presvedčiť podozrivých, aby sa vrátili,“ hovorí človek, ktorého organizácia celý prípad nahlásila národnej polícii.

Safeguards Defenders už predtým informovala, že tieto „policajné stanice“ slúžia Pekingu okrem iného aj k získavaniu spravodajských informácií a dozerania na čínsku komunitu. 

Popieranie Číny

Čínske ministerstvo zahraničia však všetky správy popiera a označilo ich za „úplne nepravdivé“. Podľa nich tieto „policajné stanice“ iba pomáhajú čínskym občanom, a to napríklad pri obnovovaní ich dokladov. 

Avšak Čína už predtým potvrdila, že sa jej medzi aprílom minulého roka a tohtoročným júlom podarilo „prehovoriť k návratu“ do rodnej zeme už 230-tisíc ľudí. Všetci z nich mali byť pritom podozriví z podvodu. Presne obvinenie z podvodu má byť falošnou zámienkou, ktorá má čínsky režim dostať ku kritikom režimu.

Takéto „policjané stanice“ čínsky režim prevádzkuje po celom svete. Denník N pritom uviedol, že sa nachádzajú nie len u nás, ale aj v Česku. Ide celkom o dve „policajné stanice“, na ktoré sa môžu Číňania, ktorí potrebujú pomoc s novými dokumentmi, obrátiť. Avšak aj tieto centrá slúžia iba k sledovaniu disidentov a k zberu informácií.

Dve čínske „policajné stanice“ v Prahe sleduje už aj Bezpečnostná informačná služba (BIS). Pre Denník N to potvrdil ich hovorca Ladislav Šticha. „Je možné tiež konštatovať, že nielen Čína, ale aj niektoré ďalšie štáty vyvíjajú aktivity v snahe získať kontrolu nad vlastnou diaspórou v Českej republike. V tejto chvíli však nemáme informácie, že by táto činnosť mala vplyv na bezpečnosť štátu,“ uviedol.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Denník N, lidovky.cz, Safeguards Defenders, El Correo, RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá