Voľby sa budú opakovať takmer v 50 obciach. Niekde sa nevykonali vôbec
- Zoznam obcí je v zápisnici o výsledku volieb do orgánov samosprávy obcí
- Polícia v súvislosti so spojenými voľbami zaznamenala doposiaľ 231 podnetov
- Zoznam obcí je v zápisnici o výsledku volieb do orgánov samosprávy obcí
- Polícia v súvislosti so spojenými voľbami zaznamenala doposiaľ 231 podnetov
Komunálne voľby sa budú musieť opakovať v 47 obciach. V niektorých z nich sa sobotné (29. 10.) voľby vôbec nevykonali. Uviedla to šéfka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.
„Dôvody, pre ktoré sa budú voľby opakovať, sú najmä tie, že sa voľby v niektorých obciach najskôr nevykonali vôbec. Ďalšie dôvody mi zatiaľ nie sú známe,“ priblížila. Zoznam týchto obcí je v zápisnici o výsledku volieb do orgánov samosprávy obcí.
Podnety pre políciu
V sobotu volili obyvatelia v 2 926 obciach, mestách a mestských častiach. V piatich z nich sa komunálne voľby nekonali, pretože v nich neevidovali žiadnych kandidátov na starostu a poslancov obecného zastupiteľstva. V ďalších šiestich obciach hlasovali voliči len za poslancov, pretože obce neevidovali ani jedného kandidáta na starostu.
Polícia v súvislosti so spojenými voľbami zaznamenala doposiaľ 231 podnetov. „Nie je to finálne číslo, podnety stále prichádzajú,“ uviedol viceprezident Policajného zboru Damián Imre. Podaných bolo podľa jeho slov 60 trestných oznámení, pričom v 25 prípadoch sa začalo trestné stíhanie.
„Najčastejšie to bola volebná korupcia (53 podnetov), marenie prípravy a priebehu volieb a referenda (40 podnetov), časté bolo ohováranie (37 podnetov),“ priblížil Imre.
Polícia tiež eviduje 52 priestupkov a 119 iných podnetov, ktoré sa môžu podľa viceprezidenta radiť medzi priestupky aj trestné činy. „Postupne budú kvalifikované,“ uviedol. Približne 85 z nich môže byť podľa Imreho vyhodnotených ako trestný čin.
Posilnenie policajných zložiek
V celách policajného zaistenia sa počas volieb nachádzalo 64 osôb, pričom voliť sa rozhodli len dvaja. Zo 16 osôb, ktoré boli predvedené alebo obmedzené na osobnej slobode z iných dôvodov, taktiež prejavili záujem voliť dvaja.
Viceprezident skonštatoval, že počas volieb nedošlo k závažnému porušeniu verejného poriadku. Na jeho zabezpečenie bolo na území celého Slovenska nasadených 6 556 policajtov. V súvislosti s voľbami dohliadalo na poriadok 4 360 z nich.
„Boli nasadení hlavne policajti poriadkovej, dopravnej, ale takisto kriminálnej polície. Na špeciálne úlohy boli vyčlenení vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry, či už v oblasti odhaľovania volebnej korupcie alebo aj extrémistických trestných činov,“ spresnil Imre.
V pohotovosti boli tiež špeciálne sily policajného zboru a v teréne sa pohybovali aj nadriadení či kontrolóri. „Aby úlohy, ktoré plní policajný zbor v súvislosti s voľbami, prebehli tak, ako majú v zmysle predpisov,“ dodal.
Najvyššia účasť v Žilinskom kraji
Najvyššia účasť vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) bola v Žilinskom kraji, a to 48,74 percenta. Najnižšia, 38,6 percenta, bola v Bratislavskom kraji. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.
Spomedzi obcí prišlo najviac ľudí v krajských voľbách voliť v Ondrašovciach v Prešovskom kraji, účasť dosiahla 95,83 percenta. Najnižší záujem voličov bol v košickej mestskej časti Luník IX, k urnám prišlo 1,6 percenta voličov.
Volebná účasť v sobotných (29. 10.) voľbách do vyšších územných celkov dosiahla 43,74 percenta. Voliť prišlo 1 951 522 voličov.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR