Desivý rekord: Polícia hlási, koľko opitých Slovákov si sadlo za volant

  • Polícia za prvých 9 mesiacov tohto roka eviduje rekordný nárast počtu prípadov alkoholu za volantom
  • Počet nehôd pritom prekročil už 9-tisíc
Alkohol za volantom, policajt v službe, cestná polícia
TASR/KR PZ v Žiline, František Iván
  • Polícia za prvých 9 mesiacov tohto roka eviduje rekordný nárast počtu prípadov alkoholu za volantom
  • Počet nehôd pritom prekročil už 9-tisíc

V roku, počas ktorého Slovenskom otriasla tragédia na zastávke MHD Zochova v Bratislave, polícia zaznamenala negatívny rekord. Na Slovensku totiž autority evidujú rekordný nárast prípadov, kedy si za volant sadli opití vodiči. Počas prvých deväť mesiacov duchové skúšky odhalili až 8 068 pozitívnych šoférov.

Je to najviac za rovnaké obdobie od roku 2015. O štatistike informoval minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) na štvrtkovej tlačovej konferencii. Rezort v v tejto súvislosti spustil informačnú kampaň.

„Dôsledky nehody na zástavke Zochova v Bratislave sú pre celú spoločnosť traumatizujúce a je nemysliteľné, aby sa to opakovalo,” vyhlásil minister. Priblížil, že za deväť mesiacov tohto roka polícia eviduje 9 073 dopravných nehôd.

„Z toho v 1 069 prípadoch bol vinníkom alkohol u vodiča, čo je 12 percent z celkového počtu dopravných nehôd,” doplnil riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Tomáš Vrábel. Podľa ministra sa toto číslo nemení a v uplynulých piatich rokoch sa pohybuje zhruba na nejakých 12 až 13 percentách.

Opatrenia ministerstva vnútra

Rezort vnútra avizuje celý rad opatrení, ako napríklad zavedenie bodového systému či stacionárne zariadenia na meranie rýchlosti v mestách a obciach.

„Navrhujeme, aby za porušenie pravidiel cestnej premávky, ktoré patria medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd, bol pridelený fixne určitý počet bodov, po dosiahnutí ktorých bude povinný vodič motorového vozidla splniť určité povinnosti,” vysvetlil Mikulec.

Zároveň chce ministerstvo posilniť kompetenciu mestských policajtov a zaviesť teoretickú skúšku v elektronickej podobe pre žiadateľov vodičského oprávnenia. Prekročenie rýchlosti jazdy ako častej príčiny dopravných nehôd chce upraviť ako závažné porušenie pravidiel, a to v prípade prekročenia rýchlosti v obci o viac ako 30 kilometrov za hodinu.

Vec by sa tak mohla riešiť v správnom konaní, kde hrozí aj polročný zákaz šoférovania. Rovnako komunikuje o určitých sankciách aj s ministerstvom spravodlivosti, medzi nimi napríklad o možnosti zhabania vozidla.

Ministerstvo vnútra SR v tejto súvislosti spustilo informačnú kampaň s názvom Alkohol za volantom môže zabíjať, ktorá má odradiť vodičov sadať si za volant po požití alkoholu. Kampaň bude prebiehať do konca roka 2022 formou videí na sociálnych sieťach ministerstva, letákovou formou a tiež prostredníctvom premietania krátkych videí priamo v priestoroch čerpacích staníc.

Tragická nehoda na Zochovej zastávke v Bratislave

Blížia sa mimoriadne kontroly

Ako sme ťa informovali v tomto článku, keďže sa blíži dušičkové obdobie, v teréne bude aj viac policajtov dopravnej, poriadkovej a železničnej polície. 

Dohliadať budú na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, ale aj na verejný poriadok, najmä v okolí cintorínov. Pripomína tiež dopravno-bezpečnostné akcie. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová.

„Pripomíname, že zlodejom nie je sväté ani toto pietne obdobie. I keď bude v blízkosti cintorínov zvýšený počet policajtov, netreba dať zlodejom príležitosť privlastniť si, čo im nepatrí,” podotýka Bárdyová.

Autá preto polícia odporúča dôkladne zamykať a nenechávať v nich doklady ani žiadne cenné veci. Kabelky a tašky zároveň neodporúča odkladať na hroby a nechávať ich bez dozoru.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá